عجایب هفتگانه گیلان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عجایب هفتگانه گیلان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


تا به حال نام اشکورات گیلان را شنیده اید؟اگر شهر کلاچای را پشت سر بگذارید و به سمت رحیم آباد عزیمت کنید و از آنجا به قصد دیدن این سرزمین کهن و تاریخی عبور کنید از مسیر جنگل های بکر و دست نخورده ای گذر خواهی کرد و در پیچاپیچ راهی که تو را فرا می کشد  بعد از طی کردن مناظر دیدنی و زیبای مسیر جاده آدمی را به اوج می رساند و چشم هر رهگذری را به خود خیره می سازد. این منطقه که در امتداد سلسله کوه های البرز قرار دارد از جنوبی ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز شده تا جنوبی ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه می یابد.

اشکور از جنوب به قزوین، از مغرب به املش و رودبار الموت، از مشرق به بخش کوهستانی رامسر و تنکابن و از شمال به دامنه های کوهستانی رحیم آباد محدود می شود. این منطقه جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانه ای را در دل خود جای داده که قدمتی به درازای تاریخ دارد.

 

اشکور جزء بخش رحیم آباد از شهرستان رودسر است و عجائب هفتگانه ای

را در دل خود جای داده که قدمتی به درازای تاریخ دارد

مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع) معروف به آستانه هفت امام در روستای رودبارک از دهستان اشکور سفلی قرار دارد که در قرن سوم هجری قمری ساخته شده و یکی ازعجائب هفتگانه اشکور به شمار می آید.

روستای رودبارک با روستاهای نرکی و توسه چال همسایه است و در 35 کیلومتری بخش رحیم آباد و 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

اشکورات,اشکورات رودسر,اشکورات گیلان,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

در قرن سوم هجری قمری به دستور ناصرالحق (ناصرالکبیر) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زید در روستای رودبارک مسجدی ساخته شد که بعدها این مسجد بنام آستانه هفت امام معروف شده است.

در داخل آستانه یک میله آهنی قرار دارد که مزار هفت امامزاده را از قسمت دیگر آستانه جدا می کند، چشمه ای نیز در پائین آستانه قرار دارد که آب آن شور و برای دفع امراض از آن استفاده می شود.

از خصوصیات ظاهری دیگر آستانه هفت امام می توان، سه درب چوبی دو لنگه در سه جهت غرب و شرق و شمال، چهار طرف ایوان، تعداد 22 ستون که با آجر البرز ساخته شده  نام برد. در دورادور آستانه، یک درب دولنگه فلزی در ورودی ایوان، یک ستون چوبی در وسط آستانه و سراسر بام پوشیده از سفال است. تخته چوبهایی نیز در آستانه قرار دارد که بر روی آنها عبارات زیر حک شده است: "ابر آمد و زار زار بر سبزه گریست بی باده گلرنگ نمی باید زیست ، این سبزه که امروز تماشاگه ماست تا سبزه خاک ما تماشاگه کیست؟"

آسیاب اشکور یکی از معدود آسیابهایی است که هنوز از مناطق دور و نزدیک برای آسیاب کردن گندم به سراغش می آیند. علت اصلی برقراری این آسیاب آب فراوانی است که از دهانه یک سنگ بزرگ بیرون می آید و آن را می گرداند

 

اشکورات,اشکورات رودسر,اشکورات گیلان,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

در چوبی که به بی بی هیبت معروف است، در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده و اعتبار زیادی به آستانه هفت امام بخشیده است، تاکنون این درب دوبار توسط کسانی به سرقت رفته ولی به لطف خدا دوباره به جای خودش برگشته است.

"کوه عروس و داماد" از دیگر عجائب اشکورات است که درروستای زیاز واقع شده است این روستا با روستاهای آغربن کندسر، گرمابدشت، دیورود و سجیران همسایه بوده و در 26 کیلومتری بخش رحیم آباد و 41 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده است. در شمال منطقه سی پل، کوه سنگی با شیب بسیار تند واقع شده است که در بالاترین نقطه آن دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد.  اهالی روستا معتقدند که در گذشته های دور پسر و دختری بدون اذن والدین خود زندگی شان را آغاز می کنند اما چندی بعد در اثر این بی حرمتی مورد عاق والدین قرار می گیردن و در نقطه ای که امروز  به عروس و داماد معروف شده، به سنگ تبدیل می شوند.

کوه عروس و داماد به واسطه اینکه در بین کوه های دیگر اشکور از زیبایی و شکوه خاصی برخوردار است و نظر هر بیننده ای را در حال گذر از این منطقه به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستی که باعث این همه زیبایی است، می کند.

اهالی روستا معتقدند که در گذشته های دور پسر و دختری بدون اذن والدین خود زندگی شان را آغاز می کنند اما چندی بعد در اثر این بی حرمتی در نقطه ای که امروز  به عروس و داماد معروف شده، به سنگ تبدیل می شوند

دریاچه صمد آباد یکی دیگر از عجائب منطقه اشکورات گیلان است که در روستایی صمدآباد قرار دارد این روستا با روستاهای اکبرآباد، برمکوه، تلابنک، وگلخانی، دشتک و زراکی همسایه است و در 54 کیلومتری بخش رحیم آباد و 69 کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

اشکورات,اشکورات رودسر,اشکورات گیلان,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

ساکنان این روستا معتقدند که نام اصلی این روستا در گذشته چیز دیگری بوده است، نقل است که در گذشته دو سید در تاریکی شب وارد این روستا شده اما کسی حاضر نشد که آنان را در منزل خود پناه دهد تا اینکه سرانجام در منزل پیرزنی که تنها زندگی می کرد وارد می شوند در این هنگام آن دو به پیرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر می دهند.

سپس وقت موعود فرارسید و تمام روستا را آب می گیرد، بعدها فردی به نام صمد تصمیم به آبادانی این روستا می گیرد که  از آن زمان تاکنون این روستا به صمدآباد معروف شده است.

دریاچه ای نیز در اثر آبگرفتگی از آن زمان تاکنون برجاست که یکی از بزرگترین دریاچه ها و از جمله عجایب هفتگانه اشکور به شمار می آید.

غار وادار روستای دلیجان از دیگر عجائب اشکورات است این روستا با روستاهای تواسانکش و یاسور همسایه بوده و در 47 کیلومتری بخش رحیم آباد و 62 کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

غاروادار، آثار آبادی و آجرهای قدیمی در کجیل سرا، آسیاب قدیمی بومی تله از نقاط معروف و قدیمی این روستا به شمار می رود. غار وادار که در مشرق روستا واقع شده از منطقه ونکش شروع و تا غار وادار امتداد دارد در فاصله این دو نقطه که بصورت تونلی زیرزمینی است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن می شود.

 

در روستای یازن در انبارکاه شخصی به نام صدرالله یازنی یک تونل بسیار طولانی وجود دارد که به عقیده اهالی راه به جایی دور می برد. این تونل یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید

 

در حال حاضر در این نقطه به صورت یک غار آشکار است، این غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حیث قدمت دارای تاریخ بسیار دور و درازی است و از دیگر عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید.

دارگردان رجه در روستای گیری واقع شده است و این روستا با روستاهای کیاشکول، میانرود و محمودلات همسایه بوده و در 68 کیلومتری بخش رحیم آباد و 83 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

این روستا در منتهی الیه اشکور بالا و در پای قله معروف بزاکو قرار گرفته است در میان منطقه زورو و قله بزاکو، "دارگردان رجه" واقع شده است که استان گیلان و استان مازندران را از همدیگر جدا می کند.

در این نقطه تصویر چند انسان که در حال حمل درخت بوده به صورت سنگ سیاه درآمده و چشمان تمامی آنها به طرف کوه بلور (شاه سفید کوه) است.

سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستای گیری، آسیاب قدیمی که در جنوب روستای مذکور واقع شده است در حال حاضر متعلق به آقای کشتگر است. این آسیاب شاید یکی از معدود آسیابهای اشکور است که هنوز هم از مناطق دور و نزدیک برای آسیاب کردن گندم مورد استفاده قرار می گیرد، علت اصلی برقراری این آسیاب آب فراوانی است که از دهانه یک سنگ بزرگ بیرون می آید که این محل سرچشمه رودخانه آسمانرود است.

این چشمه که معروف به آسمانرود بوده به علت صافی و زلالی آب به این نام معروف شده است و به عنوان یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور معرفی شده است."تونل طولانی یازن" از عجائب هفتگانه اشکورات گیلان است که  در روستای یازن قرار دارد، یازن با روستاهای تمل، نارنه و سپارده همسایه است  و  در 118 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامسر واقع شده است.

در این روستا در انبارکاه شخصی به نام صدرالله یازنی یک تونل بسیار طولانی وجود دارد که به عقیده اهالی راه به جایی دارد.صاحب کتاب از "آستارا تا آستارآباد"  نیز از وجود این تونل بسیار طولانی در روستای یازن یاد می کند، این تونل یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید.

 


گروه گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
عجایب هفتگانه گیلان گردآوری توسط بخش شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات