خانه تاریخی زند در قم

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خانه تاریخی زند در قم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته قم از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

خانه تاریخی زند را شاید خیلی ها نشناسند؛ خانه ای تاریخی بازمانده اواخر عصر قاجار در دل قم که معماری اصیل ایرانی را به نمایش در آورده است.
 خانه زند که امروزه به موزه مردم‌شناسی شهرت دارد در مرکز بافت قدیمی شهر قم(محله گذرقلعه) در کوچه باریکی واقع شده است. در دو طرف این خانه دو تابلوی متفاوت به چشم می‌خورد؛ بر روی یکی سال ثبت ملی خانه یعنی 1377 درج شده و دیگری در نقطه مقابل، سال ثبت خانه را در فهرست آثار ملی، 1379 هجری شمسی نشان می‌دهد.
وارد خانه که شوید دو حیاط می بینید که مربوط به خانه دو برادر از بازماندگان قاجار با نام های حاجی خان و حاج علی هستند که قدمت شان به 130 سال قبل یعنی اواخر دوره قاجار باز می گردد.
مجموعه موزه مردم شناسی قم شامل این دو خانه می شود که دارای 14 اتاق، 36 درب و پنجره چوبی از جنس گردو و ون و 14 ستون سنگی است.

 

خانه تاریخی زند در قم

خانه تاریخی زند در قم ,دیدنی های خانه تاریخی زند در قم ,جاذبه های گردشگری خانه تاریخی زند در قم ,[categoriy]

  این بنا با توجه به مواد و مصالح موجود در منطقه که شامل سنگ، خشت، چوب، آجر و گچ بنا شده که شاخصه معماری عصر قاجار بوده و نشان از مصالحی است که در دل کویر ایران بیش از هرچیز در ساخت و ساز و معماری مورد استفاده قرار می گرفته که البته چند باری در طول تاریخ مرمت شده ولی بافت اصیل آن دست نخورده باقی مانده است.
در بدو ورود به خانه وارد حیاطی می شوی که بر آجر فرش های منظم و مربعی شکل گام های گذاشته می شود و اولین چیزی که به چشم می آید حوضی هشت ضلعی با قوسی هایی در چهار ضلع فرعی و کاشی های فیروزه ای رنگ در کف و فواره ای در مرکز حوض که درست در مرکز حیاط خودنمایی می کند
شاخصه معماری عصر قاجار استفاده فراوان از آجر است که در این بنا نیز به وفور به چشم می خورد و در زیر تاقی دور ساختمان یک ردیف خشت آبی رنگ به چشم می خورد که این رنگ آبی لعاب و یا رنگ نیست بلکه رنگ این نوع خاک است که با درجه معینی حرارت در کوره های آجرپزی به رنگ آبی در می آید.
در این بنا ستون هایی می بینید که هیچکدام از نظر طرح با دیگری یکی نیست و هرکدام طرحی متفاوت با سایر ستون ها دارد. پایه ستون های ساختمان هم دستی را که دسته گلی را گرفته نمایش می دهد و بیانگر خوش آمدگویی بخش شاه نشین در لحظه ورود شاه به ساختمان بوده است.
در بدو ورود به خانه وارد حیاطی می شوی که بر آجر فرش های منظم و مربعی شکل گام های گذاشته می شود و اولین چیزی که به چشم می آید حوضی هشت ضلعی با قوسی هایی در چهار ضلع فرعی و کاشی های فیروزه ای رنگ در کف و فواره ای در مرکز حوض که درست در مرکز حیاط خودنمایی می کند، که با چهار باغچه یک متری در چهار سوی حوض محصور شده و گل های سرخ آن نشان از روح لطیف و دوستدار طبیعت ساکنان این خانه است.
این خانه دو سال پس از خرید خانه حاجی خان خریداری و در سال 1379 شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   
خانه تاریخی زند در قم ,دیدنی های خانه تاریخی زند در قم ,جاذبه های گردشگری خانه تاریخی زند در قم ,[categoriy]

 روبری ورودی خانه یک ردیف پله پنج تایی دیده می شود که به دو اتاق تو در تو منتهی شده که امروزه قسمتی از بخش اداری موزه مردم شناسی می باشد؛ در ضلع میانی حیاط ردیفی دیگر از پله وجود دارد که با طی شش پله عریض به ایوانی یک متری می رود که 16 درب چوبی مستطیلی در دو جانب ایوان به چشم می خورد که به چهار اتاق راه می یابد.
اتاق های ضلع میانی با چهار ویترین که نمایشگر ابزار و سلاح های مفرغی، ظروف مسی و مفرغی و... هستند، در دو جانب این راهرو قرار دارند. اتاق انتهایی که کوچک و کمی نامتقارن است با پلانی ذوزنقه ای که بر دورتا دور دیوارهای اتاق قاب عکس های قم کهن را نمایش می دهد. در اتاق دیگر رفته زنی با لباس های عصر قاجار با دستانی پینه بسته در حال آسیاب کردن گندم با سنگ ساب و هاون دستی است، در مجاورت او مردی گیوه دوز نشسته که نگاه خسته اش از مشقت سوزن زنی برای دوخت گیوه ها  حکایت می کند که سوی چشمانش را به زوال می برد، مرد دیگری با لباس محلی و قدی خمیده با گاوآهن چوبی در حال شخم زدن زمین کشاورزی خود است همه این ها حکایت از مشاغلی دارد که ساکنین قم قدیم به آنها مشغول بوده اند.
ضلع دیگر بنا که به ورودی خانه متصل است با هشت درب چوبی کوچک به دو اتاق متصل بهم ختم می شود که در اتاق اول دو لنگه درب امامزاده باوره کهک قرار دارد که برای نگهداری آنها را به این موزه منتقل کردند که قدمتی 400 ساله دارد و دیگر اثری که در این اتاق دیده می شود منبر مسجد روستای وشنوه، که متعلق به 600 سال قبل است و در گوشه اتاق نیز ماکت بنا به چشم می آید.
در اتاق میانی مردی سفالگر را نشان داده که با ظرف و اشیا ساخته شده اش شغل خود را با توجه به مصالح موجود در منطقه معرفی می کند که پشت چرخ سفالگری در حال ساخت اشیا و ظروف سفالی برای فروش است.

   
خانه تاریخی زند در قم ,دیدنی های خانه تاریخی زند در قم ,جاذبه های گردشگری خانه تاریخی زند در قم ,[categoriy]

 از اتاق که بیرون میایی پس از عبور از سومین ردیف پله های خشتی به حیاط می رسی که با کمی چرخش به سمت راست و عبور از چند پله به درب چوبی مشبکی می رسی که به زیر زمین راه می یابد؛ سه تخت برای نشستن و گلیم هایی آویز شده بر دیوارها چیزهایی است که در نگاه اول در زیرزمین خانه به چشم می خورد؛ فضای میانی زیرزمین صحنه ای از قهوه خانه های قدیم را نشان می دهد که جایی برای رفع خستگی، تبادل اخبار و اطلاعات شهر و روستا میان ساکنین و عرصه ای برای نمایش پهلوانی و جوانمردی بوده که امروزه این نکته در قهوه خانه ها به فراموشی سپرده شده است.
سمت چپ دالان ورودی خانه چهار اتاق تودرتو دیده می شود که در راهروهای میانی چهارخمره سفالی که بیش از 800 سال قدمت دارد با طرح های ساده پشت شیشه درها به نمایش گذاشته شده است.
با عبور از دو پله کوچک به دالانی با طاق قوسی قدم می گذارد که در بخشی با یک رشته پله کم عرض که پیخ خورده به پشت بام راه می یابد و قسمت دیگر به اتاق های تودر تو ختم می شود.

   
خانه تاریخی زند در قم ,دیدنی های خانه تاریخی زند در قم ,جاذبه های گردشگری خانه تاریخی زند در قم ,[categoriy]

 بر دیوار اولین اتاق این ضلع ساختمان قاب هایی از نسخ خطی دیده می شود پس از آن با عبور از راهرویی کوتاه که در آن زنی ایرانی با طرحی از لباس های اصیل زنان قدیم با پارچه های رنگارنگ به نمایش گذارده شده و روبروی آنهم خمره ای بزرگ سفالین دیده می شود.
اتاق بعدی با قاب هایی از لباس، کف پوش و گیوه، و پارچه های قدیمی که نشانگر پوشش و جنس پارچه منطقه در دوران تاریخی است، به نمایش درآمده است و اما اتاق آخر این ردیف محفلی است قرآنی که زنان با لباس هایی پوشیده چارقدهای بلند در حال قرائت قرآن و سواد آموزی به سبک قرآنی هستند.
با عبور از در چوبی مشبک و هلالی به حیاط می رسی و با گذر از شش ردیف پله به ایوان مجاور راه می یابد که دو ستون و پنج درب مستطیل چوبی دیده می شود که این درها به دو اتاق منتهی می شود.
اتاقی که نمایشگر سبک و سیاق زندگی مردم ایران قدیم است؛ لحاف کرسی نقطه گرما بخش زندگی ساکنین شهر و روستا؛ محفل عشق و یادآور خوشی و مرارت های زندگی ایران قدیم؛ مکانی برای گردهمایی و بحث و هم صحبتی اهالی خانه با یکدیگر و...

   
خانه تاریخی زند در قم ,دیدنی های خانه تاریخی زند در قم ,جاذبه های گردشگری خانه تاریخی زند در قم ,[categoriy]

 اتاق پشتی این بخش بازنمایی از مکتب خانه های قدیم است که مکانی آموزشی برای فرزندان بوده و معلم مکتب با کمک قرآن و دیوان حافظ و مولوی به بچه ها سواد می آموزد و در صورت نیاز برای تنبه آنها از چوب و فلک استفاده می کرده که در اینجا این وسیله تنبیه و اصلاح بچه نیز به چشم می خورد و با دیدنش درد را ناخودآگاه در کف پاهای خود حس می کنی؛ گویی تو به جای آن طفل خبط کرده ای و در حال مجازات و تنبیهی!
آخرین ضلع خانه نیز با با سه در دیده می شود که با دو پله و عبور از دالانی کوتاه به اتاق مشرف بر حیاط منتهی می شود که درب این اتاق به راهرو ورودی ساختمان راه می یابد.
 
برگرفته از مهر، فارس

گردآوری ایران شناسی آکاایران

ابربرچسب : اشعار حافظ در باره دوست ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی و فارسی ، شاخ نبات و حافظ ، فال حافظ با تفسیر عطاری ، شاخه نبات حافظ کیست ، شعر حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ انگلیسی pdf ، حافظ شیرازی ویکی پدیا ، فال حافظ با معنی فارسی برای موبایل ، دانلود حافظ خوانی امیر نوری ، فال روزانه حافظ شیرازی ، ترجمه ی دیوان حافظ به انگلیسی ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، فال حافظ اصلی امروز ، حافظ خوانی با صدای موسوی گرمارودی ، دانلود حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، حافظ شیرازی دوست ، حافظ شیرازی اشعار ، حافظ خوانی استاد گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر و معنی فارسی ، فال حافظ روزانه امروز ، اشعار حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی برای موبایل-جاوا ، فال حافظ با تعبیر فارسی ، فال حافظ با تفسیر اندروید ، دیوان حافظ online ، دانلود دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، شعر حافظ ، دانلود حافظ خوانی صوتی ، فال حافظ روزانه ، کد دانلود فال حافظ ناطق برای موبایل ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، اشعارعاشقانه حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر آنلاین ، دیوان حافظ اندروید صوتی ، کتاب شاخ نبات حافظ ، شاخ نبات ، فال حافظ با تفسیر معنی کامل ، حافظ خوانی احمد شاملو ، حافظ خوانی در بریتانیا ، حافظ شیرازی اردو ، حافظ شیرازی فال ، اشعار حافظ در مورد دوست ، دیوان حافظ انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد دوست داشتن ، شعر سعدی به زبان انگلیسی ، گرفتن فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ ، فال حافظ با تفسیر و استخاره و معنی ، حافظ شیرازی mp3 ، حافظ خوانی شاملو دانلود ، دیوان حافظ با صدای شاملو ، بهترین اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دیوان حافظ آنلاین جستجو ، دانلود اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با تفسیر صوتی برای اندروید ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود فال حافظ با معنی برای جاوا ، دانلود حافظ خوانی شجریان ، اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، فال حافظ ناطق دار ، فال حافظ همراه با تفسیر و معنی ، فال حافظ با تفسیر برای اندروید ، فال حافظ با معنی و استخاره ، فال حافظ با معنی و تعبیر و تفسیر ، حافظ خوانی دانلود ، فال روزانه حافظ ناطق ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل اندروید ، حافظ شیرازی ، دیوان حافظ صوتی دانلود ، گرفتن فال حافظ با تفسیر و معنی ، شعر حافظ در مورد بی وفایی دوست ، دیوان حافظ fale hafez فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره دیوان حافظ ، شاخه نبات کیست ، اشعار حافظ شیرازی به انگلیسی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای جاوا ، دیوان حافظ برای موبایل اندروید ، فال حافظ با تفسیر فارسی ، دیوان حافظ صوتی موبایل ، دانلود فال حافظ ناطق برای اندروید ، فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، اشعار سعدی به زبان انگلیسی ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی برای جاوا ، دیوان حافظ فارسی و انگلیسی ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، دانلود دیوان کامل حافظ به انگلیسی ، دانلود فال حافظ با معنی فرمت جاوا ، حافظ خوانی ژاله صادقیان ، فال امروز حافظ شیرازی ، دانلود کتاب شاخ نبات حافظ ، دیوان حافظ صوتی ، دانلود فال حافظ با معنی برای گوشی جاوا ، حافظ خوانی با صدای استاد موسوی گرمارودی ، دیوان حافظ دانلود رایگان ، دیوان حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر دکتر قمشه ای ، فال حافظ آنلاین با تفسیر کامل ، شعر حافظ درباره دوست خوب ، فال حافظ همراه با معنی برای موبایل ، فال حافظ با معنی ، فال حافظ روزانه آنلاین ، شاخ نبات حافظ کیست ، دیوان حافظ آنلاین ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل اندروید ، دانلود حافظ خوانی بهروز رضوی ، دانلود دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، فال حافظ با تفسیر دکتر عطاری ، فال حافظ روزانه اصلی ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه ی انگلیسی ، شعر از حافظ شیرازی ، دانلود حافظ خوانی دکتر سروش ، فال حافظ با تعبیر و تفسیر و معنی ، شعر حافظ به زبان انگلیسی با ترجمه ، فال حافظ با معنی و تعبیر ، دیوان حافظ به فارسی و انگلیسی ، اشعار حافظ شیرازی pdf ، فال حافظ با معنی شب یلدا ، فال حافظ با تفسیر معنی قران ، دیوان غزلیات حافظ آنلاین ، دیوان حافظ به زبان آلمانی ، حافظ خوانی دکتر موسوی گرمارودی ، شاخ نبات کیست ، شاخ نبات معشوقه حافظ ، شعر حافظ در مورد دوست خوب ، مراسم حافظ خوانی در شب یلدا ، فال حافظ ناطق ، دیوان حافظ نسخه اندروید ، کتاب شعر حافظ شیرازی ، حافظ خوانی شب یلدا ، فال حافظ با معنی و تفسیر آنلاین ، فال روز حافظ شیرازی ، دانلود کتاب فال حافظ با معنی برای موبایل ، فال حافظ با معنی بیتوته ، حافظ خوانی گرمارودی ، دیوان حافظ pdf ، اشعار حافظ در مورد عشق ، دیوان شعر حافظ شیرازی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل ، حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، فال حافظ روزانه همراه اول ، دانلود حافظ خوانی کیکاووس یاکیده ، کد فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ روزانه یک پاراگراف ، حافظ شیرازی شعر ، اشعار حافظ شیرازی در مورد بهار ، دانلود فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، دیوان حافظ ، اشعار حافظ در مورد دوستی ، فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ درباره خدا ، دیوان حافظ آنلاین با معنی ، فال حافظ با تفسیر کامل معنی دکلمه صوت قرائت آواز ، شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای کامپیوتر ، فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ با تفسیر انلاین ، دانلود حافظ خوانی گرمارودی ، فلسفه حافظ خوانی در شب یلدا ، شعر از حافظ در مورد دوستی ، اشعار حافظ ترجمه انگلیسی ، دانلود کتاب دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، فال حافظ با تفسیر و تعبیر ، فال حافظ با تفسیر استخاره با معنی ، شعری از حافظ به زبان انگلیسی ، نرم افزار دانلود فال حافظ ناطق برای کامپیوتر ، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ درباره دوستی ، فال حافظ با تفسیر عطاری کرمانی ، برنامه بهترین کتاب دیوان حافظ گویا اندروید ، فال حافظ با تفسیر ، همسر حافظ شیرازی که بود ، شاخ نباتم دادند ، فال حافظ با تعبیر آنلاین ، فال حافظ روزانه 2030 ، دیوان حافظ ترجمه انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی شاملو ، حافظ خوانی ، شعرای حافظ شیرازی ، فال حافظ از دیوان حافظ ، فال حافظ با معنی نیک صالحی ، دانلود رایگان فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ اندروید ، شاخه نبات معشوقه حافظ ، حافظ شیرازی اشعار عاشقانه ، حافظ شیرازی که بود ، دیوان حافظ صوتی گرمارودی ، اشعار عاشقانه از حافظ شیرازی ، شعر حافظ شیراز ، شاخه نبات معشوقه ی حافظ ، دانلود برنامه فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ android ، فال حافظ با معنی واقعی ، شعر معروف حافظ شیرازی ، بهترین شعر حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره ، فال حافظ با معنی برای موبایل ، فال حافظ با معنی برای شب یلدا ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای اندروید ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود حافظ خوانی مرشد ترابی ، دیوان صوتی حافظ با صدای شاملو ، دانلود فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ آنلاین انگلیسی ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل نوکیا ، حافظ خوانی در شب یلدا ، فال حافظ با معنی تعبیر ، دانلود اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان صوتی حافظ با صدای

خانه تاریخی زند در قم گردآوری توسط بخش شهرهای استان قم- دیدنی های استان قم سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات