عمارت ملک در بوشهر - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عمارت ملک در بوشهر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


عمارت ملک در بوشهر
عمارت ملک در بوشهر,عمارت ملک در استان بوشهر,عمارت ملک بوشهر,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

عمارت بزرگ ملک در شهر بوشهر به‌دستور ملک‌التجار ـ یکی از بازرگانان بزرگ بوشهر ـ در دوران قاجار بنا شده است.

 ملک‌التجار در یکی از سفرهای تجاری خود به شهر پاریس و ملاقات با یک فرانسوی، شیفته‌ی خانه‌ی او شد. سپس با استخدام معمار آن بنا و با افزودن خواسته‌های خود، این ساختمان باشکوه را ساخت.

عمارت ملک که در قسمت جنوبی شهر و در منطقه‌ی بهمنی واقع شده، چند بخش دارد؛ پیشخوان، یکی از این بخش‌هاست و شامل فضای باز و گسترده‌ای می‌شود که پیونددهنده‌ی فضای شهر به این مجموعه است و از عقب به سکوی سردر و عمارت اصلی می‌رسد.

بخش دوم این مجموعه، سکو است که شامل یک سفره‌ عظیم و یک ردیف پله‌ی متصل به بنای اصلی می‌شود.بخش سوم عمارت نیز سردر و دربرگیرنده‌ی فضای ایوان‌مانند همراه سه جفت ستون است که به ساختمان اصلی متصل می‌شوند. یک در بزرگ از چوب آبنوس با تزیینات فلزی نیز در این بخش وجود دارد.

عمارت اصلی، بخش چهارم و عظیم‌ترین بخش مجموعه است که در دو طبقه با دیوارهای نقاشی‌شده ساخته شده است. سالن پایین این بخش برای ملاقات‌های رسمی ملک‌التجار و طبقه‌ی بالا برای ضیافت‌های خصوصی او ساخته شده‌اند.

عمارت ملک در بوشهر,عمارت ملک در استان بوشهر,عمارت ملک بوشهر,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

در این‌باره یک باستان‌شناس گفت: با وجود آن‌که بخش‌هایی از این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت شده، اما به‌دلیل مشکلات مالی، طبقه‌ی دوم آن درحال تخریب است.

علاوه بر این بخش‌ها، این مجموعه باغ‌های تودرتویی دارد که با چند ردیف دیوار از هم جدا شده‌اند و هر کدام، ورودی جداگانه‌ای برای ارتباط با دیگر بخش‌ها و فضای خارج دارند. تمام این باغ‌ها نیز تزیینات و فضاسازی‌های متفاوتی داشته‌اند.

 

منبع: جام جم

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله عمارت ملک در بوشهر شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عمارت ملک در بوشهر گردآوری توسط بخش شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات