loading...

 

داراب فارس

 

داراب را بیشتر بشناسیم

شهرستان داراب در جنوب شرقی استان فارس قرار دارد. این شهرستان دارای ۲ شهر به نامهای داراب و جنت‌شهر می‌باشد. مرکز شهرستان شهر داراب است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۷۷٫۹۳۸ نفر بوده‌است

تقسیمات کشوری
بخش مرکزی شهرستان داراب
دهستان بالش
دهستان پاسخن
دهستان بختاجرد
دهستان فسارود
دهستان قریه الخیر
دهستان قلعه بیابان
دهستان نصروان
دهستان هشیوار
شهرها:داراب و جنت‌شهر.

 

بخش رستاق
دهستان رستاق (داراب)
دهستان کوهستان (داراب)
بخش فورگ
دهستان آبشور
دهستان فورگ

پیشینه تاریخی
شهر داراب یکی از کهنترین شهرهای ایران است. این شهر که درزمانهای گذشته دارابگرد نامیده می‌شده است به صورت مدور درمیان دشت بزرگی ایجاد شده است وپیرامون آن خندق بزرگی برای حفاظت ازشهر ایجاد نموده اند . بسیاری ازمحققین اعتقاد دارند این شهر از تاسیسات عصر هخامنشی محسوب می‌گردد . شهر دارابگرد درعصر ساسانی به عنوان مقر اردشیربابکان سرسلسله این خاندان ازاهمییت واعتبار ویزه‌ای برخوردارمی گردد .به عقیده اصطخری شهردارابگرد سومین ولایت بزرگ فارس بوده است.یکی ازبزرگترین ضرابخانه‌های فارس درشهر دارابگرد ایجاد شده بود . این شهر در دوران اسلامی نیز اهمیت خود راهمچنان حفظ می نماید ویکی از مهمترین ولایات فارس محسوب می‌شده است .


موقعیت جغرافیایی
هم اکنون شهرستان داراب در جنوب شرقی استان فارس قرار دارد. این شهرستان از شرق با استان هرمزگان و شهرستان حاجی آباد این استان همسایه‌است. از شمال باشهرستانهای استهبان و نیریز، ازجانب غرب با فسا،وازناحیه جنوب باشهرستانهای زرین دشت ولارستان همجوار می‌باشد. ارتفاع این شهرستان ازسطح دریا 1180متر و مساحت آن 6450مترمربع می‌باشد.


فراورده‌های کشاورزی داراب
محصولات مهم شهرستان شامل گندم، مرکبات، پنبه، ذرت و خرما است. مرکبات داراب شامل پرتقال، لیمو، نارنگی، نارنج، دارابی، بکرئین می‌باشد. داراب یکی از بزرگ‌ترین توایدکنندگان گندم در کشور است. مناطق تیزاب، هشیوار و فسارود بیشترین میزان گندم، ذرت و پنبه داراب را تولید می‌کنند. کاشت گندم در داراب از مهر و آبان آغاز می‌شود. برداشت گندم در اردیبهشت آغاز و تا خردادماه ادامه می‌یابد. پس از برداشت گندم، کشاورزان جای گندمها را که به کلور معروف است آتش می‌زنند تا برای کشت بعدی آماده شود. در منطقه تیزاب کشاورزان عمدتاً پس از برداشت گندم، ذرت دانه‌ای می‌کارند اما در هشیوار پنبه رایج‌تر است. اما مرکبات داراب بیشتر مربوط به دهستان فسارود شامل روستاهای :جونان و کوهگرد و پاسخن و حسن آباد و ...) و جنت شهر(دهخیر) می‌باشد. مرکبات داراب بویژه پرتقال آن بسیار شیرین، آبدار و لذیذ است. در شهر داراب حتی در بلوارها هم نارنج کاشته شده‌است و این به طراوت و زیبایی شهر می‌افزاید. در بیشتر منازل شهر داراب، جنت شهر، تیزاب، نصروان و دیگر روستاها درختان زیبای مرکبات وجود دارد.


مراکز آموزشی و دانشگاهی
دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب وابسته به دانشگاه شیراز می‌باشد. این دانشکده در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می‌پذیرد.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دیدنی داراب , نقشه داراب , شهر دارابتبلیغات