عالی قاپوی قزوین - ایرانگردی آکا

ایرانگردی - استان قزوین - عالی قاپویی در قزوین

akairan

شنیدن نام عالی قاپو بدون شک نام اصفهان را برای شما تداعی می کند اما باید بدانید که قزوینی ها هم چندان با این نام تاریخی نا آشنا نیستند! سر در عالی قاپو یکی از مهم ترین بناهای دوره صفویه در قزوین است که با عمارت‌ها و باغ‌های زیبا در مرکز شهر قزوبن قرار دارد.

 

 

این مجموعه به نوعی دولتخانه صفوی ها بود که در دو طبقه ساخته شده بود. طبقه دوم جایگاه نقاره زنان بود و طبقه اول جایگاه دولتی ها. این بنا اولین بار در دوره شاه طهماسب ساخته شد و در زمان شاه عباس اول به صورتی که امروز می بینید تغییر شکل پیدا کرد؛ بنایی با 7 در که هر کدام از آنها نام مخصوصی داشته اند اما این روزها از این 7در تنها یک در باقی مانده که آن هم عالی قاپو نام دارد.


akairan


اگر گذارتان به این مجموعه تاریخی بیفتد، می بینید که این بنا در گاه بلندی دارد و به خیابان شهدای قزوین مشرف است. این در به هشتی بزرگی متصل می شود و در داخل آن دو اتاق وجود دارد که جایگاه دربانان بوده است. راهروی طبقه دوم بنا هم از همین اتاق‌ها می‌گذشته است. سر در عالی قاپو که 17 متر ارتفاع دارد با ترکیبی از کاشی و گچ پوشیده شده و یکی از پنجره‌های آن به خیابان شهدا و دیگری به حیاط شهربانی کنونی باز می‌شود.


akairan


سر در عالی قاپو با یک کتیبه به خط ثلث، یک پنجره مشبک و چند گوشوار بلند در طرفینش به ساختمان‌های همجوار پیوند داده می شود. این سردر، ورودی اصلی به دولت خانه دوران صفویه بود.

در سمت غرب سردر عالی قاپو 3 اتاق طولانی پهلوی هم واقع شده که احتمالا جایگاه نگهبانان و محافظان بوده است. یکی از این اتاق‌ها در دوره قاجار به قرائت خانه و دیگری به چای خانه تبدیل شد.


akairan


در طرف شرقی این سردر هم که پیش از مشروطیت رختشویخانه بود، مدرسه‌ای به نام امید در سال 1320 هجری قمری احداث شد.

سردر عالی قاپو قبل از انقلاب، جایگاه شهربانی و سپس در اختیار نیروی انتظامی بود اما این روزها سازمان میراث فرهنگی آن را در اختیار قرار گرفته و در حال مرمت آن است. 
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

zavaran

اخبار اکاایران

تبلیغات