رویایی ترین گوشه ایران - آکا


شاید ترجیح بدهید چند روزی از تعطیلات امسال را در شمال کشور بگذرانید. پیشنهاد ما این است که حتی برای یک روز هم که شده سری به استان گلستان بزنید و یکی از شهرهای این استان را ببینید. فرقی نمی کند گرگان باشد یا بندرترکمن یا گنبد قابوس. گلستان در بهار سراسر سبزی و تازگی است. به خصوص که اسفندماه بارانی سال 89، هوای این منطقه را بهتر از همیشه کرده است.


پیشنهادی برای تاریخ دوستان

رویایی ترین گوشه ایران - آکا

گلستان با آبشارهای طبیعی، جنگل های انبوه و دشت های جلگه ای بی نظیرش، شاید رویایی ترین گوشه ایران باشد که می توانید به چشم ببینید. علاوه بر این میل آجری گنبدقابوس با قدمت هزار ساله هم به عنوان بلندترین میل آجری جهان در این منطقه قرار دارد و شاید بهترین بهانه برای آشنایی فرزندانتان با جاذبه های تاریخی کشور باشد. بد نیست بدانید که این اثر، یکی از شاهکارهای دنیاست که پرونده ثبت جهانی آن به عنوان اولین اثر ثبت جهانی در شمال کشور، به سازمان جهانی یونسکو هم ارسال شده است.

میل آجری رادکان هم به عنوان یکی از بناهای باقیمانده از دوره آل زیار در ارتفاعات درازنو و جهان‌نما در جنوب کردکوی جا خوش کرده و می توانید از آن بازدید کنید.

جاده مقدس

اما اگر فرصت بیشتری برای گشت و گذار در گلستان داشتید، می توانید سری هم به امامزاده یحیی بن زید(ع) بزنید که از آثار بجا مانده از شهر تاریخی باستانی گرگان است. حسن سفر به استان گلستان این است که این استان در مسیر جاده تهران- مشهد قرار گرفته و شما می توانید از همین جاده، به سمت مشهد مقدس روانه شوید و چند روزی را هم در این شهر بگذرانید.

یک سفر فرهنگی

استان گلستان از جنوب به جنگل‌ها و کوه‌های البرز و از غرب با استان مازندران و دریای خزر از شرق با استان خراسان و از شمال به کشور ترکمنستان می رسد. از این گذشته، بنادر گز و ترکمن در سواحل دریای خزر دم دست شما هستند و هر وقت اراده کنید می توانید در زمان کوتاهی به این بندرها سری بزنید و نه تنها از طبیعت دریایی آنها استفاده کنید، بلکه با فرهنگ اقوام ترکمن هم بیشتر آشنا شوید.

رویایی ترین گوشه ایران - آکا

تجربه جزیره نشینی

شبه جزیره آشوراده که عنوان زیباترین و محبوب‌ترین جزیره دریای خزر را با خود یدک می کشد، یکی دیگر از دیدنی هایی است که باید در استان گلستان سراغ آن را بگیرید. این شبه جزیره در 3کیلومتری غرب شهر بندرترکمن قرار گرفته و می تواند تجربه یک روز جزیره نشینی را به شما و خانواده تان بدهد!

رویایی ترین گوشه ایران - آکا

زمانی برای تماشای جانوران

اگر در میان همسفران تان کسی هم پیدا شد که در سفر به دنبال مشاهده های جانورشناسی می گشت، حتما تالاب بین المللی گمیشان را به او معرفی کنید. این تالاب وسیع هر سال میزبان پرندگان مهاجری است که در میان آنها گونه های کمیاب هم به چشم می خورد. تالاب‌های بین‌المللی آلماگل، آلاگل و آجی‌گل در 50 کیلومتری شهر گنبدکاووس، در کنار مرز اینچه‌برون هم تالاب های دیگری هستند که فرصت خوبی برای پرنده نگری به شما می دهند.

رویایی ترین گوشه ایران - آکا

سفر سبز

گلستان نه تنها ریل قطار دارد، بلکه فرودگاهی هم در مرکز این استان یعنی گرگان برپاست که می تواند سفر ساده تری را برای شما رقم بزند. اما شاید در سفر به گرگان، استفاده از هواپیما کم لطفی به خودتان باشد! جاده ماشین رو و مسیر خط ‌آهن گرگان آنقدر زیبا و رویایی است که شاید در هیچ سفر دیگری چنین تجربه ای را نداشته باشید.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات