هزاران سال قبل اولین محل‌های سکونت کم و بیش ثابت در جاهایی به‌وجود آمدند که انسان‌های کوچنده شروع به کشت گیاهان کرده بودند و تا وقت برداشت محصول مجبور به توقف در محل بودند. بنابراین اولین کشاورزان برخلاف پیشینیان خود مجبور به پذیرفتن یکجانشینی شدند. در نتیجه کشاورزی و استقرار دائمی مقدمه احداث

تاریخ باغ های ایرانی

آغاز انتظام بخشی تاریخ باغ های ایرانی

البته بسیاری از محققین با شکوه‎ترین عصر تاریخ باغ های ایرانی

سیر تحول طراحی تاریخ باغ های ایرانی

تاریخ باغ های ایرانی

فرم چهار وجهی ظاهرا سهل‌ترین راه برای شخم‌زدن زمین و حرکت آن در جهت مستقیم و موازی هم و همچنین آسان‌ترین راه برای آبرسانی با طی کردن مسافت کمتر و جلوگیری از هدر رفتن آب به نظر می‌رسد و شاید زمانی که انسان شروع به کشاورزی نمود، برای آماده ساختن خاک به این قاعده هندسی دست یافته باشد.

از نگاه علمی، پیشینه این نوع باغ‌ها به دوران کوروش هخامنشی (به دلیل خصایص کاخ و باغش) و حتی قبل‌تر می‌رسند. با استناد بر کاسه‌ سفالی کشف شده از میان رودان (2000 سال قبل از میلاد) یا حتی درفش فلزی به دست آمده از شهداد کرمان از هزاره چهارم قبل از میلاد، شواهدی از استفاده از این هندسه در باغ‌های پیشین مشهود می شود. این طراحی و معماری در گذر زمان آنچنان قوام یافت که 400 سال پیش به احداث شهر باغ اصفهان انجامید؛ مجموعه‌ای از معماری، طبیعت و انسان که اوج زیبایی‌شناسی در این عرصه است.

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از همشهری، جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرها و دیدنی های استان فارس سایت آکاایران

تبلیغات