منشور کورش ثبت معنوی می شود - آکا

معاون حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: پرونده ثبتی متن منشور کوروش برای قرار گرفتن در فهرست میراث معنوی کشور آماده‌ شده است.

مسعود علویان‌ صدر با اعلام این که سازمان میراث فرهنگی منتظر فرصت مناسبی برای ثبت این  اثر است، به ایسنا گفت: زمان این ثبت هنوز مشخص نیست و اعلام خواهد شد. قرار است فقط متن منشور کوروش ثبت شود و اگر قرار باشد، خود منشورهم ثبت شود، جزو میراث منقول خواهد بود که البته اصلا ثبت ملی میراث منقول وجود ندارد.

این در حالی است که رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اول دی‌ماه 1388 از ثبت ملی متن منشور کوروش با حضور رییس‌جمهور خبر داده بود. در آن زمان، حمید بقایی یکی از برنامه‌های مهم و شاخص سفر استانی هیأت دولت به استان فارس را ثبت ملی متن منشور کوروش به‌عنوان نخستین سند حقوق بشر در فهرست میراث معنوی ایران دانست ولی این اقدام تا امروز که 9ماه از آن تاریخ می گذرد، هنوز انجام نشده است.

ماجرای ثبت متن منشور کوروش در سال پیش، در حالی اعلام می شد که قرار بود چند هفته بعد از آن، براساس توافق سازمان میراث فرهنگی و موزه‌ بریتانیا، منشور کوروش به ایران منتقل شود؛ ولی حدود یک‌هفته مانده به زمان اعلام‌شده (26 دی‌ماه) رییس سازمان میراث فرهنگی از تأخیر در امانت دادن منشور کوروش خبر داد که البته دلیل آن به گفته مسئولان موزه بریتانیا به پیدا شدن تکه‌های جدیدی از آن در دانشگاه ییل آمریکا مربوط می شد. همچنین اعلام شد که موزه‌ بریتانیا از ایران برای انجام مطالعات تحقیقی روی این تکه‌های تاریخی دعوت کرده است و قرار بود یک هیأت مطالعاتی از ایران در انجام این تحقیقات مشارکت کند.

گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات