دارالمساجد ایران - آکا


در دامنه کوه های  زاگرس، شهری زیبا و سرسبز با قدمتی هزارساله قرار گرفته است. شهر «سپیدان» که بی تردید می توان آن را بهشت دل انگیز جنوب ایران خواند. سپیدان (با مرکزیت اردکان) را باید در شمال غربی استان فارس ببینید. شهری که آب وهوای آن در تابستان خنک و معتدل است و در زمستان سرد. این شهر قدمتی بیش از 900 سال دارد و دلیل این ادعا وجود بقعه سلطان سیدالنورالدین علی غازی علوی از فرزندان محمدحنفیه فرزند مولای متقیان در این شهر است.

تپه ملیان و تل بیضا که از مراکز حکومتی دوره هخامنشی است، از جمله آثار باستانی این بخش است. اما کهن ترین اثری که از «اردکان فارس» در آن نامبرده شده کتاب تاریخ یعقوبی است که در سال 259هـ.ق تألیف شده است. در این کتاب آمده: «...فارس که شهرهای آن استخر و شیراز، اردکان و نوبندجان، جوروکازرون، فسا ودارابجرد است...» دراین شهرستان و شهرها، بخشها و روستاهای آن چهره های شهیر و دانشمندان نامی یی پا گرفته اند که می توان از «منصور حلاج»، «سیبویه بیضایی»، «ملامحمدرضا تجلی»، «شیخ انوار» و «ملا احمد حقیقت» نام برد.

اما آنچه باعث رونق شهرستان سپیدان شده، جاذبه های طبیعی فراوان، آب وهوای ملایم و معتدل تابستانی و زمستانهای پربرف آن است. نزدیکی این شهر به شیراز که در 80 کیلومتری آن قرار دارد، زمینه مسافرت عده کثیری از ایرانگردان و جهانگردان را به این شهرستان فراهم آورده است. علاوه بر این، به دلیل آب و هوای مناسب و وجود آب فراوان، باغهای زیادی در سطح شهرستان دیده می شود که در آنها میوه فراوانی تولید و حتی به کشورهایی از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

جاذبه های سپیدان

دارالمساجد ایران - آکا

آبشار مارگون

در فاصله 45کیلومتری شهر اردکان و 130 کیلومتری شیراز، در دهستان کمهر، آبشاری با ارتفاع70 متر و عرض 100متر وجود دارد که به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است و هر سال، هزاران نفر از آن دیدن می کنند. در حال حاضر، جاده منتهی به این آبشار آسفالت است و امکانات جزیی ای مثل پارکینگ و سرویس بهداشتی در آن محل دایر است.

تنگ چله گاه

این تنگ، باچشمه های آب و درختان سرسبز در 5کیلومتری شهر اردکان، کنار جاده شیراز ـ یاسوج، تفرجگاه واستراحتگاهی مناسب برای مسافران است. بخشی از آن به صورت اردوگاهی درآمده که توسط اداره آموزش و پرورش اداره می شود و در آن امکاناتی از قبیل سکو، سرویس بهداشتی، آب لوله کشی وبرق فراهم شده است.

تنگ تیز آب

چشمه آب زلال و رودخانه و درختان بسیار، چشم انداز مجموعه ای سرسبز را در 30 کیلومتری مرکز شهرستان و حاشیه جاده شیراز ـ یاسوج تشکیل داده است. قسمتی از این منطقه در اختیار جمعیت هلال احمر شهرستان سپیدان است و امکاناتی از قبیل چادر، سرویس بهداشتی، برق و آب لوله کشی در این منطقه فراهم شده است.

تنگ غوره دان

در فاصله 20 کیلومتری شهر بیضاء، چشمه ای پرآب و درختان زیاد، تفرجگاهی سرسبز به نام تنگ غوره دان را تشکیل داده است. در این منطقه، سپاه پاسداران، امکانات اولیه مورد نیاز گردشگران را فراهم آورده است.

پیست اسکی

تنها پیست اسکی جنوب ایران در فاصله5 کیلومتری شهر اردکان در حاشیه جاده آسفالته اردکان ـ کمهر واقع است. ریزش زیاد برف در زمستان که گاه ارتفاع آن به 3 متر می رسد موجب ساخت دو پیست اسکی به نامهای «شکرک» و «سه چاه» است که یکی توسط اداره تربیت بدنی و دیگری توسط بخش خصوصی اداره می شود. امکاناتی از قبیل بالابر و وسایل لازم و دیگر امکانات مورد نیاز علاقه مندان به این ورزش و مراجعین به پیست، در این منطقه فراهم شده است.

دارالمساجد ایران - آکا

دریاچه برم فیروز

این دریاچه زیبا، در ارتفاعات حاشیه شمال شهر اردکان، در کنار جاده اردکان ـ مارگون ـ کمهر واقع است. راه ماشین رو برای دسترسی به این دریاچه وجود ندارد. دوستداران طبیعت و کوهنوردان می توانند تنها با یک ساعت پیاده روی از این منطقه زیبا دیدن کنند. آب دریاچه زیبای برم فیروز از برف کوهها تأمین می شود.

تنگ بغدیان

در فاصله 30 کیلومتری شهر اردکان، بعداز روستای ریگون، تفرجگاهی سرسبز، با چشمه ای زلال واقع است. دسترسی به این تنگ با خودرو ممکن نیست و 5 کیلومتر از جاده منتهی به آن را باید پیاده طی کرد.

چشمه بهرغان

این چشمه در فاصله دوکیلومتری شهر اردکان درحاشیه جاده شیراز ـ اردکان قراردارد. آب شیرین، خنک و گوارای آن موجب احداث یک واحد آب معدنی در کنار چشمه شده است. آب این چشمه پس از تصفیه و بسته بندی در این کارخانه به دیگر نقاط کشور و خارج صادر می شود.

چشمه سرمور کمهر

آب چشمه و دشت هموارکنار آن، این منطقه را که در 30کیلومتری شهر اردکان، در کنار جاده اردکان به مارگون قراردارد به یک تفرجگاه سرسبز تبدیل کرده است.

آبشار چیکان

آبشار چیکان در 55کیلومتری شهراردکان، در کنار روستای چیکان واقع شده است. این آبشار زیبا، به دلیل نبود راه مناسب کمتر مورد بازدید علاقه مندان قرارگرفته است.

سراب کهکران

این منطقه در فاصله 35 کیلومتری شهر اردکان واقع است. وجود چشمه های آب و درختان کهنسال چشم انداز زیبایی به این منطقه داده، اما با وجود این به دلیل نبود راه مناسب، کمتر مورد بازدید قرارگرفته است. 

 چشمه وبرم ششپیر

گفته می شود آب ششپیر از بهترین آبهای کشور است. چشمه وبرم ششپیر در نزدیکی روستای برشنه 7کیلومتری شهر اردکان قراردارد. در حال حاضر کار مطالعه احداث سدی روی رودخانه ششپیر آغاز شده است. در دریاچه برم ششپیر که زیبایی خاصی دارد، ماهیگیری هم ممکن است. در حال حاضر، در حاشیه این دریاچه، به همت اداره منابع طبیعی یک پارک جنگلی در حال ساخت است. این منطقه، بویژه در فصل بهار، به علت وجود گیاهان خوراکی از قبیل قارچ، کنگر، تره، لیزک، بیرحل و … مسافران زیادی را جذب می کند. توجه به این نکته ضروری است که اگر از این گیاهان حفاظت نشود، در چند سال آینده نسل آنها از بین خواهد رفت.

شهر اردکان به علت مساجد زیاد به «دارالمساجد» معروف است. مردم این شهر به لهجه مخصوص اردکانی صحبت می کنند که در نوع خود در ایران منحصر به فرد است و به فارسی دری نزدیک است.


گروه گردشگری تبیان

منبع: روزنامه ایران

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات