یادگار سردار قشقایی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد یادگار سردار قشقایی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییداستان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، 5کیلومتر مانده به شمال شهر سامان، پل تاریخی زمان خان! این سرراست ترین آدرسی است که شما را به تاریخی ترین بنای زاینده رود می رساند.

پلی که در دوران ساسانیان، به دستور یکی از سران ایل قشقایی آن دوره به نام زمان‌خان ساخته شد تا کوچ ایل را از روی رودخانه زاینده‌رود ساده تر کند.


 

با این حال، امیر حسین نیکزاد در کتاب شناخت سرزمین چهار محال  زمان ساخت این پل را به دوران صفویه نسبت می دهد و می نویسد: «ظاهرا قبل از ساخت پل زمانخان آب رودخانه زاینده رود منحرف و با حجاری و کوه تراشی صخره ها پل زمانخان بر روی دوز بانه صخره ای ساخته شد.»

پل زمانخان,پل زمان خان شهرکرد,عکس پل زمانخان,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

پل تاریخی زمان خان، 30متر طول دارد و 13 متر ارتفاع. با دو دهانه 8متری جناغی که اطراف سه پایه سنگی قرار گرفته اند. بنای پل زمان خان با سنگ آجر و ملاط گچ و ساروج ساخته شده است. پیش از احداث این پل، پل های دیگری هم در این منطقه ساخته شده بود اما همه آنها به دلیل نبود پایه های محکم و جانمایی دقیق بر اثر طغیان رودخانه تخریب شده بودند. اما پل زمان خان از آنجایی که در نقطه ای مرتفع و روی صخره ای محکم ساخته شده است، از طغیان های فصلی بهار در امان ماند تا قرن ها بعد، به عنوان یکی از میراث تاریخی شهرکرد شناخته شود.

پل زمانخان,پل زمان خان شهرکرد,عکس پل زمانخان,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

در حقیقت تصمیم هوشمندانه زمان خان برای به کار گیری صخره به عنوان پایه و موج شکن و قرار دادن دهانه های پل بر روی آن، باعت شد مقاومت پل چند برابر بیشتر شود. روی پل زمانخان جان پناهی به ارتفاع یک متر دیده می شود و این در حالی است که به موازات طول پل هم مسیر سرراستی برای عبور سالم رهگذران و چهار پایان در نظر گرفته شده است.

پل زمانخان,پل زمان خان شهرکرد,عکس پل زمانخان,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

تعمیرات بنا

در سال 1202 کارگزاران حکومت صفوی برای اولین بار پل زمان خان را ترمیم و بازسازی کردند و در سال 1321 شمسی حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه جمعالی یک بار دیگر این پل را تعمیر و مرمت کرد.

 

امکانات توریستی

اگر گذارتان به شهرکرد و حوالی این پل افتاد، می توانید در دهکده سیاحتی زاگرس اقامت کنید. این دهکده واحدهای اقامتی زیبایی دارد که مشرف به زاینده رود و پل زمانخان هستند و در حقیقت در مجاورت این پل بنا شده اند. اطراف این پل پر از باغ های سرسبز با درختان میوه است که مناظر شگفت انگیزی را به وجود آورده اند.

پل زمانخان,پل زمان خان شهرکرد,عکس پل زمانخان,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

علاوه بر این، هتل گل های سامان هم در آن نزدیکی قرار دارد و می توانید برای اقامتتان روی این هتل هم فکر کنید. پارکینگ، سکوی نشیمن، آب آشامیدنی، تجهیزات جهت بازی کودکان، فضای سبز و هر چیزی که نیاز داشته باشید، در این منطقه برایتان فراهم است. به علاوه این که فاصله شما در این اقامتگاه ها تا پمپ بنزین سامان 2 کیلومتر خواهد بود و احتمالا مشکل بزرگی بابت بنزین زدن نخواهید داشت.

 


گروه گردشگری تبیان

 


گردآوری ایران شناسی آکاایران
یادگار سردار قشقایی گردآوری توسط بخش شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات