مهمانی پرندگان در تالاب دست ساخته - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مهمانی پرندگان در تالاب دست ساخته ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

تالاب شیرین سو در کنار شهر شیرین سو، در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرستان کبودراهنگ و کیلومتری شهر همدان قرار دارد. تالابی که شاید نام آن را کمتر شنیده باشید اما خواندن این مطلب آن را همیشه در ذهنتان ماندگار خواهد کرد!

 

 

تالاب شیرین‌سو برخلاف بیشتر تالاب های ایرانی، ساخته دست انسان است. تالابی با وسعت حدود 300 هکتار و وسعت و دریاچه ای 43 هکتاری که نه فقط زیباست بلکه حکایتی خواندنی هم دارد. ابتدا رودخانه‌ای بود به همین نام که گهگاه برخی گونه‌های آبزی را در خود جای می‌داد. پس از اینکه در مسیرش با سدی بزرگ مواجه شد نه‌تنها گونه‌های آبزی را از خود نراند بلکه تالابی شد که زمستان هر سال، میزبان سی‌مرغ نیز هست.

پیش از اینکه رهسپار تالاب شیرین‌سو شوید در مورد پرنده‌گردی اندکی پژوهش و کنجکاوی کنید؛ به هر حال پرنده رفتنی‌ است و به‌خاطر سپردن راه‌ورسم پرواز نیاز به چشم‌هایی تیزبین و ذهنی آگاه دارد

پرندگان را ببینید

از سی‌مرغی که به تالاب شیرین سو سفر می کنند، می‌توان به پرستوی‌دریایی نوک ضخیم، تنجه، لک‌لک سفید، اردک سرسبز، آنقوت، فیلوش، کشیم کوچک، باکلان بزرگ، کشیم بزرگ، اگرت بزرگ، باکلان کوچک، بوتیمار کوچک، پرستوی دریایی، خوتکا، آبچلیک پا سرخ، چوب پا، چنگر نوک سرخ، کاکایی سرسیاه، پرستوی دریایی نوک‌کاکایی، فلامینگو، کاکایی نقره‌ای، دم‌جنبانک ابلق و چند گونه دیگر اشاره کرد.

 پارسال در میان آنها درنا نیز دیده شد اما پرنده‌‌گرد‌ها می‌گویند امسال هنوز سر و کله درنا پیدا نشده و شاید در راه باشد. به هر حال درنا که مسیر را می‌داند. این تالاب در کنار شهر شیرین‌سو، در شمال‌غربی و در فاصله 40‌کیلومتری شهرستان کبودرآهنگ استان همدان قرار دارد. دسترسی به آن برای گردشگر‌ها از راه آسفالته کبودرآهنگ به شیرین‌سو - قیدار میسر است.

همدان ,دیدنی های همدان ,جاذبه های گردشگری همدان ,شهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان

پیش از اینکه رهسپار تالاب شیرین‌سو شوید در مورد پرنده‌گردی اندکی پژوهش و کنجکاوی کنید؛ به هر حال پرنده رفتنی‌ است و به‌خاطر سپردن راه‌ورسم پرواز نیاز به چشم‌هایی تیزبین و ذهنی آگاه دارد. در شیرین سو همچنین می توانید گیاهانی مثل نعناع، گل گاو زبان، شب بو را ببینید و آنها را بچینید. با این حال فراموش نکنید که کاری به کار پرندگان و دیگر حیوانات نداشته باشید چون این منطقه شکار ممنوع است و شکار، جریمه های سنگینی برایتان در پی خواهد داشت.

همدان ,دیدنی های همدان ,جاذبه های گردشگری همدان ,شهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان

چطور برویم؟

برای دسترسی به تالاب شیرین سو از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو- قیدار باید راهی شوید. با این حال گذارتان که به شیرین سو افتاد حتما از دیدنی های دیگر این شهر بازدید داشته باشید. شهر شیرین سو در حد فاصل دو غار بزرگ و دیدنی دنیا (غار علیصدر و غار کتله خور) قرار گرفته و به همین دلیل گردشگران زیادی به آن مراجعه می کنند.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، بیابان های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
مهمانی پرندگان در تالاب دست ساخته گردآوری توسط بخش شهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات