تنها جزیره شمال ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تنها جزیره شمال ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید 

جایی در دل خزر بزرگترین دریاچه جهان، تکه خشکی سر از آب بیرون آورده و به عنوان تنها جزیره شمال ایران خودنمایی می کند. آشوراده نام این جزیره قدیمی و زیباست که امواج خروشان دریا همواره خود را بر تن ماسه ای آن می کوبد.

 


 

 

آشوراده مرکز شبه جزیره میانکاله، در جنوب شرقی دریای خزر در شهرستان بندر ترکمن از توابع استان گلستان واقع شده است و در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر از میانکاله جدا شده‌است.

ارتفاع این جزیره از سطح دریاهای آزاد برابر 26 متر و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است، در تابستان های مناطق ساحلی که هوا گرم و شرجی آن بیشتر است وزیدن باد در این منطقه از مقدار رطوبت کاسته و هوای جزیره را متعادل می سازد.

 

آشوراده,آشوراده گرگان,واگذاری آشوراده,شهرهای استان گلستان- دیدنی های استان گلستان

 

در صورتی که تمایل دارید یک منطقه کاملا بکر و در واقع زیستگاه حیات وحش را با چشمان خود ببینید پیشنهاد می کنیم سری به آشوراده که به عنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو نیز ثبت شده است بزنید. با سفربه این جزیره می توانید پناهگاه فک ها و حیواناتی مانند روباه، خرگوش، شغال، پرندگان دریایی، کبک، قرقاول و ماهیان خاویاری و... را از نزدیک ببینید. همچنین بوته های تمشک و درختان انار ترش و پوشش گیاهان جزیره با بیش از 110 گونه نادر در حال انقراض را از نزدیک لمس کنید.

 

آشوراده,آشوراده گرگان,واگذاری آشوراده,شهرهای استان گلستان- دیدنی های استان گلستان

 

این جزیره سالانه میزبان یک میلیون پرنده مهاجر است و با دست و دلبازی غذای این پرندگان زیبا را تامین می کند. با توجه به اهمیت این زیستگاه جزیزه آشوراده در فهرست مهمترین تالاب های بین اللملی جهان نیز قرار گرفته است.

آشوراده در زمان حکومت صفویه شکارگاه شاهان صفوی بوده است و قلعه های متعددی برای اقامت آنان ساخته شد که در حال حاضر در حال تخریبند.

 

آشوراده,آشوراده گرگان,واگذاری آشوراده,شهرهای استان گلستان- دیدنی های استان گلستان

در زمان محمد شاه قاجار چند سالی این منطقه پایگاه روس ها بود و به همین دلیل تاسیسات تجاری و مسکونی و قلعه نظامی در آن ساختند که رضا شاه بعدها قلعه نظامی آنان را بازسازی کرد و تا مدتی به عنوان پاسگاه مرزی مورد استفاده قرار گرفت، هم اکنون بزرگترین قلعه و خانه وزیر مختار روس ها که در معرض نابودی و تخریب قرار دارد، در آشوراده موجود است.

 

آشوراده,آشوراده گرگان,واگذاری آشوراده,شهرهای استان گلستان- دیدنی های استان گلستان

 

آشوراده در 5کیلومتری غرب بندر ترکمن قرار دارد تنها راه رسیدن به این جزیره از این بندر قایق های موتوری محلی می باشند که شما را پس از اندک زمانی به آنجا می رسانند. فراموش نکنید در راه برگشت سری به بازارهای بندر ترکمن بزنید و از صنایع دستی زیبای آنها نیز دیدن کنید.

 


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تنها جزیره شمال ایران گردآوری توسط بخش شهرهای استان گلستان- دیدنی های استان گلستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات