آتش سوزی عمدی در جنگل های کشور - آکا


بعد از نابودی ده ها هکتار از جنگل های گلستان، آتش این بار دامن جنگل ابر شاهرود را گرفت تا بخش عظیمی از بی نظیرترین محوطه جنگلی ایران تبدیل به خاکستر شود.

آتش سوزی جنگل ابر که از سه روز قبل آغاز شده، بخش های مهمی از این جنگل را در برگرفته و یگان های مختلف دستگاه های اجرایی در حال تلاش برای اطفای آن هستند.

 


این در حالی است که از ابتدای امسال، گسترش خشکسالی، کم آبی و گرم شدن هوا باعث آتش سوزی در بخش وسیعی از جنگل‌های شمال، غرب، جنوب و جنوب‌غربی کشور شده است. این روند که با سوختن 45 هکتار از جنگل‌های خوزستان آغاز شد، مراتع و جنگل های استان‌ کرمانشاه، لرستان، کردستان و جنگل‌های مشرف به یاسوج در مجاورت استان کهگیلویه و بویراحمد را هم در برگرفت و با سوزاندن بخش وسیعی از جنگل های استان گلستان و پارک ملی آن تلخ ترین واقعه طبیعی امسال را رقم زد.

بروز آتش‌سوزی‌های وسیع در مناطق شمالی کشور، بیشتر عمدی است

و این در حالی است که ما برای احیای هر هکتار از این جنگل ها به

زمانی حدود 200 تا 300 سال وقت نیاز داریم

آتش سوزی ها عمدی است؟

هرچند که بررسی ها نشان می‌دهد عواملی مثل خشکسالی، صاعقه، بادهای گرم و حتی نبود فرهنگ گردشگری و بهره‌برداری توریستی از جنگل ها تنها دلایل بروز این آتش سوزی ها نبوده اند و عواملی مثل تصرف اراضی و تغییر کاربری آنها در حاشیه جنگل‌ها در این امر موثر بوده است.

مهندس کاظم نصرتی، رئیس جامعه جنگلبانی در این باره معتقد است: «بروز آتش‌سوزی‌های وسیع در مناطق شمالی کشور، بیشتر عمدی است و این در حالی است که ما برای احیای هر هکتار از این جنگل ها زمانی حدود 200 تا 300 سال وقت نیاز داریم.»

آتش سوزی عمدی در جنگل های کشور - آکا

نصرتی در گفتگو با جام جم می گوید: «از گذشته نیز احداث برج‌های دیده‌بانی در ارتفاعات و در دامنه جنگل‌ها برای اطلاع‌رسانی موثر و بموقع یک ضرورت تلقی می‌شده است. در حالی که ما در کشورمان نه تنها از این سیستم‌های اطلاع‌رسانی مدرن بی‌بهره‌ایم بلکه بخش حفاظت از جنگل فاقد تجهیزات و امکانات پیشرفته اطفای حریق و همچنین نیروی متخصص و آموزش‌دیده است. مقوله‌ای که امروزه در دنیا برای آن در بحث مدیریت و حفاظت از جنگل سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی جدی صورت می‌گیرد.»

او ادامه می دهد: «در جنگل‌های گلستان تخریب‌ها آنقدر وسیع است که احیای آن به نظر کار ساده‌ای نمی‌آید. همچنان ‌که در چنین شرایطی از دست رفتن یک هکتار هم زیاد است. با این حال حتی اگر بخش‌های آسیب‌دیده بیشتر شامل بوته‌زارها، درختچه‌ها و در واقع حاشیه امن جنگل هم بشوند خسارات ناشی از آنها به سادگی ممکن نخواهد بود.»

در یک سال گذشته، بیش از 500 مورد آتش‌سوزی در استان کردستان

اتفاق افتاده و پنج هزار و 600 هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان

طعمه حریق شده‌اند

جنگل ها می میرند

آتش سوزی عمدی در جنگل های کشور - آکا

براساس استاندارد جهانی، سهم هر فرد از جنگل 8 هکتار است و این رقم در ایران که در زمره 56 کشور کم جنگل جهان به شمار می‌رود برای هر نفر 2 هکتار است. با وجود این، هر سال آتش بخش قابل‌توجهی از جنگل‌های گلستان، مازندران، گیلان یا کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و دیگر استان‌های زاگرس را طعمه خود می‌کند.

در یک سال گذشته، بیش از 500 مورد آتش‌سوزی در استان کردستان اتفاق افتاده و پنج هزار و 600 هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان طعمه حریق شده‌اند. در استان لرستان نیز امسال بیش از 20 مورد آتش‌سوزی بزرگ و کوچک در سطح مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست اتفاق افتاد و طی 15 روز نیز در ماه‌های آبان و آذر امسال جنگل‌های گلستان طعمه حریق شدند.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات