امروزه یکى از منابع مهم جذب گردشگر، استفاده و بهره بردارى بهینه از آب هاى گرم و معدنى است. تجربه کشورهایى مانند ایتالیا، فرانسه، آلمان و ژاپن در زمینه بهره بردارى از آب هاى معدنى نشان داده است که اگر این منابع طبیعى با برنامه ریزى درست و به طور بهینه مورد بهره بردارى قرار گیرند، علاوه بر ارزش هاى اقتصادى مى توانند بخشى از هزینه درمان بیماران را نیز کاهش دهند.

استان قزوین علاوه بر داشتن 12درصد از آثار تاریخى شناخته شده ایران، از تنوع اقلیمى و جاذبه هاى طبیعى گوناگونى برخوردار است که عرضه آنها در عرصه ملى و بین المللى گامى اساسى در توسعه صنعت گردشگرى خواهد بود.

نبود زیرساخت هاى مناسب براى معرفى کامل برخى از جاذبه هاى گردشگرى این استان باعث شده است با وجود آمادگى واگذارى برخى از این جاذبه ها به بخش خصوصى مانند چشمه هاى آبگرم استان هنوز این امر مهم محقق نشود ‎

چشمه هاى آب معدنى در سطح استان قزوین امکانات بالقوه اى هستند که مى تواند درعرصه هاى اقتصادى، فرهنگى و توسعه منابع مختلف استان نقش اساسى داشته باشد، در حالى که راه هاى دسترسى به برخى از چشمه هاى آب گرم این استان از زیرساخت مناسبى برخوردار نبوده و همین امر باعث شده فقط افراد محلى به طور سنتى به این چشمه ها دسترسى داشته باشند .

سامان دادن به وضعیت چشمه هاى آب گرم استان و ساخت مراکز آب درمانى و رفاهى در جوار آنها براى جذب گردشگران داخلى و خارجى همتى مى طلبد که امید است با همکارى مسئولان استان این مهم هر چه سریعتر محقق شود ‎.

استان قزوین هم مانند بسیارى از استان هاى کشور،سرچشمه هاى آب معدنى و طبیعى متعددى دارد که از بین آنها مى توان مجتمع آب درمانى ارشیا واقع در آبگرم خرقان، چشمه هاى آب معدنى سلطان بلاغ، آب ترش و آب لرزان، آب گرم کش آباد، هفت چشمه زوارک، هفت چشمه آوج، کسن بقین، اسمبرد، آب گرم یله گنبد و ‎.. . را برشمرد.

چشمه های آب گرم

چشمه « یله گنبد »

روستاى یله گنبد در سمت راست مسیر جاده قزوین رشت قرار گرفته و به دلیل دارا بودن چشمه آب گرم، در میان سایر روستاهاى استان قزوین از اعتبار بیشترى برخوردار است.

«یله گنبد» یکى از دهات دهستان «قاقازان» در بخش «ضیاءآباد» شهرستان قزوین است. چشمه یله گنبد در پانزده کیلومترى شمال این ده قرار دارد و راه دسترسى به آن سخت و کوهستانى است. این چشمه در کف دره اى که از آن رودخانه کوچکى عبور مى کند و به رودخانه شاهرود مى ریزد، از دل زمین بیرون مى آید .

آب چشمه معدنى یله گنبد از دسته آب هاى معدنى بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلى گرم است. استحمام در این آب به دلیل وجود گاز کربنیک و گرماى آن، تسکین دهنده و ضد درد است. ظاهراً این آب در درمان بیمارى هاى عصبى، مفصلى و رماتیسم مؤثر است و آشامیدن آن نیز در کار دستگاه گوارش، کبد و مجارى صفرا و بیمارى هاى معده اى و روده اى و نیز بیمارى تغذیه اى مؤثر مى باشد و سالیان زیادى است که مردم بومى از خواص این آب گرم براى درمان بیمارى هاى مختلف چون بیمارى هاى مفصلى و پوستى استفاده مى کنند.

آب گرم یله گنبد از امکانات رفاهى و اقامتى بى بهره است و با توجه به این مسئله، اداره کل میراث فرهنگى و گردشگرى قزوین قصد دارد تا با اجراى طرح مطالعاتى بر روى این روستا و آب گرم معروف آن، بر شهرت جاذبه هاى گردشگرى آن افزوده و شرایط را براى ورود گردشگران بویژه گردشگران درمانى به این روستا مهیا سازد.

 

چشمه آب گرم «خرقان»

این چشمه در کیلومتر 95 جاده قزوین - همدان قرار دارد . آب هاى معدنى خرقان، پس از مصرف به رود خانه « ابهررود» که از این منطقه عبور مى کند، مى ریزد. آب هاى چشمه خرقان از دسته آبهاى کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با pH اسید و سیلیس است. آب این چشمه در درمان دردهاى عصبى، سیاتیک و رماتیسم مؤثر است. در عفونت هاى مجارى تنفسى، تورم گلو و حلق و برنشیت مزمن به صورت استنشاق بخار و دوش بینى مؤثر است.

 

چشمه هاى آب معدنى آب ترش و آب لرزان

در فاصله 45کیلومترى جاده قزوین ـ رشت، دو چشمه به نام هاى آب ترش و آب لرزان وجود دارد که به فاصله چند صد مترى از یکدیگر قرار دارند این چشمه ها با خاصیت درمانى خود همواره مورد توجه مردم محلى منطقه بوده اند ولى به دلیل عدم دسترسى راحت با توجه به قابلیتهاى زیاد، این دوچشمه هنوز آنگونه که باید و شاید شناخته شده نیستند .

 

مجتمع آب گرم ارشیا

چشمه هاى آب معدنى «ارشیا» در شهر آبگرم از مهمترین آب گرم هاى معدنى استان قزوین است که قابلیت هاى درمانى دارد. این مجموعه داراى استخر آب گرم عمومى، سایت خصوصى و سفره خانه سنتى بوده و هر سال میزبان هزاران نفر از گردشگران کشور است. آب گرم معدنى ارشیا از نوع آهکى بوده و خاصیت درمانى آن براى بیمارى هاى درد مفاصل، روماتیسم، سوء هاضمه، سنگ کلیه، اعصاب و اگزما مؤثر است.

منبع: پورتال نور

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

چشمه آبگرم نزدیک کرج برای بانوان , چشمه های آبگرم

تبلیغات