اگر می خواهید سرسبزی شمال و خنکی غرب و روحیه گرم و پرشور مردم جنوب را یک جا کنار هم تجربه کنید، ما بام ایران را به شما پیشنهاد می کنیم! جایی که طبیعت سبز و خنک استان چهارمحال و بختیاری، تمام آن چیزی را که شما از سفر انتظار دارید در اختیارتان قرار می دهد و نوروزی متفاوت را برایتان رقم می زند!
چهارگوشه ایران در یک استان! - آکا

چهارمحال و بختیاری، بخش کوچکی از نقشه جغرافیا را به خود اختصاص داده، اما همین بخش کوچک کفاف تمام انگیزه های طبیعت گردی شما را می دهد. کافیست یک روزتان را به گشت و گذار در آبشار آتشگاه، غار یخی چما، دشت لاله های واژگون و تالاب چغاخور اختصاص دهید تا ببینید که این استان کوهستانی چطور تمام جاذبه های گردشگری اش را یک جا برایتان رو می کند.

کوهستان پر برکت

کوه های همیشه برفی استان چهارمحال و بختیاری معروف ترین رودخانه های دائمی جنوب غربی و مرکز ایران را سیراب می کنند. کارون، زاینده رود و دز جوش و خروش همیشگی شان را مدیون همین کوه ها هستند. اما حرکات زمین در محدوده زاگرس هم دست به دست این کوه های برفی داده تا تالاب های زیادی در گوشه گوشه استان تشکیل شود. تالاب هایی که حالا سال هاست پناهگاه امن کمیاب ترین گیاهان و جانوران به شمار می روند.

درختان بلوط، زالزالک زبان گنجشک، پسته وحشی، گردو، بادام، انجیر کوهی و سماق هم از برکت همین کوهستان های بلند پربرف کنار هم ردیف شده اند و جنگل های استثنایی این استان را تشکیل داده اند.

اگر میانه خوبی با کوهنوردی دارید، بهتر است هرطور شده تجهیزات کوه نوردی تان را در چمدان نوروزی جا بدهید. انتظار ندارید که سفر به دامنه های زردکوه را بدون لذت کوهنوردی تمام کنید؟!

طعم واقعی آب معدنی!

شاید بد نباشد بعد از این همه که از زاینده رود شنیده ایم، این بار نگاهی هم به سرچشمه این رود زنده داشته باشیم! چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود است که در کوهستان های زاگرس قرار دارد و برای دیدن آن کافی است قدم رنجه کنید و تا استان چهارمحال و بختیاری بروید. این سرچشمه قبل از تونل های کوهرنگ، در ده کیلومتری شهرستان چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع شده و سال هاست که باعث رونق زمین هایی می شود که از مسیر زنده رود می گذرند.

چهارگوشه ایران در یک استان! - آکا

 آب چشمه دیمه یکی از گواراترین آب های دنیا است که به دلیل املاح زیادی که دارد، در درمان سنگ کلیه و البته برای پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود. شاید اگر بدانید که آب این چشمه در بطری های آب معدنی به خارج از کشور صادر می شود، برای نوشیدن یک لیوان از این آب عجله بیشتری به خرج دهید!

اتفاقا این چشمه به اندازه کافی مهمان نواز است و با امکاناتی که اخیرا در نزدیکی آن ایجاد شده، فرصت خوبی برای اقامت و تفریح و استراحت در اختیارتان قرار می دهد.البته این وضعیت درباره چشمه کوهرنگ هم صادق است. کوهرنگ که از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد، بعد از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. این چشمه هم به رسم تمام چشمه های زمین، طبیعت سرسبزی را در منطقه به وجود اورده که چراگاه دامهای عشایر بختیاری محسوب می شود. چشمه کوهرنگ از چلگرد 30 کیلومتر فاصله دارد و جاده های ماشین روی اطراف آن تردد را برایتان راحت تر می کند.

چشمه برم، چشمه مولا و چشمه سرداب هم چشمه های دیگر این استان هستند که در فهرست 250 جاذبه گردشگری این استان قرار می گیرند.

اگر میانه خوبی با کوهنوردی دارید، بهتر است هرطور شده تجهیزات

کوه نوردی تان را در چمدان نوروزی جا بدهید. انتظار ندارید که سفر به

دامنه های زردکوه را بدون لذت کوهنوردی تمام کنید؟!

دشت لاله های واژگون

برای دیدن لاله های معروف استان چهار محال و بختیاری، کافی است تا شهرستان کوهرنگ پیش بروید و از آنجا به سمت چلگرد بروید. 12 کیلومتر مانده به چلگرد، در نزدیکی روستای بنواستکی دشت وسیعی جلوی رویتان قرار می گیرد که مطمئنا لاله های واژگون آن را در هیچ جای ایران ندیده اید! این لاله های زرد و سرخ که به اشک مریم هم معروفند هر سال از فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت قابل تماشا هستند. بنابراین اگر به دیدن این دشت بزرگ و کم نظیر علاقه دارید می توانید یکی از اتاق های هتل کوهرنگ را که در نزدیکی این دشت قرار دارد برای تعطیلات نوروزی رزرو کنید تا هر روز منظره لاله های زرد و سرخ را از پنجره اتاقتان شاهد باشید!

از آتشگاه تا دره عشق!

در 190 کیلومتری شهرکرد، درست جایی که چشمانتات دره های سرسبز نزدیک به رودخانه خرسان را خیره نگاه می کند، آبشار آتشگاه سرازیر است. این آبشار با شیب زیاد و پستی و بلندی های تند دره، چند انشعاب کوچکتر هم پیدا کرده که دیدنشان خالی از لطف نیست. اما در گوشه ای دیگر از استان، یعنی در مجاورت روستای دره عشق که در فاصله 110 کیلومتری شهرکرد قرار دارد آبشار دره عشق خودنمایی می کند. این آبشار که در منطقه مشایخ یا همان شهرستان اردل قرار دارد، با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و از ارتفاع صد متری فرو می ریزد. جایی در نزدیکی رود کارون و انارستان ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق...

غار یخی چما
چهارگوشه ایران در یک استان! - آکا

اما صرف نظر از طبیعت سرسبز و کوهستان های مرتفع، بام ایران برگ های تازه تری هم برای رو کردن دارد! در فاصله 25 کیلومتری چلگرد و روستای شیخ علیخان، یکی از نادرترین غارهای ایران جاخوش کرده است. غار یخی چما با قندیل های بزرگ و تیزی که سر تا سر آن را پر کرده یکی از دیدنی ترین نقاط استان چهارمحال و بختیاری است.

از زیر یخ های این غار چشمه ای با آب سرد در جریان است که به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشتن برف های چندین ساله در این منطقه قندیل های بلند یخ و توده های عظیم برف را برای غار چما به ارمغان آورده است. برف ها و قندیل هایی که حتی در گرمای تابستان هم ذوب نمی شوند!


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات