شیرازی ها ذاتا آدم های صاحب سبک و البته خوش گذرانی هستند و طبیعتا اگر به شیراز بروید، از نظر غذایی به شما بد نخواهد گذشت.

صبح اگر در شیراز باشی و هوس صبحانه کنی تقریبا تمام چهارگوشه شهر جا‌هایی هستند که‌ آش و حلیم می‌فروشند البته آش و حلیم شیراز از لحاظ طعم با‌ آش و حلیم شهرهای دیگر کمی متفاوت است.

آش سبزی بین شیرازی ها خیلی معروف است و در واقع باید بگوییم که آش در شیراز مقوله مهمی است و شیرازی ها مخصوصا در روزهای سرد سال، آش مورد علاقه‌شان را که شامل سبزی و گوشت و حبوبات است، با روغن و آبلیمو سر صبح میل می‌کنند.

خوشا شیراز و طعم بی‌مثالش! - آکا

فالوده شیرازی

شیراز را اگر با حافظ و سعدی نشناسند به فالوده شیرازی خوب می‌شناسند. اصلا امکان ندارد به شیراز بیایی ولی سراغ بستنی و فالوده نروی! به خصوص فالوده شیرازی که به لطف لیموترش های شیرازی از همه ایران خوشمزه ترند.

از آنجا که شیرازی ها اهل صبر و طمانینه هستند، فالوده آنها که با نهایت دقت تولید می شود، طعم اسثتنایی و خاصی دارد. اگر شانس‌تان بزند و فصل، فصل لیموی تازه باشد، کنار یک کاسه فالوده تر و تمیز، یک عدد لیموی درجه یک نیز نصیبتان خواهد شد. بعضی‌ها فالوده را با عرقی‌جات سنتی مصرف می کنند و بعضی‌ها با آبلیمو و عده‌ای هم با آب آلبالو. شما هم هر طعمی که دوست داشتید، سفارش بدهید.

نرخ فالوده در شیراز معمولا مثل نرخ ارز و طلا نیست و خوشبختانه قیمت این دسر خوشمزه آنقدر است که هرکس با هر جیبی بتواند روزانه حداقل یک لیوان با آبلیمو یا گلاب کند آن هم در روزهای گرم تابستانی.

خوشا شیراز و طعم بی‌مثالش! - آکا

دوپیازه و دمپختک

لذت لمس تاریخ در شیراز به اوج می‌رسد، اما این حس حتما وقتی تکمیل می‌شود که غذاهای سنتی این شهر نیز چاشنی تاریخش شود، پس این اسامی را به خاطرتان بسپارید: شکر پلو، دوپیازه، دم‌پختک، آش انار، یخنی نخود، یخنی عدس و کلم، رب پلو، قورمه به، آب پیازک، حلیم بادمجان و کوفته هلو.

وقتی مهمان شهر شیراز می‌شوید باید برنج بخورید؛ برنجی که با گوشت فراوان و پیاز زیاد همراه شده است و گاهی به مغز پسته و بادام و شکر و کلم هم مزین می‌شود.

اگر دنبال دوپیازه هستید بدانید این غذا مخلوطی از سیب زمینی و پیاز داغ و گوجه فرنگی و ادویه است، اما اگر قنبرپلو می‌خواهید یادتان بماند که با فرو بردن هر قاشق در آن ترکیبی از گوشت، نخودچی، مغز گردو، شیره انگور، کشمش، برنج، رب انار و پیاز را خواهید خورد.

کوفته هلو، اگرچه اسم بامزه ای دارد اما یکی از خوشمزه ترین غذاهای این شهر است که ربطی هم به هلو ندارد. فقط قد و قواره و رنگش شبیه هلوهای سرخ و زرد تابستانی است

دمپخت شیرازی

دمپخت شیرازی که مخصوص فصل زمستان است یکی از غذاهای معروف این منطقه به شمار می رود که در آن از عدس یا ماش،  کلم و هویج نگینی خرد شده به همراه سبزی (تره جعفری شود ترخون و سیر ) استفاده می شود و همراه با برنج این سبزیجات و حبوبات را دم می کنند و با آب گوشت یا قلم می خورند.

کوفته هلو، رب پلوشیرازی و کلم پلوی شیرازی هم دیگر غذاهای معروف شیرازی اند. مثلا کوفته هلو، اگرچه اسم بامزه ای دارد اما یکی از خوشمزه ترین غذاهای این شهر است که ربطی هم به هلو ندارد. فقط قد و قواره و رنگش شبیه هلوهای سرخ و زرد تابستانی است. کوفته هلو را با هویج، کشمش، برنج و سیب زمینی درست می کنند.

انواع عرقیات معطر مثل بیدمشک و بهار نارنج از نوشیدنی های سنتی فارس است. شکرپنیر و بادام سوخته و مسقطی هم از شیرینی جات و دسرهای این منطقه است که می توانید با خود سوغاتی بیاورید.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، برترین ها


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات