خشته پورد لنگرود - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خشته پورد لنگرود ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


پل خشتی لنگرود، معروف ترین بنای تاریخی این شهر است که محلـی ها به آن «خَشته پُل» یا «خشته پورد» می گویند. پلی خشتی و آجری که روی رودخانه لنگرود بنا شده و قدمت آن ظاهرا به دوران فتحعلی شاه می رسد. عده ای از محلی ها معتقدند که پل خشتی لنگرود را شخصی به نام حاجی آقا پرد و به دستور حاجی آقا بزرگ منجم باشی، در زمان سلطنت فتحعلی شاه، ساخته و عده ای ساخت آن را به زمان حکام کیایی گیلان منسوب می دانند. اما تفاوت نظرات درباره این پل به همین جا ختم نمی شود و برخی از بومیان منطقه اعلام می کنند که این پل را تیموریان و ایلخانیان ساخته اند. رابینو هم در کتاب دارالمرز ولایت گیلان ساخت این پل مربوط به دوران صفویه می داند اما با تمام این ها هیچ مدرک و سند معتبری درباره زمان دقیق ساخت این پل در دست نیست.

پل خشتی لنگرود که همیشه به دلیل جنس مواد به کار رفته و شکل خاصش مورد توجه بوده، 2 دهانه بزرگ دارد و طولی بیش از 37 متر و  عرضی در حدود 4.5 متر. اگر بخواهید ارتفاع آن را هم بدانید، باید بگوییم که پل لنگرود در بیشترین حالت از سطـح رودخانه 9متر و  75سانتی متر بالاتر است.

این پل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار تشکیل شده و محل عبور عابر پیاده روی پل را در مرمت های اخیر با قلوه سنگ مفروش کرده اند. دو فرو رفتگی در پیشانی پل و در فاصله بین دو قوس قرار دارد و هر یک از قوس ها در سمت بیرونی دارای یک نوار آجرکاری به عرض 12 سانتیمتر است که حالتی تزیینی و برجسته دارند. علاوه بر آن در کناره قوس ها آجر چینی خاصی انجام شده و حاشیه ای به عرض 60 سانتیمتر را به وجود آورده است.

خشته پورد لنگرود, پل خشتی لنگرود, فتحعلی شاه ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

پایه میانی قطور پل 4 متر عرض دارد و دو موج شکن یا سیل برگردان در دو طرف پل برای کم کردن فشار آب در روزهای افزایش سطح آب تعبیه شده است. یک دهانه کوچک بین پایه میانی پل و یک طاق نمای جناقی بر بالای آن با عرض 50 سانتیمتر وجود دارد.

این پل خشتی بین دو محله بزرگ شهر لنگرود یعنی «فشکالی محله» و «راه پشته» قرار دارد و در حقیقت این دو محله را که با رود لنگرود از هم دور افتاده اند، به هم متصل می کند.

 


گروه گردشگری تبیان

 

گردآوری ایران شناسی آکاایران
خشته پورد لنگرود گردآوری توسط بخش شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات