شب یلدا در چهار گوشه ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد شب یلدا در چهار گوشه ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته چهارمحال و بخیاری از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


انار و هندوانه را که در کنار هم ببینی نمی‌توانی یاد چیزی جز یلدا بیفتی. شبی که می‌گویند خورشید در آن متولد شده است و هر روز که از آن می‌گذرد، یک دقیقه به طول روز اضافه می‌شود.

هرچند این روزها برای ما یلدا تولد خورشید است اما برای ایرانیان قدیم بیشتر طولانی‌ترین شب سال بود. 

«یلدا، چنانکه اغلب فرهنگ‌ها آورده‌اند، ماخوذ از سریانی به معنی میلاد عربی است؛ چون شب یلدا را با میلاد مسیح تطبیق می‌کردند، از این‌رو، بدین نام خوانده شده است. چون ایرانیان این شب را شب تولد میترا (مهر) می‌دانستند، آن را با تلفظ سریانیش پذیرفتند و در واقع، یلدا با نوئل (Noël) اروپایی که در 25 دسامبر تثبیت شده، معادل است. بنابراین، نوئل اروپایی‌ همان شب یلدا یا شب چله ایرانی است.»

همه ایرانی‌ها سی‌امین شب آذر ماه هر سال را با نام شب تولد خورشید جشن می‌گیرند. جشنی ملی که برای همه در یک روز برگزار می‌شود. با این حال در هر گوشه‌ای رسمی برگزار می‌شود که جشن آنها را از دیگران متمایز می‌کند.

 

می‌گویند در شب یلدا در استان چهارمحال و بختیاری که بیشتر بختیاری‌های ایران آنجا سکونت دارند، چند خانواده دور هم جمع می‌شوند و کسانی که شاهنامه را از حفظ هستند برای دیگران می‌خوانند. خیلی پیش آمده که کسانی که شاهنامه را از بر می‌خوانند حتی سواد خواندن و نوشتن نداشته باشند

بختیاری‌ها: اگر شب یلدا را در میان قوم بختیاری بگذرانید به جای حافظ همیشگی سفره یلدا شاهنامه فردوسی را می‌بینید و به جای فال حافظ بساط شاهنامه‌خوانی برپاست.

می‌گویند در شب یلدا در استان چهارمحال و بختیاری که بیشتر بختیاری‌های ایران آنجا سکونت دارند، چند خانواده دور هم جمع می‌شوند و کسانی که شاهنامه را از حفظ هستند برای دیگران می‌خوانند. خیلی پیش آمده که کسانی که شاهنامه را از بر می‌خوانند حتی سواد خواندن و نوشتن نداشته باشند. بختیاری‌ها اعتقاد دارند در شب یلدا، ماست، شیر، پنیر، کنجد، کدو و نان جوی که خورده شود تا پایان سال موجب فزونی و فراوانی نعمت می‌شود و باعث می‌شود که تا سال بعد از این نعمت‌ها بخورند. شب یلدا در قوم بختیاری به عنوان شب چله خوانده می‌شود. بختیاری‌ها در این شب کدو تنبل‌های بزرگی که نماد خورشید را برای آن‌ها دارد، آب‌پز می‌کنند و آن‌را به صورت ریز ریز شده در آش کشک می‌خورند. رسم جالبی که در میان بختیاری‌ها رواج دارد، به این صورت که نان‌های محلی به نام گرده را با  قطر زیاد آماده می‌کنند. بین این نان مهره آبی رنگی به نام لپک می‌گذارند. در شب یلدا نان را تقسیم می‌کنند و هر کس که در قطعه نان او لپک جای دارد، به بخت و اقبال معروف ‌شده و او را شانس خانه می‌دانند.

شب یلدا,شب یلدا فیلم,شب یلدا فیلم کامل,شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال

 

ایلامی‌ها: مردم ایلام معمولا هندوانه را از یک ماه پیش خریداری کرده و در خانه برای شب یلدا نگهداری می‌کنند. معمولا در این شب همه اقوام در منزل یکی از بزرگان فامیل جمع شده و این شب را با گفتن داستانهای قدیمی تا پاسی از شب می‌گذرانند.

یکی از آیین‌های ویژه این شب که در قدیم بین مردم این استان رواج داشته سنت "شلی ملی" است. در این شب عده‌ای از کودکان به بالای پشت‌بام‌ خانه‌های شهروندان مختلف می‌رفتند و با آویزان کردن سبدی از طریق طناب به درون خانه همسایه و تکرار بیت‌های موزون خواستار شریک شدن آنان در تنقلات می‌شدند. هر خانواده هم بر حسب توان خود مقداری از تنقلات و میوه خود را در داخل سبد قرار می‌دادند.

 

الموت: حضور بر سر مزار از دست‌رفتگان قبل از غروب آفتاب یکی از مهم‌ترین رسوم است البته با روشن کردن شمع و یا فانوس‌گذاری و روشن گذاشتن چند نقطه به وسیله آتش. این رسم در بیشتر روستاهای الموت باقی مانده. از غذای آماده شده آن شب برای بستگان، همسایگان و برای خانواده‌هایی که تازه وصلت انجام پذیرفته و فامیل و وابسته شده‌اند برده می‌شود و اگر در آن شب گذرتان بر هر خانه‌ای افتاد با انواع غذاها روبه‌رو می‌شوید. لحظاتی بعد از شام گروهی با نقابی که به چهره دارند در کوچه و پس کوچه به راه افتاده و با آواز و ترانه‌های مخصوص صاحب‌خانه را از آمدنشان مطلع می‌سازند و صاحب خانه با چیزهای موجود در خانه به آنها هدیه می‌دهد.

 

یلدا آن سوی مرزها

اما سنت‌های یلدا به درون مرزهای ایران ختم نمی‌شود. سنت یلدا همراه با ایرانی‌ها در گوشه و کنار دنیا منتشر شده است. از ژاپن گرفته تا آمریکا در شب 30 آذر ماه هر سال عده‌ای هستند که تولد خورشید را جشن می‌گیرند. در کشورهایی که جمعیت ایرانی‌ها بیشتر است معمولا مغازه‌ها هم اجناس مربوط به سفره یلدا را می‌فروشند و یلدا هرچند هیچ‌وقت شبیه یلداهای ایران نمی‌شود اما رنگ و بوی ایران را دارد.

در کشورهایی که جمعیت ایرانی‌ها اندک است یلدا معمولا بهانه‌ای است برای دور هم جمع شدن. سخن گفتن به زبان مادری و یاد گذشته‌ها بودن. هرچند مردم‌شناسان نگرانند که آیین‌ها و سنت‌ها و به تبع آن یلدا در ایران کمرنگ شده است اما هنوز هم 30 آذر هر سال شهرها رنگ دیگری به خود می‌گیرند و در دل‌ها چراغی روشن می‌شود که به مردم یادآوری کند: خورشید زنده است.

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری


ابربرچسب : تزیین سفره یلدا برای عروس ، تصاویر تزیین سفره شب یلدا ، تزیین دستمال سفره شب یلدا ، سفره خانه سنتی شب یلدا ، سفره شب یلدای عروس ، عکس تزیین سفره شب یلدا ، سفره ارایی سنتی شب یلدا ، جدیدترین تزیین سفره شب یلدا ، سفره یلدا عروس ، عکسهای تزیین سفره شب یلدا ، عکس هایی از تزیین سفره شب یلدا ، تزیین سفره شب یلدا جدید ، قشنگ ترین سفره شب یلدا ، تزئین سفره شب یلدا عروس ، عکس تزیین سفره ی شب یلدا ، سفره شب یلدا سنتی ، عکس از تزیین سفره شب یلدا ، سفره ارایی شب یلدا برای عروس ، سفره یلدای عروس ، سفره شب یلدا عروس ، شب یلدا در سفره خانه سنتی ، سفره شب یلدا مهد کودک ، تزیین سفره شب یلدا برای عروس ، سفره آرایی شب یلدا برای عروس ، سفره های سنتی شب یلدا ، تزئین سفره شب یلدا برای عروس ، تزیین سفره شب چله برای عروس ، سفره یلدا ، سفره یلدا برای عروس ، سفره شب یلدا برای عروس ، تزیین سفره شب یلدا ، سفره شب چله عروس ، سفره شب یلدا تزیین ، تزئینات سفره شب یلدا ، تزیین سفره آرایی شب یلدا برای عروس ، تزیین تزیین سفره شب یلدا برای عروس ، سفره شب یلدا ، تزیین سفره شب یلدا برای مدرسه ، تزیین سفره شب یلدا برای مهد کودک ، یلدا سفره ارایی ، عکسهای تزیین سفره و میوه شب یلدا ، تزیین سفره شب یلدا عروس ، عکس تزیین سفره شب یلدا برای عروس ، روش تزیین سفره شب یلدا ، عکس از تزیینات سفره شب یلدا ، جدیدترین تزیینات سفره شب یلدا ، سفره یلدا مهد کودک ، عکس های تزیین سفره شب یلدا ، سفره شب یلدا در مهد کودک ، تزیین سفره شب چله عروس ، تزئین سفره شب چله عروس ، شب یلدا سفره ارایی ، تزیین سفره شب یلداعکس ، سفره شب یلدای من ، مدل تزیین سفره شب یلدا ، تزیین سنتی سفره شب یلدا ، سفره قشنگ شب یلدا

گردآوری ایران شناسی آکاایران
شب یلدا در چهار گوشه ایران گردآوری توسط بخش شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات