گرگان شهر طبیعت و سرسبزی است. جایی که در آن می توانید تصویر رویایی ترین کارت پستال های دنیا را زنده ببینید. اما این شهر، تاریخچه ای هم با خود دارد که شاید ماندگارترین شکل آن را بتوانید در بازار قدیمی شهر پیدا کنید.

بازار قدیمى گرگان با سبک معمارى خاص و راسته‌هایش، یکى از زیباترین بازارهاى‌ شمال ایران به حساب می آید. این بازار یکى از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومى و غیربومى است و صنایع دستى آن، به خصوص دستبافت‌هاى ترکمنى اش معروف است. این بازار به بازار «نعلبندان» معروف است و در داخل بافت قدیم شهر گرگان - بعد از میدان شهردارى - قرار دارد. در بافت قدیم گرگان، ابنیهء تاریخى - مذهبى، آب‌‌انبارها، کاروانسراها و تیمچه هم وجود دارد.

بخشی از محدوده بازار روز فعلی تا سقاخانه حضرت عباس (ع)، راسته‌های مختلف بازار کهنه گرگان بود که بیشتر آنها از بین رفته است و اکنون غیر از راسته چلنگران و آهنگران، راسته‌ای دیگر مشاهده نمی‌شود. اما اگر سری به این بازار بزنید می بینید که برخی از راسته‌های بازار قدیمی گرگان مثل بازار یزد و کاشان سرپوشیده بود‌ه‌اند

در گذشته، بازار گرگان قلب تپنده شهر بود. به همین دلیل، در محدوده آن مدرسه محسنیه، سادات، کاروانسراهای حاج امین الاضرب، کاروانسرای حاج محمد تقی خان هزار جریبی، حمام درب نو و سقاخانه حضرت عباس (ع) ساخته شده بود. بناهایی که با گذشت زمان فقط اسمی از آنها مانده است.

یک روز با نعلبندان گرگان - آکا

بخشی از محدوده بازار روز فعلی تا سقاخانه حضرت عباس (ع)، راسته‌های مختلف بازار کهنه گرگان بود که بیشتر آنها از بین رفته است و اکنون غیر از راسته چلنگران و آهنگران، راسته‌ای دیگر مشاهده نمی‌شود. اما اگر سری به این بازار بزنید می بینید که برخی از راسته‌های بازار قدیمی گرگان مثل بازار یزد و کاشان سرپوشیده بود‌ه‌اند.

این بازار در گذشته از جمله مراکز مهم داد و ستد کالا، توزیع و نشر افکار و عقاید فرهنگی ـ اجتماعی بوده و براثر گذشت زمان و عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحول یافته و شکل و بافت قدیمی و تاریخی خود را از دست داده است.

یک روز با نعلبندان گرگان - آکا

در قدیم، نهری از درون شهر استراباد گذر و پس از عبور از بازار، از دروازه‌چه دنکوان خارج می شده، که براساس تحقیقات این نهر همان خاصه‌رود زیارت بوده که از نعلبندان هم می گذشته است. بازار نعلبندان گرگان ویژگی خاص دیگری هم داشته و آن معبر عمومی بودن برخی راسته‌های آن است. راسته‌های شهر استراباد همچون شیرکش، سرچشمه و...، در گذشته همه به بازار نعلبندان منتهی می شده است.

ویژگی دیگر نعلبندان قرار گرفتن آن بین دو دروازه از چهار دروازه شهر فوجرد (پوکرد- حول و حوش امامزاده‌عبدالله فعلی) و بسطام (فلکه کاخ فعلی) بوده است. نام بازار نعلبندان هم از رسته نعلبندها که در بخشی از این بازار قرار داشته، گرفته شده است.

یک روز با نعلبندان گرگان - آکا

اسناد و متون تاریخی و سفرنامه‌های جهانگردانی مثل «رابینو» که به منطقه استرآباد قدیم و گرگان فعلی سفر کرده‌اند، نشان می دهد غیر از بازار امروزی این شهر، بازارهای مختلفی در این منطقه وجود داشته است. قدمت بازارهای استرآباد و گرگان به دوره هخامنشی باز می‌گردد که در ایالت هیرکان قرار داشته اند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، بیابان های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات