با بندر کوچک اما بیادماندنی آستارا است که استان زیبای گیلان شروع می شود. در این بندر با پازلی از فرهنگ های گیلانی،آذری و حتی روسی آشنا می شوید که قطعا از جذاب ترین نکات سفرتان خواهد بود.

استان گیلان با بندر زیبای آستارا شروع می شود. نام قدیم آستارا اصطراب یا استراب بوده است. در شمال بندر آستارا رودخانه آستاراچای بعنوان خط مرزی، ایران را از جمهوری اذربایجان جدا می کند.

 برخلاف سایر نقاط گیلان مردم آستارا به زبان آذری صحبت می کنند و این بندر کولاژی از فرهنگ گیلانی و آذری است .گمرک و بازارچه مرزی به شهر چهره ای جذاب داده و به آن سرو شکلی پررونق از نظر تجاری و اقتصادی داده است.

تالاب استیل

مهممترین وجه دیدنی این تالاب توسکاهای شناور در آب هستند این تالاب محل زندگی انواع پرندگان بومی و همینطور ماهی های بسیار است.

شهر بام‌های سفالی - آکا

گردنه و تله کابین حیران

دهستان حیران در 28 کیلومتری آستارا به اردبیل قرار دارد.  به گردنه حیران دره بهشت هم می گویند . تله کابین حیران بخشی از زیبایی این منطقه را در اختیار بازدید کننده می گذارد .تله کابین در غرب روستای ونه بین و حاجی امیر، در 30 کیلومتری آستارا قرار دارد. تله کابین حیران 1500 طول دارد و در نهایت به پارک فندقلوی شهرستان نمین می رسد.

مردم روستای حیران که عمدتا به کشاورزی مشغولند به زبان آذری صحبت می کنند. اکنون این منطقه یکی از توریست پذیر ترین ییلاقات کشور است. گردنه ای که مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل است مرز ایران و کشور آذربایجان در یک منطقه بینهایت زیبا ست که آن را جدا از زیبایی های طبیعی از نظر سیاسی هم حائز اهمیت می کند.

در اکثر مواقع سال مه گردنه را می پوشاند اما این به خاطر ارتفاع گردنه نیست بلکه بخاطر رطوبت شدید است که از دریای خزر به گردنه می رسد. ارتفاع گردنه حیران در بلندترین نقطه 1500 متر است. نیمی از جنگل های حیران در ایران و نیم دیگر در جمهوری آذربایجان قرار دارد. آبگرم علی داداشی نیز از دیگر جاههای دیدنی گردنه است که در یک محیط ییلاقی بسیار زیبا در کنار آبشاری بسیار زیبا قرار گرفته و دارای خواص درمانی است.

شهر بام‌های سفالی - آکا

آبشار لاتون

در 15 کیلومتری جنوب آستارا، در نزدیکی شهر لاندویل، در روستاس کوته کومه آبشار زیبای لاتون با ارتفاعی حدود 105 متر واقع است.

فاصله 6 کیلومتری از روستا تاآبشار یکی از جذاب ترین مسیرهای پیاده روی در جنگل است که پر از تپه های زیبا و چشمه های باصفا است. آبشار را از فاصله کمتر از 500 متر نمی توان دید چرا که دره ای عمیق ان را از جاده جدا می کند.

شهر بام‌های سفالی - آکا

باغ پرندگان

در جاده آستارا به رشت باغ پرندگان، با بیش از هزاران گونه پرنده کمیاب مثل طاووس، قرقاول و طوطی وجود دارد. همه قرقاول ها تزیینی و خارجی هستند و سالانه بازدیدکنندگان زیادی از کشورهای همسایه برای بازدید به این باغ می آِند.

بهشت کاکتوس ها

این باغ زیبا در سال 1356 در خیابان فارابی با 220 نوع کاکتوس مختلف قرار دارد . تمام 230 نوع کاکتوس موجود در باغ از برزیل، پرو، بولیوی و آرژانتین آمده و پیرترین کاکتوس خاورمیانه نیز در این باغ زندگی می کند.

شهر بام‌های سفالی - آکا

ساحل تفریحی صدف

ساحل صدف سیبلی ساحلی بسیار زیبا و تمیز در کیلومتر 10 جاده آستارا به انزلی قرار دارد و دارای امکانات رفاهی مناسبی مثل طرح سالمسازی و غریق نجات و اماکن اقامتی است. ساحل شریعتی یا غیری سابق هم یکی دیگر از سواحل زیبای آستارا به شمار می رود.

باغ چای عباس آباد

در دو کیلومتری جنوبغرب آستارا روستای زیبای عباس اباد قرار گرفته که صاحب بدیع ترین چشم اندازهای غرب استان گیلان است.

روستا در دامنه کوه اسپیناس واقع است و بخاطر شالیزلرها و برنج مرغوب و باغ های وسیع چایش معروف است. این باغ تنها محل کشت چای آستارا  است. باغ از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت است چرا که بنای ان را مظفرالدین شاه قاجار گذاشته است. امامزاده ابراهیم و قاسم از فرزندان امام موسی کاظم در سه کیلومتری آستارا به تالش قرار دارد.

شهر بام‌های سفالی - آکا

 دیگر زیارتگاه این منطقه شیخ تاج الدین محمد رضوی است. دیدنی های آستارا به همین تعداد معرفی شده منحصر نمی شود. در سفری که به این بندر زیبا دارید از پارک جنگلی بی بی یانلوو گورستان باستانی ونه بینو بازار مرزی نیز دیدن کنید.

چطور برویم؟

مهم نیست از کجا عازم آستارا هستید، مهم این است که در زیباترین جاده ها به سمت مقصدی دوست داشتنی سفر می کنید. اگر از آذربایجان ها و اردبیل سفرتان را آغاز کرده اید باید خود را به اردبیل برسانید تا پس از طی 24 کیلومتر به نمین برسید و 52 کیلومتر دیگر طی کنید تا به آستارا برسید.

 از مرکز ایران هم با قرار گرفتن در بزرگراه قزوین رشت، باید به سمت بندر انزلی ادامه مسیر دهید. در آستارا می توانید در خانه هایی که توسط مردم محلی کرایه داده می شود اقامت کنید. در غیر این صورت تعدادی هتل با امکانات قابل قبول نیز در شهر وجود دارد.  

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات