تالاب‌ها محیط هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و دریا است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آبدار باشند. برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند. مشخصه اصلی تالاب‌ها ماندگاری نسبی آب در آنها است. آب تالاب‌ها ممکن است شور باشد یا شیرین.

تالاب ها انواع مختلفی دارند. به زمین های آبدار یا خیس پر از گیاه و درخت باتلاق گفته می شود. به آب های راکد و باز و گیاهان کوتاه بیشتر از جنس علف و نی مانداب یا هور (marsh) می گویند. خلاش (bog یا muskeg) آبگیری است که رستنی‌های آن پوسیده باشد و خلنگزار (Moorland و Heath) تالاب‌هایی به شکل خارستان است. لشاب (fen) هم تالابی نیزاری است که آب آن از گیاه آکنده شده و هوای کمی می‌گیرد.

جاذبه‌ای به نام تالاب - آکا

اما اگر گذارتان به استان چهارمحال و بختیاری بیفتد، تالاب های زیاد و زیبایی را در این منطقه خواهید دید. تالاب‌های گندمان، چغاخور، علی‌آباد و سولقان که زنجیروار از ضلع جنوبی شهرستان بروجن در امتداد کوه کلار به طرف غرب گسترده شده‌اند، از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی چهارمحال و بختیاری‌اند، اما در بین این تالاب‌ها چغاخور همانند نگین فیروزه‌ای در میان این تالاب‌ها می‌درخشد.‌

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف این تالاب‌ها، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمانهای بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه‌ای به وجود آورده‌است که آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی است

این تالاب زیبا با ایجاد اکوسیستمی بی‌نظیر، زیستگاه پرندگان مهاجر و ماهیان منحصر به فرد است و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر آن در تمامی فصول سال می‌تواند پذیرای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی باشد.

سال‌های گذشته در نیمه دی گاهی سه تا چهار متر برف منطقه تالاب چغاخور و دامنه‌های کوه کلار را می‌پوشاند و قله کوه سر به فلک کشیده کلار به علت بارش سنگین برف همانند کله قندی سپید از چند فرسخی خودنمایی می‌کرد.

جاذبه‌ای به نام تالاب - آکا

کهنسالان در یادآوری برف و سرمای این منطقه از یخ زدن چارپایان و حتی آدم‌ها در فصل زمستان حکایت‌های زیادی به یاد دارند، زمانی که هنوز جاده و امکاناتی برای سوخت‌رسانی به روستاها ایجاد نشده بود و آنان مجبور بودند برای آوردن چند لیتر نفت به بروجن یا شهرکرد مراجعه و در برگشت به روستاهای پشت کوه از شدت بارش برف، تلف شدن حیوانات و جان باختن همسفران را نظاره‌گر باشند.

ماهیگیری، جستجو برای یافتن پرند‌ه‌ای کمیاب و گرفتن عکس در فرصتی مناسب و دیدن گونه‌هایی از ماهی‌های متفاوت بخشی از لذت تفرج در تالاب چغاخور است. واقع شدن تالاب‌های چهارگانه چغاخور، گندمان، علی‌آباد و سولقان در گستره‌ای به وسعت 5000 هکتار از وسعت بام ایران، شرایطی ویژه و منحصر به فردی را برای این قطعه از طبیعت کشور به لحاظ ارزش‌های زیست محیطی و ظرفیت‌های اکوتوریستی به ارمغان آورده است.

جاذبه‌ای به نام تالاب - آکا

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف این تالاب‌ها، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمانهای بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه‌ای به وجود آورده‌است که آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی است.

این مجموعه تالابی بزرگ و ارزشمند، چهارمحال و بختیاری را به یکی از شاهراه‌های عبور پرندگان مهاجر و آبزی از کشورهای اروپایی و روسیه و استان‌های شمالی کشور به سمت کشورهای حوزه خلیج فارس تبدیل کرده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم، بیابان های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات