اگر خیلی خوش اقبال باشید، شاید در سفرهای نوروزی امسال به استان‌های گوناگون، این افتخار را داشته باشید در یک مجلس عروسی محلی ـ که برگزارکنندگانش هنوز اجازه نداده‌اند غبار زمان، آداب و رسوم کهن شان را محو کند ـ شرکت کنید در این صورت مطمئن باشید که این جشن، خاطره انگیزترین جشن زندگی تان می‌شود؛ جشنی که به احتمال قوی، پیش از آن هرگز مانندش را ندیده‌اید. بنابراین اگر به این شهرها سفر می کنید، گوش به زنگ باشید تا هرجا صدای جشن و پایکوبی شنیدید، لااقل به عنوان یک تماشاچی در کنار مراسم حضور پیدا کنید. مطمئنا اهالی این شهرها آنقدر مهمان نواز هستند که شما را به جشنشان دعوت کنند.

دخترک کاسه به سر

اگر شب چهارشنبه سوری در یکی از روستاهای آذربایجان شرقی باشید و ببینید از بام خانه‌ای، شالی زیبا آویزان است چه فکری می‌کنید؟ به شال دست نزنید! این شال، متعلق به عروسی است که روی پشت بام پنهان شده و چشم انتظار هدیه‌هایی است که خانواده داماد به آن شال گره می زنند.

نوای دل انگیز عاشیق‌ها هم بخش غیرقابل حذف عروسی آذری‌هاست. آذری های اصیل هنوز هم به رسم قدیم در پایان جشن روی سر عروسی کاسه‌ای می‌گذارند و مهمانان به رسم هدیه داخل آن پول می‌اندازند. امکان دارد یکی از همراهان عروس در زمانی مناسب این کاسه را بر دارد و فرار کند در این صورت بقیه باید او را بگیرند و به او مژدگانی بدهند تا راضی شود و کاسه پر پول را پس بدهد.

در عروسی آذری‌ها و کردهای روستاهای آذربایجان غربی برادر داماد باید شالی سرخ را سه بار از بالای سر یا زیر پاهای عروس رد کند و بعد آن را دور کمر عروس گره بزند و برایش آرزوی هفت پسر قد و نیم قد و یک دختر کند! گاهی هم لای همین شال پولی به رسم هدیه گذاشته می‌شود.

مهمان ناخوانده باشید! - آکا

سر جهازی

سال‌ها پیش وقتی در لرستان عروسی بود صدای ساز و دهل و کمانچه و ضرب تا هفت شبانه روز به گوش می‌رسید و مردانی دستمال به دست رقص‌های دو پا، سه پا و شونه شکی می‌کردند، این مراسم با گذشت زمان به 3 شبانه‌روز و هم‌اکنون در بیشتر خانواده‌های لر، به یک شب رسیده است.

داماد یک روز پیش از عروسی باید اجناسی مانند قند و برنج و چای و چند راس گوسفند را که معمولا دور گردن‌شان پارچه‌های رنگی بسته اند با گروهی از نوازندگان راهی خانه عروس کند. صبح روز عروسی هم به خانه پدر زن بروند و دستش را به نشانه ادای احترام ببوسند. در عوض صبح روز عروسی خانواده عروس هم یک سینی بزرگ حاوی کله قند، شاخه نبات، لباس و مقداری پول به خانه داماد می فرستند.

در عشایر لرستان خانواده عروس از ترس دلتنگ شدن دخترک شان، یکی از آشناها را همراه او به عنوان سرجهازی می‌فرستند و خانواده داماد باید به او هدایایی تقدیم کنند. اصطلاح سرجهازی بودن هم از همین ماجرا گرفته شده است.

مهمان ناخوانده باشید! - آکا

نارنج به دست

عروسی در گیلان بر پایه اتحاد است و خانواده عروس و داماد برای اثبات این همبستگی بیشتر کارهای عروسی را از فراهم کردن هیمه برای برپایی آتش تا پاک کردن برنج و سبزی عروسی با هم انجام می‌دهند. در مراسم حنابندان داماد باید یک سیب سرخ یا نارنج را به عنوان نمادی از برکت یا تکه‌ای قند را به عنوان نمادی از شیرینی زندگی به سوی عروس پرتاب کند و عروس در طول مراسم ازدواج، نهالی را به نشانه صفا و صمیمیت و زایش در زندگی مشترک از خانه پدر به خانه همسرش می‌برد تا با هم در باغچه بکارند.

سیب سرخ را بگیر

یکی از رسوم ازدواج قزوینی ها آستانه بوسی است که طی آن داماد و دو ساقدوش به خانه عروس می‌روند اما در آستانه در می‌مانند تا زمانی که خانواده عروس گوسفندی جلوی پایشان قربانی کنند و سپس داماد برای ادای احترام چارچوب در را می‌بوسد.

در مراسم عروسی، داماد سیبی سرخ را پرتاب می‌کند و قزوینی‌ها معتقدند هرکس آن را بگیرد بختش برای ازدواج بعدی بیشتر است. داماد قزوینی‌ها گاهی باید از پشت بام هم، روی سر عروس شکلات و پول بریزد و عروس نیز پیش از ورود به خانه داماد، ظرفی چینی را می‌شکند و مادرشوهرش به او عسل و روغن طبیعی می‌دهد تا نشان دهد که قرار است در کنار عروسش سال‌ها در صلح زندگی کنند.

مهمان ناخوانده باشید! - آکا

شست پای گره خورده!

دختری که عروس بوشهری‌ها می‌شود پس از برگزاری عقد، باید تا مدتی از چشم داماد پنهان شود و پس از چند بار که داماد به هوای دیدار او به خانه اش سر زد، خودش را نشان دهد. البته دختر خانم پیش از مراسم عروسی تن‌پوش‌هایی از جنس ابریشم و ظروفی پر از شیرینی از سوی خانواده داماد دریافت می‌کند و روز پیش از مراسم هم ظرف‌هایی پر از شیرینی از طرف خانواده داماد به خانه‌اش فرستاده می‌شود و همراه آنها، نوازندگانی مهمان خانه عروس می‌شوند و به یمن ازدواجش می‌نوازند.

بوشهری ها پیش از عروسی شست پای عروس و داماد را با نخ یا پارچه‌ای رنگی به هم گره می زنند تا نشانه ای از پایبندی آنها به هم و زندگی طولانی مدتشان در کنار یکدیگر باشد!

جام گلاب کنار حجله

در عروسی شیرازی ها، خانواده داماد آیینه‌ای بزرگ را مقابل صورت عروس می‌گیرند و آرام آرام به سمت خانه داماد حرکت می‌کنند. پس از مراسم یکی از بزرگان خانواده آنها را دست به دست هم می‌دهد. کسی که عروس و داماد را دست به دست می‌دهد باید مراقب باشد که دست داماد حتما روی دست عروس قرار بگیرد.

جام گلاب، برای این است که عروس و داماد انگشت‌های کوچک‌شان را داخل آن بشویند و هرکدام چند سکه در آن بیندازند. این گلاب پس از پایان مراسم عروسی، پای درختی سبز ریخته می‌شود.

هر قدم یک هدیه

در شب پیش از عروسی سیستان و بلوچستانی‌ها آشنایان عروس درهای خانه را می‌بندند تا به ظاهر نگذارند خانواده داماد، عروس را زودتر از موعد با خود ببرند. خانواده داماد هم در این مراسم با خواندن شعرهایی چشم روشنی‌هایی را که برای عروس شان آورده‌اند به رخ می‌کشند و اصرار می‌کنند دخترک را با خود ببرند و خانواده عروس به زبان شعر پاسخ می‌دهند که برآوردن این خواسته ممکن نیست. اما وقتی خانواده داماد، نام پسرشان را بر زبان می‌آورند، خانواده عروس در را باز می‌کنند و به این ترتیب داماد وارد خانه می‌شود.

در مراسم عروسی آن ها، داماد هم باید حنا بگذارد وشب پیش از عروسی را در خانه پدرزن بگذراند تا از صبح مهمان‌ها بیایند و مراسم آغاز شود. زیباترین بخش عروسی، مراسم عروس کشان است که در آن پدر عروس یا برادر بزرگترش او را به رفتن ترغیب می‌کند و عروس مسیری را به سمت خانه جدید طی می‌کند که در طول آن هدیه‌هایش چیده شده اند.

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم، ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات