شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان واقع در شمال ایران است. شهرستان گالیکش در سال ۱۳۸۹ تاسیس شده است. مرکز این شهرستان، شهر گالیکش است.

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان

شهرستان گالیکش سابقاً یکی از بخشهای شهرستان مینودشت در استان گلستان بود.که در سال ۱۳۸۹ به شهرستانی مستقل ارتقاء یافت. این شهرستان در حد فاصل بین شهر مینودشت و کلاله در جاده ترانزیت مازندران-خراسان، در استان گلستان واقع شده است. بخشی از پارک ملی گلستان و آبشار لوه در این شهرستان قرار دارد. مرکز این شهرستان شهر گالیکش است.

جاذبه های طبیعی گالیکش  به عنوان جذابیت های کم نظیر  و بکر در دامن طبیعت زیبای آن برای ایفای نقش خود در توسعه هدفمند صنعت گردشگری و پاسداشت مواریث طبیعی منتظر عنایت مسئولین هستند تا غبارمحرومیت و گمنامی از چهره آنان زدوده شود  بخشی از مواریث طبیعی گالیکش  که می تواند در فهرست ثبت ملی میراث طبیعی کشور جای داشته باشند عبارتند از :

 -   آبشار زیبای لوه واقع در روستای لوه از بخش لوه شهرستان گالیکش :

 
 -   آبشار زیبای آق سو واقع در پارک ملی گلستان :

 
 -   آبشار گلستان واقع در پارک ملی گلستان :

 
 -   آبشار کندسکوه در روستای کندسکوه :

 
 -   آبشار کرنگ واقع در روستای کرنگ کفتر :

 
 -   تالاب جنگلی قره کله واقع در منطقه جنگلی روستای چقر :

 
 -   تالاب جنگلی شقلی آباد واقع در منطقه جنگلیی روستای چقر :

 
 -   غار کیارام

 

در این لیست جذابیت های بسیازی می تواند جای گیرد که فقط به برترین آن اشاره شده والا تفرجگاههای طبیعی جنگلی  دزی دره ، تیمور دره ، پاکندس و . . . .  نیز میراث زیبای طبیعت هستند که باید مورد توجه قرار گیرند .

طبق بررسی های انجام شده از انتشار دائره جغرافیائی ستاد ارتش، در کتاب فرهنگ آبادیها نوشته دکتر محمد حسین بابلی، کتاب فرهنگ آبادیهای ایران نوشته دکتر لطف الله مفخم و لغت نامه دهخدا نوشته شده؛ فرهنگ دهی از توابع شهرستان گرگان دارای زیارتگاهی بنام امام زاده قاسم می باشد.

طبق تحقیقات انجام شده خانه کاه گلی و بعضا خشت خام این زیاتگاه از ادوار بسیار گذشته چندین بار ساخته و مرمت شده است.

در سردرب آن نوشته ای از پوست حیوانی، توسط افراد قدیمی منطقه فارسیان پیدا شده و به پاسگاه ژاندارمری زمان پهلوی تحویل داده شده ولی فعلا اثری از آن نیست.

بناء جدید این زیارتگاه توسط هیأت امناء فعلی با همکاری اهالی روستای پنو، دیگر روستاهای منطقه، شهر گالیکش و برخی مسئولین در گالیکش با مصالح آجر، آهن، ایرانیت و گنبدی فلزی به اتمام رسیده و مورد استفاده قرار می گیرد. ( بناء جدید از تاریخ 71/7/3) با 100 متر مربع آغاز و طی حدود 4 سال باتمام رسید.

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان

زائرسرای این زیارتگاه نیز تا زیر سقف نیمه تمام می باشد، ولی بودجه ای برای تکمیل آن وجود ندارد.

وجود محوطه وسیع و سرسبز، درختان گردو و پهن برگ جنگلی با قدمت زیاد، وجود چشمه ای زلال در پایین دست زیارتگاه، تاب، سرسره و امکانات بهداشتی موجود شرایط مناسبی برای زیارت و سیاحت

زائرین و گردشگران و دوستداران جاذبه های زیارتی و تفریحی فراهم نموده است.

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان

لازم به ذکر است بدلیل فاصله این زیارتگاه از روستا پنو، برق این بنا توسط انرژی خورشیدی تامین می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان استان گلستان آمار جمعیتی شهرستانهای استان گلستان را اعلام کرد :

در خصوص شهرستان گالیکش وی تاکید کرد: شهرستان گالیکش 59 هزار و 975 نفر جمعیت دارد که

۲۰ هزار و 831 نفر در شهر و 39 هزار و 144 نفر در روستاها ساکن هستند.

مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار استانداری گلستان اظهار داشت: از مجموع جمعیت این شهرستان،

 29 هزار و 537 نفر مرد و 30 هزار و 437 نفر زن هستند.

عابدی گفت: همچنین در این شهرستان 16 هزار و 398 خانوار زندگی می‎کنند که 5 هزار و 768 خانوار در شهر و 10 هزار و 630 خانوار در روستاها ساکن هستند.

oghan444.blogfa.com

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

جمعیت شهرستان گالیکش استان گلستان , گالیکش استان

تبلیغات