ییلاقی در دل ابرها - آکا

رامسر  با طبیعت زیبا و دیدنی اش، از یک سو روبه دریا دارد و از سوى دیگر به تپه هاى پر از درخت و درختچه مى رسد. شهری که مى گویند در گذشته سخت سر نام داشته چون مردم این سرزمین در برابر حکام و جباران سرسختانه مقاومت مى کردند و سخت سر خوانده شده اند. هر چند که عده ای،  دلایل این نامگذارى را در  وجود صخره هاى آهکى و زمین هاى سخت این منطقه جستجو می کنند و عده اى دیگر معناى سخت سر را به معناى مکان و اوضاع طبیعى رام نشده و اینکه زندگى کردن در آنجا مشکل بوده است، مى دانند.

یک روایت دیگر نیز حاکى از آن است که با توجه به اینکه معناى سیر در گویش این منطقه به معناى جا و مکان است، رامسر به معناى مکانى آرام و رام مى باشد. در عین حال هم به گفته مردم، سبب این نامگذارى این بوده که در گذشته هاى دور، رامسر هرگز به یاد ندارد که مردمش در برابر زورگویان دوره خود تسلیم شده باشند و با سرسختى تمام مبارزه مى کردند.

رامسر در گذشته سخت سر نام داشته چون مردم این سرزمین در برابر

حکام و جباران سرسختانه مقاومت مى کردند و سخت سر خوانده شد. هر چند

که عده ای،  دلایل این نامگذارى را در  وجود صخره هاى آهکى و زمین هاى

سخت این منطقه جستجو می کنند

رامسر، سرزمین آبهاى معدنى است. نیدشت از جمله آبهاى معدنى است که در دوازده کیلومترى جنوب رامسر در کنار رودخانه صفارود که آب آن براى گرفتگى مفاصل و عضلات و دفع سنگ کلیه نافع است، انجیره بن، نارزان و در منطقه سادات محله از جمله دیگر این مکان هاست.

ییلاقی در دل ابرها - آکا

رامسر آب گرم هاى معروفى هم دارد که عبارتند از: محمود گرما، اشکر گرما، کش گرما و... از سال ۱۳۰۰ شمسى با ساخت بناهاى مجلل و مهمانخانه هاى نو و نیز به دلیل وجود چشمه هاى آب معدنى گرم به همراه چشم اندازهاى طبیعى بسیار جذاب به رامسر توجه بیشترى شد.

در راه جواهرده

برای رسیدن به جواهر ده باید از جاده باریک، پرپیچ و خم، پردست انداز بادرختان سر به فلک کشیده و زیبایی عبور کنید تا به این منطقه رویایی برسید. ییلاق جواهرده، بهشت گمشده ایران، در ۲۵ کیلومترى رامسر و در ارتفاع ۲ هزارمترى از سطح دریا قرارگرفته است ییلاقى در وسط ابرها.

مردم ییلاق جواهرده اصالتا رامسرى هستند. ۴ ماه از سال را اینجا مى آیند و آبان ماه ییلاق را ترک کرده و به رامسر برمى گردند. شغل مردم بیشتر کارگرى و فروشندگى است. زنها چادر شب مى بافند. بعضى چند دام(گاو) هم در خانه دارند.  پرورش زنبورعسل و ماهى هم در اینجا رواج دارد. واژه جواهرده به خاطر زیبایى توصیف ناپذیر این ییلاق به کار رفته است.

ییلاقی در دل ابرها - آکا

مسجد آدینه جواهرده از جمله میراث کهن ایران است که پیشینه اى ۸۰۰ ساله دارد. چند سال قبل ساختمان قدیمى مسجد براثر صاعقه به کلى ویران شد و سوخت.

از لحاظ موقعیت جغرافیایى و جاذبه هاى طبیعى رامسر، گردشگاه ها و نقاط طبیعى دیدنى بسیارى در این شهر و اطراف آن وجود دارد پارک جنگلى صفارود که در۹کیلومترى رامسر و در نزدیکى جاده جواهرده که چشمه هاى آب سرد معدنى در آن واقع شده است،از جمله جاذبه هاست.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

رامسر گیلان

تبلیغات