دامغانی ها آدم های خوش ذوقی هستند. آنها امسال برای ششمین بار جشنواره سنتی گل غلتان را برگزار کردند که در آن کودکان و نوزادها در دنیایی از گل غوطه ور می شوند و می غلتند. این مراسم در شهر امیریه دامغان برگزار شده است.

این آیین برای نوزادانی که اولین بهار زندگی شان را می گذرانند اجرا می شود و بیشتر توسط مادر، خاله، عمه و مادربزرگ انجام می گیرد. اگر تولد نوزاد با فصل بهار و زمان رویش گل های محمدی مصادف شود، چند نفر از زنان فامیل برای چیدن گل، اول صبح به باغ و مزارع رفته و با ذکر صلوات و خواندن شعرهای فولکلور به جمع آوری گل های محمدی برای اجرای مراسم "گل غلتان" می پردازند. آنها در حین جمع آوری گل می خوانند:

همه کوه و کمر بوی تو داره یا محمد/ کدوم گل قامت روی تو داره یا محمد

همون ماهی که از کوه می زنه سر/ نشان طاق ابروی تو داره یا محمد

بعد از جمع آوری گل های چیده شده، گل ها را پرپر می کنند و در خانه نوزاد را حمام کرده، پس از خشک کردن تن و بدنش، او را میان پارچه ای که معمولاً سفید است و گل برگ ها در آن ریخته شده، در بستری از گل برگ های محمدی می خوابانند و چهار نفر از اعضای خانواده، چهارگوشهء پارچه را با صلوات و شعرخوانی و برای توصیف بیشتر زیبایی ها، نوزاد را در گل برگ ها تطهیر می کنند و می غلتانند. پس از انجام مراسم، مهمانان با چای و شربت و شیرینی پذیرایی می شوند.

در گذشته این مراسم برای نوزادانی که در فصل بهار متولد می شوند، در دهمین روز پس از تولد، در حمام عمومی محل، پس از غسل روز دهم انجام می شود. برای دیگر نوزادان که در سایر فصول سال به دنیا می آمدند، این مراسم در اولین بهار زندگی شان برگزار می شود.

خانواده هایی که از زمان تولد فرزند خود آگاهی دارند، در طول سال مقداری برگ گل در یخچال نگهداری می کردند تا با تولد نوزاد این مراسم را برگزار کنند.

بطور کامل مراسم "گل غلتان" از تولد یک سالگی نوزاد صورت می گیرد. در باور اهالی منطقه، غلتاندن نوزاد در میان گل های محمدی، سبب طراوت و شادابی او و دور ماندن از زشتی ها و بیماری های مختلف است. همچنین طراوت گل برگ ها از پوست بدن نوزاد محافظت کرده و کودک را خوش رو و سرزنده نگاه می دارد.

مراسم "گل غلتان" نوزاد از نسل های پیش به یادگار مانده و در زمره میراث معنوی شهرستان دامغان قلمداد می گردد. جالب توجه است که این مراسم در سال گذشته در فهرست آمار معنوی کشور به نام شهر امیریه ثبت شده و مقدمات ثبت جهانی آن هم فراهم شده است.

بخش گردشگری تبیان

... درحال بارگذاری
 
گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات