اواسط شهریور است. بد نیست قبل از تمام شدن این فرصت کوتاه سری به شهرستان ملایر و روستای مانیزان بزنیم. در پس هر روستا، روستای دیگری با قدمتی طولانی‌تر و ساکنانی مهمان‌نوازتر وجود دارد.

پس از عبور‌ از روستاهای توره و زنگنه نرسیده به ملایر به روستای گوراب (جوراب) که دارای جاذبه‌های گردشگری باارزشی است و دیدنی‌های فراوانی ازجمله تپه و قلعه جوراب دارد، در سمت چپ مسیری است (آسفالته) که روستاهای ازناوله، جوزان، مانیزان و... در کنار آن قرار دارند که همگی دارای جاذبه‌های بسیاری است و به دیدنش می‌ارزد، اما از تمامی اینها که بگذریم می‌خواهیم به مانیزان روستایی قدیمی و تاریخی که قدمت آن به دوران مادها برمی‌گردد، برویم.

آئین انگور‌چینی در مانیزان

این روستا دارای رودخانه‌ای است که مهم‌ترین ممر درآمد مردم و علت اصلی شکل‌گیری این روستاست. مانیزان یکی دیگر از روستاهای پلکانی زیبایی است که با معماری سنگی، زیبایی دوچندانی به خود گرفته است.

آئین انگور‌چینی در مانیزان

رودخانه پرآب و خروشان مانیزان، باغات انگور وسیع و مصفا، جنگل‏های طبیعی اطراف روستا، همجواری با منطقه حفاظت شده لشگردر و بقایای قلعه‏ها و خانه‏های اربابی متعدد، همگی قابلیت‌های جذب گردشگر به این روستاست.

از اواسط شهریور تا اواخر مهر مردان، زنان و کودکان این روستا به باغ‌های انگور رفته و همراه با ترانه‌خوانی و آوازهای محلی به‌صورت دسته‌جمعی و همیاری به چیدن انگور مشغول می‌شوند

انگور‌چینی

مردم روستای مانیزان در اعیاد ملی و مذهبی مانند عید نوروز، عید فطر، عید قربان و میلاد پیامبر(ص) به جشن و شادی می‏پردازند. یکی از مراسم جالب توجه و دیدنی روستای مانیزان، مراسم انگور چینی است.

آئین انگور‌چینی در مانیزان

از اواسط شهریور تا اواخر مهر مردان، زنان و کودکان این روستا به باغ‌های انگور رفته و همراه با ترانه‌خوانی و آوازهای محلی به‌صورت دسته‌جمعی و همیاری به چیدن انگور مشغول می‌شوند.

آئین انگور‌چینی در مانیزان

همچنین انگور جمع‌آوری شده به طرق مختلف مانند شیره انگور، باسلوق، کشمش و شربت انگور به فروش می‏رسد که البته مهم‌ترین سوغات این روستا انگور، کشمش، شیره انگور، باسلوق و شربت انگور است.

آئین انگور‌چینی در مانیزان

یادتان باشد در این فرصت کوتاه بد نیست سری به روستای مانیزان بزنید و از نزدیک شاهد مراسم انگورچینی و تهیه کشمش نیز باشید و از جاذبه‌های دیگر این روستا دیدن کنید؛ البته اگر به مراسم انگورچینی و تهیه کشمش نرسیدید، می‌توانید خود را به مراسم تهیه شیره در روستای مانیزان در اوایل پاییز برسانید و از آن لذت ببرید و با خود سوغات هم بیاورید.

 

منبع:تبیان
تبلیغات