سردترین نقطه خاورمیانه در ایران - آکا


دوست دارید در گرمای تابستان امسال، سردترین نقطه خاورمیانه را تجربه کنید؟ ما به شما غار یخی چما را پیشنهاد می کنیم. غاری که در فصل تابستان هیچ جای دیگر را به خنکی آن پیدا نخواهید کرد. به خنک ترین نقطه ایران در روزهای گرمترین فصل سال بیایید، به سرزمین آبهای شیرین ایران، به کوهرنگ سرچشمه زاینده رود و کارون و دز و چشمه های بسیار خنک با آب گوارا.

نشستن برف زمستان در تنگه ای صخره ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برفها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برفها شده و به تدریج تشکیل یک غار یخی در طول گذشت صدها هزار سال رقم زده است. سطح وسیع برف انبار غاریخی چما، محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه "چما" شده که علاوه بر این در سالهای اخیر نیز مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار شده است.

روستای شیخ علیخان,دیدنی های روستای شیخ علیخان,جاذبه های گردشگری روستای شیخ علیخان,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

غاریخی چما یا چی ما که نام آن برگرفته از گویش رایج بختیاری عشایر منطقه است، دل به کوه و دره زده است تا به خنک کننده ای طبیعی و روح نواز مردم تبدیل شود.

این غار به بزرگترین

منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
zavaran

اخبار اکاایران

تبلیغات