زیبایی‌های چغاخور بیش‌تر از آن است که بشود در چندین قاب عکس آن را به تماشا گذاشت یا در چند صد کلمه از آن نوشت. چغاخور را باید دیده باشید تا شاید کمی از لذت تماشایش را با این نوشته یادآوری کنید. چغاخور، یکی از تالاب‌های ایران است که اعتبار بین‌المللی دارد و مثل نگینی مسافران محور‌های ارتباطی شهرکرد - خوزستان را به خود جلب می‌کند، تالاب زیبای چغاخور بختیاری است و برای دیدن آن باید به شهرستان بروجن در استان چهارمحال بختیاری سفر کنید.

این تالاب با مساحتی حدود 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار و در نزدیکی شهر بلداجی جا خوش کرده و از شهر کرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. فضای وسیع، هوای مطبوع، چشم‌اندازهای زیبا و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومی همراه آداب و رسوم اصیل بختیاری‌ها، این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌های مهم جذب گردشگری در استان چهارمحال بختیاری قرار داده است.

زمانی برای قشلاق پرندگان

رشته کوه کلار هم در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب است که قله آن 3830 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تالاب را مرغزاری وسیع در بر گرفته که مساحت آن حدود 700 هکتار برآورد شده است. این مرغزار در ماه‌های اردیبهشت تا مهر که سطح آب رو به کاهش می‌گذارد، از این هم وسیع‌تر می‌شود.

زمانی برای قشلاق پرندگان

در چغاخور اردک‌های غواص و غاز نما، حواصیل، پرستوهای دریایی و کاکائی‌ها از مهم‌ترین گونه‌های پرندگان مهاجر هستند که بعد از 4 ماه زمستان گذرانی در این تالاب و با گرم شدن هوا به زیستگاه‌های اصلی خود در قاره اروپا برمی گردند.

زمانی برای قشلاق پرندگان

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید ویژگی منحصر به فرد تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپوردندان) در این مکان است. در تابستان دیدن عشایر بختیاری و روستاهای بختیاری‌نشین اطراف چغاخور بسیار لذت بخش است. مناسب‌ترین زمان‌ها برای بازدید از این تالاب فصل‌های بهار و تابستان ذکر شده است.

زمانی برای قشلاق پرندگان

امکانات چغاخور

راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ از امکاناتی است که در سفر به چغاخور می‌توانید از آن‌ها بهره مند شوید. بد نیست بدانید که از مدتی پیش مطالعات طرح ساخت دهکده سیاحتی چغاخور هم در فضایی به وسعت 20 هکتار از زمین‌های حاشیه تالاب سد چغاخور انجام شده و شاید به همین زودی‌ها بتوانید برای سفر به این دهکده برنامه ریزی کنید. این دهکده شامل فضای سبز، فضای سرپوشیده، ساخت رستوران، چایخانه، سیاه چادر، استراحتگاه مسافران، هتل و زمین ورزشی است و قرار است در آن 173 واحد مسکونی ساخته شود.

زمانی برای قشلاق پرندگان

راه‌های دسترسی

راه‌های دسترسى به تالاب از طریق جاده آسفالته بروجن، ناغان و شهرکرد، ناغان در ضلع شرقى و شمال غربى و راه آسفالته سرد روستاهاى حاشیه در ضلع غربى در جنوب شرقى تالاب امکان پذیر است.

زمانی برای قشلاق پرندگان

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم، سایت ماهیگیری ورزشی


گردآوری ایران شناسی آکاایران

تبلیغات