از کمیاب‌ترین گونه‌های تیره سوسنیان است و قامتی حدود یک متر دارد، شکوفه‌های سفید رنگش به صورت واژگون شکفته شده و انتهای گلبرگ‌های آن پوشیده از دانه‌های برجسته و پرچم‌های بلند است.

نامش سوسن چلچراغ، شهرتش نادرترین گل جهان و تنها در روستای داماش در ارتفاعات عمارلو از توابع شهرستان رودبار یافت می‌شود. نرم و آهسته به دیدنش بروید چرا که این گل از تکثیر می‌گریزد و به همین دلیل امروزه از نژاد آن به طور کامل محافظت می‌شود.

سال 1354 بود که لیدر بوری گیاه‌شناس فرانسوی این گل را شناسایی و به دولت ایران معرفی کرد، همان زمان شورای عالی محیط زیست این گل منحصر به فرد را در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور ثبت کرد.

بعد از شناخت نامش در موزه تاریخ طبیعی ایران در فرانسه به صورت لیلیوم لیدربور به ثبت و ضبط رسید و بعد از آن روستای داماش، کانون توجه ملی و جهانی شد به طوری که هر ساله بسیاری از علاقه‌مندان، متخصصان و گیاه‌شناسان از سراسر دنیا برای دیدن این گل به ایران سفر می‌کنند.

نادرترین گل جهان در گیلان - آکا

این گیاه که نوع ایرانی آن زیبایی و شهرت بسیاری دارد، از اواسط خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیر پایدار می‌ماند. بنابراین بهترین زمان برای دیدن سوسن چلچراغ معمولا هفته آخر خرداد و هفته اول تیر‌ماه است که البته بسته به شرایط آب و هوایی ممکن است طول این مدت کمی کوتاه و بلند شود.

سوسن چلچراغ هنوز هم به طور کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان نگهداری می‌شود و با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصارکشی کرده و از آنجا که این منطقه جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هرگونه بهره‌برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.

مردم محلی بر این باور هستند که سوسن چلچراغ در شب نورافشانی می‌کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده است

چرا سوسن چلچراغ؟

دلایل مختلفی برای نامگذاری این گل اعلام شده است، برخی می‌گویند رنگ مهتابی و شکل واژگون آن که شباهتی به چلچراغ دارد باعث شده که چنین نامی بر آن نهاده شود.

مردم محلی بر این باور هستند که سوسن چلچراغ در شب نورافشانی می‌کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده است. گیاه‌شناسان نظری متفاوت دارند و معتقدند اصل قضیه این است که به واسطه مواد فلوئورسانس در پرچم سوسن چلچراغ این گل قابلیت بازتابش نور را دارد.

 

هر سال یک جشنواره

در تمام کشورهای دنیا گونه‌های منحصر به فرد، شأن و منزلت خاصی دارند و در برنامه‌ریزی مدیران عالی و همچنین حوزه گردشگری از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و برای آنها برنامه‌ریزی‌های جامعی صورت می‌گیرد. در عرصه بازاریابی و اطلاع‌رسانی و تبلیغات نیز این گونه‌ها را بسیار برجسته می‌کنند تا بتوانند گردشگران بویژه طبیعت‌گردان و عاشقان طبیعت را به این عرصه و صحنه‌های طبیعی بکشانند.

هر ساله در نیمه دوم خرداد هنگامی که سوسن چلچراغ به گل می‌نشیند، از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با همکاری سازمان محیط زیست استان، جشنواره با شکوهی در اطراف داماش برگزار می‌شود؛ اهالی منطقه عمارلو با لباس‌های محلی زیبا در آن شرکت می‌کنند و با شادی و نشاط به اجرای آیین‌های بومی و ورزش‌های محلی می‌پردازند.

همچنین در این روز بازارچه‌های محلی برپا می‌شوند و ترانه‌های دلنشین روستایی با همراهی سازهای نی، تنبک، کمانچه و سنتور به گرمی جشنواره سوسن چلچراغ می‌افزایند.

عمارلو امسال هم میزبان دوستداران سوسن چلچراغ بود. بازدید از این مکان با توجه به این که منطقه مذکور توسط سازمان محیط زیست حفاظت می‌شود با محدودیت مواجه بود به طوری که در زمان برگزاری این جشنواره گروه‌های 20 نفره با نظارت محیط‌بانان محیط زیست از سوسن‌های چلچراغ دیدن کردند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نادرترین گل ایران

تبلیغات