نرگس زارهای کازرون فارس که نقش هویت بخش را برای این خطه از استان ایفا می‌کند تا چندی دیگر به مرحله برداشت می‌رسد اما نیم نگاهی از سوی مسوولان می‌تواند در احیا و شکوفایی هرچه بیشتر این عامل هویت بخش مثمر ثمر باشد.

بوی خوش نرگس در کازرون - آکا

شهرستان کازرون در فاصله 122 کیلومتری غرب شیراز قرار گرفته و به لحاظ تاریخی نیز یکی از شهرهای با سابقه و با تمدن فارس به شمار می‌رود.نرگس زارهای شهرستان کازرون در منطقه جره و بلبلک واقع شده است که در منطقه جره در مساحتی حدود 8 هکتار و در منطقه بلبلک در مساحتی حدود 4 هکتار گل نرگس تولید می‌شود و علاوه بر این در 6 دشت دیگر منطقه نیز نرگس زارها وجود دارند.نرگس شهلای کازرون از جمله نوع نرگس‌هایی است که از نظر مرغوبیت، شرایط منحصربه‌فردی را داراست که سایر نرگس‌ها ندارند.نرگس زارهای این شهرستان با مساحتی حدود 65 هکتار یکی از جاذبه‌های گردشگری کازرون به شمار می‌رود که در زمان کشت این محصول جلوه خاصی را به شهرستان می‌بخشد.گل نرگس در استان فارس علاوه بر کازرون در منطقه خفر، شیراز و شهرستان فراشبند نیز تولید می‌شود اما عطر نرگس کازرون از سایر مناطق استان فارس منحصربه‌فردتر و بهتر است.

در اولین بارندگی سال پیازچه‌های گل نرگس خریداری و بعد از شیارکشی زمین کشت می‌شود و تا بهمن ماه نیز به بهره‌برداری می‌رسد. هر پیازچه بین 3 تا 5 گل نرگس به بار می‌آورد و پیازچه‌ها نیز به طور معمول از بهبهان به‌طور متوسط هر کیلو به قیمت 20 تا 30 هزار ریال خریداری و برای هر هکتار نیز 2 تا 3 میلیون ریال هزینه، می‌شود.

نرگس زارهای کازرون امسال در پی برخی مشکلات توسعه نیافته است . رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون گفت: امسال به خاطر این‌که قدرت خرید تولیدکنندگان کم بود و دولت نیز برای این امر هزینه چندانی در نظر نگرفت پیازچه‌های بیشتری خریداری نشد و به همین منظور نیز نرگس زارهای این شهرستان توسعه چندانی نیافت.

جهانزیر والی با اشاره به این‌که نرگس کازرون پس از تولید به شیراز، تهران و در برخی مواقع به کشورهای خلیج فارس صادر می‌شود، افزود: این امکان برای کازرون وجود ندارد که تولیدات خود را به صورت مستقیم صادر کند و در پی این امر تولیدات کازرون از شیراز به خارج از کشور صادر می‌شود و اگر ساختار مناسبی برای این امر تدوین شود، صدور نرگس به طور مستقیم از کازرون می‌تواند تبعات خوبی برای این شهرستان در پی داشته باشد.وی خاطرنشان کرد: گل نرگس در شهرستان کازرون به اندازه کافی برای مصرف داخلی استان فارس تامین می‌شود و در این خصوص در استان کمبودی وجود ندارد.

 

منبع: جام جم

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات