قدیمی ترین گنبد آجری ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قدیمی ترین گنبد آجری ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید 

فارس، سروستان، نظرآباد... این مستقیم ترین مسیری است که شما را به یک بنای شگفت انگیز و دیدنی در جنوب سروستان می رساند. بنایی به جا مانده از دوران ساسانی که قدیمی ترین گنبد آجری ایران را برخود دارد و روزگاری اقامتگاه شکاری بهرام گور به شمار می رفت.

 


 

 

کاخ سروستان را باید در 9 کیلومتری جنوب شهر سروستان و نزدیکی روستای نظرآباد ببینید. مجموعه ای 25 هکتاری که از سنگ و گچ ساخته شده و نسبت به تمام معماری های ساسانی، شیوه ساخت پیچیده تر و متفاوت تری دارد.

کاخ سروستان در گذشته یک چهار باغ ساسانی بوده که کوشک شکارگاهی آن در مرکز باغ‌ها و معبد آناهیتا در گوشه‌ای از پردیس قرار داشته است.

کاخ سروستان,کاخ سروستان فارس,کاخ سروستان شیراز,شهرها و دیدنی های استان فارس

اگر گذارتان به این کاخ بیفتد، یک ایوان ورودی و یک گنبد در مرکز و حیاطی را خواهید دید که ظاهرا در گذشته وسیع تر بوده اند. کارشناسان و باستان‌شناسان در آخرین بررسی‌ها و کاوش‌هایی که در مجموعه کاخ سروستان انجام داده‌اند بخش‌هایی از حصار و دیوارهای این مجموعه باستانی را کشف کردند که نشان می داد وسعت این مجموعه در گذشته 30 هکتار بوده است و در گذر زمان با تخریب بخش هایی از کاخ، از محدوده آن کاسته شده است.

کاخ سروستان,کاخ سروستان فارس,کاخ سروستان شیراز,شهرها و دیدنی های استان فارس

ابعاد تقریبی کاخ 43 در 37 متر است و نمای اصلی آن رو به جنوب غربی ساخته شده است. با 3 ایوان که در پشت ایوان مرکزی شان یک تالار مربع شکل با سقف گنبدی آجری قرار دارد و از چهار جهت به مسیرهای جدیدی دسترسی پیدا می کند.

کاخ سروستان,کاخ سروستان فارس,کاخ سروستان شیراز,شهرها و دیدنی های استان فارس

باستان شناسان عمر این بنا را به قرن پنجم نسبت می دهند. این کاخ یک میان سرا دارد که در اطراف آن فضاهای مختلفی تعبیه شده است. نشیمن این میانسرا اتاق چهارگوشی با پوشش گنبدی است که از سویی به میانسرا و از سوی دیگر به باغ ساختمان راه دارد. این گنبدخانه به تالاری طولانی در سمت راست خود می رسد که به نام «سفره خانه» معروف است و در کنار دیوارهای طولی آن ستون هایی جفتی کار شده است.

کاخ سروستان,کاخ سروستان فارس,کاخ سروستان شیراز,شهرها و دیدنی های استان فارس

در انتهای این راهرو، اتاق «بزم‌گاه» قرار دارد که در نیم طبقه بالای آن نوازندگان برای شاه مجلس بزم برپا می کرده اند. طبقه زیرین بزم گاه هم به آبدارخانه راه دارد.

 


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
قدیمی ترین گنبد آجری ایران گردآوری توسط بخش شهرها و دیدنی های استان فارس سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات