در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آبشار جانان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته چهارمحال و بخیاری از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: آبشار و چشمه جانان در استان چهارمحال و بختیاری واقع است. این چشمه و آبشار آن سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است که از ارتفاعات زردکوه بختیاری در دره بازفت سرچشمه میگیرد. این چشمه یکی از پرآبترین چشمه های ایران است و آبشار آن در حدود 60 متر ارتفاع دارد. دره بازفت 5 چشمه پر آب دارد که همه انها را به نامهای چشمه های جانان می شناسند. این آبشار یکی از زیباترین و باشکوهترین آبشارهای ایران است که بسیار ناشناخته مانده است. صعب العبور بودن منطقه یکی از دلایل اصلی این ناشناختگی است.
چشمة مذکور از دامنه زردکوه بختیاری می جوشد و به طرف مشرق سرازیر می شود. پس از طی 18 کیلومتر، به چشمه دیگری به نام «چهل چشمه» می رسد. همچنین از سمت شمال این منطقه، یعنی ناحیه فریدن، دو چشمة بزرگ دیگر به نام خرِسنگ و کودنگ به جانانه رود ملحق می شود. انشعاب دیگری نیز به نام زرین رود از طرف جنوب یعنی چهارمحال و بختیاری به این رودخانه اضافه می شود. اکثر کوههای این منطقه برف گیر است. دو چشمه دیگر نیز در این حوالی وجود دارد، که یکی از آنها نمکین و شور است و حتی از آن نمک سفید و لطیفی استخراج می کنند. اما چشمة دیگر دارای آب شیرین است و با آن زراعت می نمایند.

آبشار جانان
آبشار جانان

آکاایران: آبشار جانان

آبشار جانان

آبشار جانان

آبشار جانان

آبشار جانان

آبشار جانان

آبشار جانان

 

به گزارش آکاایران:

منبع :

تبلیغات