تالش گردی در پاییز - آکا


این روزها که تعطیلات آخر هفته یک بار دیگر جاده های شمالی کشور را رونق داده است، شاید بد نباشد تجربه های جدیدتر و ناشناخته تری از سفر به شمال برای خودتان رقم بزنید. تجربه ای مثل سفر به تالش و گذراندن یکی دو روز بارانی در شهر لیسار!


لیسار قلب تالش است. جایی که دیدنی ترین جاذبه های طبیعی و تاریخی مسافران را وادار می کند تا در سفر به تالش سری هم به لیسار بزنند و زیبایی قلعه صلصال و دریاچه نئور و ییلاق سوباتان را در کنار روستاهای بکر و دیدنی این منطقه تماشا کنند.

تالش گردی در پاییز - آکا

برای رسیدن به لیسار باید به بخش کرگان‌رود شهرستان تالش سفر کنید و این شهر ترانزیتی را که بر سر راه ترانزیت تهران- رشت- آستارا قرار گرفته است، ببینید. جایی در جاده اصلی هشتبر به آستارا و در حدود 20 کیلو متری شهر هشتبر که از جنوب دهستان جوکندان شروع می شود.

به محض نزدیکی به لیسار، شالیزارها و باغ های میوه به عنوان شاخص ترین نشانه های شهر، رسیدنتان را به گردشگرپذیرترین نقطه تالش خوش آمد می گویند و بعد از آن، تا چشم کار می کند دریا است و جنگل و سرسبزی.

تالش گردی در پاییز - آکا

لیسار یعنی چه؟

عده ای از مورخان معتقدند که نام لیسار به نام نریک لیسار پادشاه آشور ارتباط دارد اما مردم محلی معتقدند که لیسار به معنی نیزار است.

دیدنی های لیسار

قلعه سلسال: مهم ترین جاذبه ای که در لیسار انتظار شما را می کشد، قلعه لیسار است که آن را با نام قلعه صلصال و قلعه سلسال هم می شناسند.

این قلعه که در قسمت جنوبی شهر لیسار قرار دارد، از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده و  بخش خارجی آن محوطه نسبتا وسیعی را در بر می گیرد و توسط دیوار پهنی از زمینه اطراف جدا می شود. از این دیوار خارجی که از سنگ رودخانه ای قرمز و تقریبا یک دست ساخته شده، این روزها چیزی به جا نمانده و تنها بقایای سنگ های به کار رفته در حصار خارجی در گوشه و کنار آن به صورت توده های انبوه مشاهده می شود.

تالش گردی در پاییز - آکا

ارگ قلعه هم در بالای تپه قرار دارد و امروز فقط دیوارهای آن به یادگار مانده است. شواهد نشان می دهند که پیش از این ارگ در طبقات مختلفی بنا شده بود که طبقات زیرین آن به دنبال ریزش طبقات بالا پر شده اند.

مردم محلی عقیده دارند که قلعه سلسال در زمان اسماعیلیان از قلعه های مهم حکومت بوده است و شباهت ساختمانی قلعه لیسار با قلعه الموت و یا قلعه های دیگر اسماعیلیه از یک طرف و ارتباط نزدیک پیروان این فرقه با افرادی در تالش از طرف دیگر، احتمال چنین تعلقی را بیشتر می کند.

تالش گردی در پاییز - آکا

منطقه حفاظت شده لیسار: منطقه حفاظت شده لیسار هم یکی دیگر از دیدنی های این منطقه است که میراث طبیعی دو استان اردبیل و گیلان به شمار می رود و از سه بخش جلگه ای، جنگل های کوهستانی و مراتع ییلاقی تشکیل شده است.

تالش گردی در پاییز - آکا

دریاچه نئور: نئور اگر زیبا ترین دریاچه ایران نباشد، بدون شک یکی از زیباترین دریاچه هایی است که در ایران می توانید ببینید. اگرچه این روزها نئور را لایه نازکی از یخ پوسانده اما در روزهای گرم تر سال، نئور با اکوسیستم متنوعش، می تواند گونه های مختلف گیاهی و جانوری را برای شما نمایش دهد.

تالش گردی در پاییز - آکا

ییلاق سوباتان: این ییلاق هم که در غرب تالش قرار دارد، یکی از زیباترین بخش های لیسار است که در حقیفت منطقه ییلاقی اهالی جوکندان، لیسار و قلعه بین به شمار می رود. برای دیدن سوباتان باید به 32کیلومتری شمال غرب تالش و نزدیکی جنوب دریاچه نئور سفر کنید. فاصله این ییلاق تا شهر هشتپر‍‍‍‍ حدود 32 کیلومتر با جاده‌ای کوهستانی است که از دل جنگلهای تالش می‌گذرد. از ارتفاعات این ییلاق می توانید چشم انداز جالبی از قلعه لیسار، ییلاق برزبیل، کاروانسرای شاه عباسی و قبرهای ماقبل تاریخ محله کندی یا کهنه‌ده را ببینید.

تالش گردی در پاییز - آکا

روستاگردی در تالش

اما اگر گذارتان به لیسار افتاد، فراموش نکنید که سری هم به روستاهای بکر این شهر یعنی سیاه کت محله، داوان، قلعه بین، قلعه چین، نومندان، سیدلرمحله، هره دشت، اوتارمحله، محمودآباد(مانداوار)، سوست، حجت محله و تقی پور محله هم بزنید و اگر شرایط مهیا بود، یک شب را در خانه های روستایی ساکنان این محله ها بگذرانید. آنها بدون شک بهترین میزبان های سفر شما هستند که به شما شانس تجربه سبک زندگی تالشی و چشیدن غذاهای محلی شان را می دهند!

تالش گردی در پاییز - آکا


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات