بام جهان نما - آکا

تابستان های روستای جهان نما به همان اندازه شلوغ و پر رونق است که زمستان هایش خالی از سکنه می شود!روستایی که با آب و هوای خنک و دلنشینی که دارد، لقب روستای ییلاقی گلستان را گرفته و درست به همین دلیل است که با سرمای استخوان سوز زمستانی اش، جمعیت را در فصل سرما از خود بیرون می راند.

بام جهان نما را باید در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و 85 کیلومتری گرگان دید. جایی درست در دامنه کوه جهان نما که 3هزار و 86 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و این به معنی آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهد بود!

مزدک دریابیگی در دانشنامه گلستان درباره روستای جهان نما می نویسد: «در این منطقه دهکده‌های ییلاقی قدیمی وجود دارد که از جمله دو روستای کفشگیری و سعدآباد است. کفشگیری محله و سعدآباد محله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود.»

اگر اهل کوهنوردی باشید، این روستا خوراکتان است! کوهستانی بودن جهان نما و قرار گرفتن کوه های دوکالی در غرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز،

 زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق این منطقه، فرصت خوبی است تا با

همسفرانتان پا به راه کوهستان های سرد و سبز این منطقه شوید

دیدنی های روستا

بام جهان نما - آکا

اگر گذارتان به جهان نما افتاد، سری هم به گورستان قدیمی کمرسرک، امامزاده رضی و مرضیه و برج ‪ ۳۵‬متری رادکان غربی بزنید. این ها آثار قدیمی و تاریخی منطقه جهان نما هستند که مردم روستا به آن افتخار می کنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که مدفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی در این منطقه قرار دارد و علاوه بر آن، آثار باستانی زیادی هم در روستاهای حاجی‌آباد، چهارباغ، شاهکوه، چمن ساور، زیارت و دیگر محدوده‌های منطقه حفاظت شده جهان نما قرار گرفته است. تنها یادتان باشد در مسیر دسترسی به این اماکن، نگاهی هم به گیاهان مرتعی، دارویی، درختان پهن برگ و علفزارها و بوته زارها بیندازید تا جاذبه های تاریخی و طبیعی این روستا را یک جا تماشا کنید.

روستای جهان نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و قرار گرفتنش در منطقه حفاظت شده جهان نما، مناظر و جلوه های منحصر به فردی دارد. چشم انداز ارتفاعات، چشمه ها، رودخانه ها و جنگل ها به ویژه در فصل های بهار و تابستان و پائیز، طراوت و زیبایی شگفت انگیزی به این منطقه می بخشد که شاید بهترین هدیه یک سفر تابستانی به شما باشد! به خصوص که در جهان نما رودخانه های مهمی مثل رود چهار باغ، رود مغزی و رود ترکت و چشمه های متعددی مثل نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، شاه پسند، مارسنگ، مراد چشمه و چشمه های دیگر جریان دارند و تازگی و شادابی فضا را برایتان چند برابر می کنند.

سفر به جهان نما این حسن را دارد که می توانید یکی دو شب در خانه روستائیان

 محل اقامت کنید و سبک زندگی جالب آنها را از نزدیک ببینید. خانه هایی ویلایی

 که با خشت و گل پوشیده شده اند و بوی چوب نمدار را به ریه های

خشک و شهری شما می دمند!

خوراک کوهنوردان

بام جهان نما - آکا

اما جذابیت های این منطقه به همین جا ختم نمی شود! اگر اهل کوهنوردی باشید، این روستا خوراکتان است! کوهستانی بودن جهان نما و قرار گرفتن کوه های دوکالی در غرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق این منطقه، فرصت خوبی است تا با همسفرانتان پا به راه کوهستان های سرد و سبز این منطقه شوید. البته دره های این منطقه هم کم از کوه هایش ندارند و شما می توانید برای دره نوردی در مغزی، جلینک بلینگ، سفیددره و ترکت اقدام کنید.

با وجود کوهستانی بودن این منطقه چشمه‌های زیادی در آن وجود دارد که از جمله ن مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.

سفر به جهان نما این حسن را دارد که می توانید یکی دو شب در خانه روستائیان محل اقامت کنید و سبک زندگی جالب آنها را از نزدیک ببینید. خانه هایی ویلایی که با خشت و گل پوشیده شده اند و بوی چوب نمدار را به ریه های خشک و شهری شما می دمند!

این روستا و نواحی اطراف آن، یکی از مناطق مهم حیات وحش طبیعی ایران به شمار می روند که پستاندارانی مثل مرال، شوکا، کَل، بز، قوچ، میش، پلنگ، خرس، گرگ، راسو و شغال همزیستی مسالمت آمیزی در آن دارند. این البته صرف نظر از گونه های بسیار با ارزش پرندگانی مثل کبک دری، عقاب طلایی و هما است که در این منطقه سکونت دارند.


گروه گردشگری تبیان

 

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات