غار 75میلیون ساله - آکا


  • کشدار شدن تابستان امسال و گرمای پیش بینی نشده پاییز، فرصت خوبی است تا یک سفر کوتاه ماجراجویانه به شمال کشور ترتیب دهید و چند روزی را در دشت ها و ارتفاعات گیلان بگذرانید. توصیه ما برای این سفر کوتاه پاییزی، غار 75میلیون ساله آویشوی است که نه تنها قدیمی ترین، بلکه طولانی ترین و استثنایی ترین غار گیلان هم به شمار می آید.


غار آویشوی، در دسته غارهای آهکی قرار می گیرد که از نظر زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگ های کربناته دسته بندی می شود. خوردگی دیواره های این غار حاصل جریان آب روی سنگ هاست که از قرن ها قبل شکل گرفته و در بعضی از قسمت ها، ستونهای آهکی شگفت انگیزی را به وجود آورده است که ممکن است نمونه های آن را در هیچ غار دیگری نبینید.

غار 75میلیون ساله - آکا

غار آویشو در مجاورت سنگ هایی قرار دارد که روی آنها آثار دگرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس است، دیده می شود و این چیزی است که جاذبه های این غار را در مقایسه با غارهای دیگر، منحصر به فرد می کند. در این غار 7 آبشار و چند صد قندیل وجود دارد که تماشای آنها می تواند بهترین تجربه غار نوردی شما را رقم بزند.

غار 75میلیون ساله - آکا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در شهرستان ماسال بیشتر از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد اما غار آویشوی با دهانه ای به ابعاد 19 متر ارتفاع و 14 متر عرض و طول بیش از 2 هزار متر لقب طولانی ترین غار استان گیلان را یدک می کشد.

این غار در ارتفاع یک 1300 متری از سطح دریا قرار دارد که پژوهش‌های زمین شناسی قدمت آن را به حدود 75 میلیون سال قبل نسبت می دهد.

غار 75میلیون ساله - آکا

مسیر دسترسی

برای دیدن غار آویشوی باید راهی شهرستان ماسال در 50 کیلومتری شمال غرب رشت یا به عبارتی در 20 کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا شوید و در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن، سراغ منطقه آویشوی را بگیرید.

غار 75میلیون ساله - آکا

گشت و گذار در ماسال

ماسال درگذشته بخشی از شهرستان تالش بوده است که در سال 1376به شهرستان ماسال تبدیل شد. این شهرستان دو بخش مرکزی و شاندرمن را دارد که هر دو آنها بهشتی دست نخورده در طبیعت به شمار می آیند.

غار 75میلیون ساله - آکا

اگر گذارتان به ماسال افتاد، می توانید علاوه بر دیدن غار آویشوی، سری هم به منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول ، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره های بلند، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم، منطقه یادمانی مشهد میرزا (حل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی) و... بزنید و جاذبه های تاریخی و طبیعی این منطقه را از نزدیک ببینید. اگرچه که احتمالا فرصت دیدن این جاذبه ها را در یک سفر کوتاه نخواهید داشت اما نزدیکی این اماکن به همدیگر، این شانس را به شما می دهد که در مدتی کوتاه، از بیشترین شگفتی ها بهره ببرید.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات