loading...

با شروع ماه مبارک رمضان، پرونده سفرهای تابستانی هم بسته می شود. با این حال، شاید بد نباشد که این پیشنهادها را برای روزهای بعد از ماه رمضان به خاطر بسپارید.

خاکستری که کاخ شد - آکا

اگر گذرتان به شمال کشور و استان گیلان افتاد، پیشنهاد می کنیم سری به کاخ میان پشته بندر انزلی بزنید. بنایی تاریخی که میان آن همه جاذبه طبیعی می درخشد و گردشگران را به خود جذب می کند.

این کاخ در منطقه میان پشته و بین دو پل انزلی و پل غازیان قرار دارد. یعنی درست در جایی که پیش از بنا شدنش، روزگاری کاخ باشکوه خوشتاریا قرار داشته است. این کاخ به یک تاجر روس اختصاص داشت که از اولین وارد کنندگان صنعت برق به ایران بود. اگر از قدیمی های شهر بپرسید، برایتان تعریف می کنند که در دورانی که خبری از روشنایی برق نبود در شب‌های مه آلود بندر انزلی کاخ خوشتاریا با نور خود منظره زیبا و شگفت انگیزی را به وجود می‌آورد. به هر حال، با آتش گرفتن کاخ خوشتاریا و تخریب آن، رضاخان دستور داد که به یاد این کاخ باشکوه، بنای جدیدی در همان محل بسازند و به این ترتیب، کلنگ ساخت کاخ میان پشته در سال 1308 به زمین خورد و در سال 1313 ساخت این کاخ با 1168 مترمربع به پایان رسید.

خاکستری که کاخ شد - آکا

ساختمان کاخ میان پشته بدنه ای دو دیواره دارد که این دیوارها از بلوک های سیمانی ساخته شده اند. این کاخ، 11 اتاق و یک سالن پذیرایی و چهار سرویس حمام و دستشویی دارد که اگر از نزدیک ببینید، احتمالا باور نمی کنید 76 سال قبل ساخته شده اند. سقف اتاق های این کاخ از بتون مسلح ساخته شده که روی آن را گچ بری زیبایی پوشانده است.

خاکستری که کاخ شد - آکا

کاخ میان پشته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ‌چند سالی بلا استفاده ماند و از سال1367 بعد از تعمیرات ظاهری به موزه نیروی دریایی تبدیل شد. در حیاط کاخ چند اراده تانک و توپ و سلاح های سنگین و نیمه سنگین می بینید که در بین درختان قرار گرفته اند و ورود شما را به موزه نظامی انزلی تبریک می گویند. عمر بعضی از سلاح های سرد و گرم تاریخی که در این موزه  نگهداری می شوند، به دوران صفویه می رسد.

خاکستری که کاخ شد - آکا

از در شمالی کاخ که وارد شوید، به راهروی پهن سرسرای کاخ می رسید که با ماکت هایی از کشتی‌های مختلف و ابزارهای نظامی دریایی پر شده است. در طبقه پایین کاخ، سلاح های سبک و ادوات نظامی ای را خواهید دید که از زمان زندیه تا دوره رضا خان جمع آوری شده اند. تفنگهای بزرگ قلعه‌ای... تفنگهای سنگ چخماق... سپر و کلاهخود و نیزه‌ها...

خاکستری که کاخ شد - آکا

کاخ مجلل رضاخانی

طبقه دوم بنا بیشتر به شکل و شمایل کاخ نزدیک است. می توانید در این طبقه، مبلمانی را ببینید که روزی رضاخان و مهمانهایش روی آن ها می نشسته اند. درست رو به روی قفسه‌های چوبی ظریف و شمعدان ها و ساعت های برنزی... ظروف چینی و کریستال هایی که تعدادی از آنها از طرف سران کشورهای خارجی به شاه ایران هدیه شده اند.

رادیو ضبط مبله هدیه هیتلر به رضا خان، لوستری که از چوب یک پارچه تراشیده شده، تابلوی کبک آویز اثر کمال الملک و تابلوی نقاشی کار ناصرالدین شاه هم از دیگر اشیای تاریخی این کاخ هستند.

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کاخ انزلیتبلیغات