دریا، تمدن و تاریخ

بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

بخش سعدآباد که میان دو رودخانه دائمی دالکی و شاپور در شمال شرقی شهرستان دشتستان واقع شده، دارای نقاط گردشگری و تاریخی فراوانی است. وجود بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

در سه کیلومتری شمال شهر سعدآباد در نزدیکی ویرانه‌های شهر باستانی توز مجموعه «غارهای چهل‌خانه» در دیواره سنگی رودخانه شاپور ساخته شده است. تاریخ دقیقی از زمان ساخت آن در دست نیست و اکنون 23 خانه آن باقی‌مانده است. چهل‌خانه همان طورى که از اسمش پیداست به معنى وجود 40 خانه در این مکان است. گفته مى‏شود چهل‌خانه به معناى چله‌خانه نیز هست، که مرتاضان و زاهدان در آن زندگى مى‏کردند. با مطالعاتى که راجع به این نوع دخمه‏ها در نقاط مختلف ایران انجام گرفته، احتمال مى‏رود که از نوع دخمه‏هاى تدفینى دوره‏هاى مادى و ساسانى باشند.

بقایای «منطقه باستانى توز» اکنون در شمال شرقی شهر سعدآباد کنار جاده سعدآباد به وحدتیه نزدیک روستای زیراه است. توز شهرى تجارتى بود که پارچه‏هاى کتانى ملون و گلابتون‌دوزى آن معروف بود. رودخانه شاپور که از نزدیک آن مى‏گذرد غالباً رودخانه توز (توج) نامیده مى‏شد. بیرون از دره و تپه کنونى روستاى زیراه به طرف غرب و جنوب، خرابه‏هاى فراوانى وجود دارد که به صورت مزارع یا راه‏هاى پیاده‏رو و اتومبیل‌رو و قبرستان و محل تعلیف گوسفندان درآمده است.

بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

«چشمه و آبشار زیراه» در شمال روستای زیراه در مرکز شهر باستانی توز واقع شده و چشم‌اندازی بسیار زیبا و مناظر طبیعی باصفا دارد. آب خروجی از این چشمه در مسیری مملو از درخت و گیاه عبور می‌کند که سرسبزی آن، این منطقه را به محلی برای حضور گردشگران بدل کرده است.

«مسجد و بقعه آقا میرهداف» نگین شهر باستانی توز و از قدیمی‌ترین مساجد و بقعه‌های کشور است. احتمالاً هداف یکى از سرداران شهرک مرزبان فارس بوده است که در جنگ با اعراب کشته شده و توسط اهالى توز در این محل به خاک سپرده شده است. همچنین احتمال دارد که این مکان معبد یا نیایشگاه زرتشتى اواخر دوران ساسانى باشد. این بقعه بین اردشیرآباد و زیراه واقع است. اطراف آن قبرستان وسیعى وجود دارد.

بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

بناى «گور دختر» شبیه به مقبره کوروش کبیر در پاسارگارد است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمى‏گردد. عناصر هنر اورارتویى و نیز عناصر معمارى ایلامى معبد چغازنبیل را مى‏توان دید. این بنای تمام سنگی در محلی به نام دشت «پشت پر» در شرق جاده برازجان-کازرون واقع است.

«آبشار تلخ آب» از جمله نقاط دیدنی و گردشگری بخش سعدآباد دشتستان در استان بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

«کوشک اردشیر» بسیار شبیه به کاخ اردشیر در فیروز‌آباد است و از سنگ‌هاى نه چندان هموار که با ساروج به یکدیگر چسبیده‏اند، ساخته شده است. زیربناى کوشک به صورت صلیب است و اصل بنا داراى طاق‌هاى گهواره‏اى یا دیده‏بانى بوده است. این بنا که در تنگ ارم واقع شده به احتمال زیادى جاى استراحت و محلى براى شکار در دشت بزپر بوده است.

قلعه زائر خضرخان در شمال منطقه اهرم واقع شده و به زائر خضر خان تنگستانى منسوب است و در حال حاضر نیز اعقاب و فرزندان او در آن سکونت دارند. این قلعه در زمان جنگ انگلیس و ایران در بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

حدود 12 کیلومترى شرق برازجان محوطه وسیعى به نام «آب‌انبار» یا «تنب کرو» وجود دارد که بقایاى دیوارهاى غربى آن از قلوه سنگ و ملات گل است. در حال حاضر در محل آب‌انبار حداقل دو مخزن آب به چشم مى‏خورد که به قطر حدود چهار متر به صورت دایره‏اى در کف زمین کنده شده و با قلوه سنگ و ملات ساروج استحکام یافته است.

«قلعه خورموج» که قسمتى از آن به نام قلعه محمدخان دشتى و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال‌خان معروف بوده در شهر خورموج قرار داد. این بنا از چهار حصار، چهار قلعه، یک اندرونى، یک عمارت مرکزى، تعدادى قراولخانه و اصطبل تشکیل شده است. اصل بنا چهار طبقه بوده و داراى عمارت گوشواره‏اى فوقانى زیبایى بوده است. از این بنا براى سکونت و مقاصد نظامى و دیده‌بانى استفاده مى‏شده است. شاه‌نشین‏ها و گوشواره‏ها به سبک سلجوقى بنا شده بودند. گچبرى دیوارها و درون اتاق‏ها و تزیینات اصلى قلعه بسیار جالب است و سبک بنا با بناسازى و گچبرى و طاق‌سازى کاخ اردشیر در فیروزآباد فارس همانند است.

بوشهر؛ شهر نخلستان و دریا

«معبد کلات» در دامنه کوه مند در فاصله 30 کیلومترى خورموج، در جنوب روستاى حیدرى واقع شده است. نماى خارجى فعلى معبد کلات عبارت است از یک مدخل با سقفى قوسى شکل و دو مدخل دیگر و دو حفره به شکل روزنه‏هایى در طرفین سکوى اصلى که به منزله نورگیرها یا پنجره رواق‏هاى اصلى معبد عمل مى‏کنند. به نظر مى‏رسد قسمت میانى، مکان جلوس کاهنان یا مقربان و انجام مراسم مخصوص مذهبى بوده است. در بستر خشک رودخانه آثار بندها و آبگردان‌هایى در اراضى پاى کوه وجود دارد که حاکى از وجود میدانى بزرگ در جلو معبد بوده است. نکته قابل توجه در معبد کلات وجود چاه‌هاى متعدد در اتاق‌هاى پایینى است که به نظر مى‏رسد جهت دفن اموات یا نگهدارى استخوان آنها حفر شده است.

همچنین بخوانید : سفر به قلب نمک‌های بوشهر

امام‏زاده «میرارم» یا «پیرارم» یا «پیر چهل گزو» در جنوب شهر خورموج واقع شده است. درون بقعه پیر چهل گزو، ضریح و معبدى وجود ندارد. مقبره با سنگى قدیمى و سخت به طول 12 متر با تراش اسلیمى و نقش سروک‌سازى بسیار ظریف روى پایه‏اى مستطیل شکل قرار دارد. بر پایه طویل، سنگ تراشیده ترنجى و اسلیمى با دو لچک کوچکتر در بالا و پایین و یک اسلیمى پهن و عریض در وسط قرار دارد. دو پایه آتشدان سنگى نظیر آتشدان‏هاى سنگى دوره هخامنشى روى این سنگ قرار گرفته است. مردم خورموج بر این باورند که این مقبره مدفن میرارم فرزند سام پسر نوح پیامبر است.

گنخک بین کاکى و آبدان در مسیر جاده کاکى ـ بردستان و کاکى ـ دیر واقع است. در گنخک هیبرونى آثار قبور قدیمى وجود دارد که در دامنه صخره‏هاى سنگى کنده شده و همانند دخمه‏هاى کوه بنگ گناوه و یا دخمه‏هاى سیراف هستند. احتمالاً این گورها مربوط به پیش از اسلام و یا مربوط به قبل از دیلمیان و یا اتابکان بوده و متعلق به یهودیان است.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

شهرک توریستی بوشهر

گردآوری توسط بخش شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات