برای سفر نوروزی تان دنبال یک گزینه زیبا و خنک و به یاد ماندنی می گردید؟ ما بهشت ایران را به شما توصیه می کنیم. استان گلستان و شهرستان رامیان که بی تردید، تمام انتظارات شما را برآورده خواهد کرد.

رامیان یکی از جدیدترین شهرستان های استان گلستان است که از دو بخش مرکزی و فندرسک تشکیل شده. شهری در جنوب استان گلستان که در سفر به آن یک قله 2400 متری، یک استخر طبیعی گل، چندین آبشار بلند و زیبا، دهکده توریستی پاقلعه، جنگل دره ملا و باغ تاشته، پارک جنگلی زیبای دلند، تپه تاریخی نقاره‌خانه، بقعه متبرکه امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و موزه مردم‌شناسی شهر انتظار شما را می کشند.

اهالی رامیان به فارسی و ترکی صحبت می کنند. فارسی را فارس های روستاهای کوهستانی این شهرستان و شاهرودی‌های مقیم این شهر تکلم می‌کنند و زبان ترک های این بخش، ترکی قزلباشی است که شاخه‌ای از ترکی خراسانی (گرایلی)است

رامیان از شمال به گنبد کاووس، از خاور به شهرستان آزادشهر و از باختر به شهرستان علی آباد محدود می شود. این شهرستان از سمت جنوب نیز به ناحیه‌ی بسطام شهرستان شاهرود از استان سمنان منتهی می‌شود.

سفر به بهشت در بهار امسال - آکا

اهالی رامیان به فارسی و ترکی صحبت می کنند. فارسی را فارس های روستاهای کوهستانی این شهرستان و شاهرودی‌های مقیم این شهر تکلم می‌کنند و زبان ترک های این بخش، ترکی قزلباشی است که شاخه‌ای از ترکی خراسانی (گرایلی)است.

سفر به بهشت در بهار امسال - آکا

کجا برویم؟

در سفر به رامیان چند پیشنهاد ویژه برایتان داریم که حتما باید از نزدیک ببینید. این پیشنهادها را به خاطر بسپارید و در کنار گشت و گذار و طبیعت گردی تان در دل این شهر حتما از آنها بازدید کنید.

قلعه میران: قلعه میران یا قلعه موران یا قلعه ماران یا دژتاکی قله‌ای به ارتفاع 2430 است متر که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده‌است. در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت 3 کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده‌است که از مهم ترین ان‌ها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد.

سفر به بهشت در بهار امسال - آکا

گل رامیان: گل رامیان از تفرجگاه های معروف و زیبای استان است که عموم منطقه در ایام تعطیلات از آن استفاده می‌کنند. طبق اسناد موجود از زمان سعدالله خان ایلخانی حاکم فندرسک در زمان مظفرالدین شاه قاجار این تفرجگاه وقف حوزه علمیه سعدیه رامیان است. گل رامیان در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر قرار دارد که دارای جاده‌ای آسفالته و چشمه‌ای پر آب است که استخر طبیعی دایره شکل به مساحت 7200 متر مربع تشکیل داده که دارای آب زلال است. این استخر عمیق بوده و عمق آن را مشخص ننموده‌اند ولی به روایتی بیش از هفتاد متر است.

سفر به بهشت در بهار امسال - آکا

ذخیره گاه جنگلی زربین: در طرفین رودخانه قره چای در حوالی جنوب گل رامیان جنگل انبوه پهن برگ وجود دارد که هر چه به سمت جنوب حرکت کنیم به تدریج از گونه سوزنی برگ زربین در بین درختان پهن برگ افزایش می‌یابد به نحوی که در بخشهایی بصورت جامع سوزنی برگ نمایان می‌شوند. مساحت جنگلهای این منطقه به 400 هکتار می‌رسد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: همشهری، دانشگاه پیام نور رامیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات