سفر زمستانه به کرانه‌های خلیج فارس - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد سفر زمستانه به کرانه‌های خلیج فارس ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


نام جنوب همیشه در فصل زمستان میان مقصدهای گردشگری شنیده می‌شود. جنوب ایران از منتها الیه دشت‌ها سیستان تا بنادر مرزی ایران در بوشهر را شامل می‌شود. در این شماره سعی کردیم در خط ساحلی کرانه‌های خلیج‌فارس در استان بوشهر چند شهر بندری را به شما معرفی کنیم تا دستتان برای انتخاب باز باز باشد.

 

خرید در بازار «بندر دیلم»

دیلم همواره گرم و شرجی زده است اما در ماه‌های آذر و دی آب و هوایش نسبتا سرد است. سرد را البته با معیار جنوب بسنجید که سرمای جنوب در این شهر خیلی جان ندارد. پیشه بیشتر مردم این شهر بازرگانی و صیادی است. برای همین شما می‌توانید در این شهر از ماهی‌های تازه و غذای محلی‌شان نوش جان کنید اما برای گردش و سفر باید بگوییم که در این شهر پیشنهاد اصلی ما خرید است! اجناس خارجی در این شهر با قیمت مناسب و ارزان‌تر از دیگر شهرهای ایران به فروش می‌رسد به طوری که از استان‌های همجوار و حتی استان‌های دورتر هم برای خرید به این شهر می‌آیند.

شب‌های دیدنی گناوه

سواحل زیبای خلیح‌فارس و غروب‌های سحرانگیز آن مهم‌ترین مکان دیدنی بندر گناوه است. بندری که یکی از مقاصد شلوغ مسافران در نوروز است. ساحل بندر گناوه یکی از زیباترین سواحل جنوب ایران است. در حاشیه جنوبی بندر، پارک ساحلی بزرگی ساخته شده که محل مناسبی برای استراحت و کمپ شبانه است. این محل دارای تعدادی آلاچیق، سرویس بهداشتی و حمام است. قیمت استفاده از هر آلاچیق در حدود 7000 تومان برای هر شب است.

اسلکه بندرگناوه نزدیک همین پارک ساحلی و در فاصله چندصد متری شرق آن قرار دارد. از گناوه به سمت خارک هرروز یک یا دو کشتی حرکت می‌کند که مسافران را بین این دو نقطه جابجا می‌کند. گناوه مکان‌های دیدنی دیگری هم دارد که اگر قصد ماندن در این شهر را داشتید بازدید از اماکن مذهبی و تفریحی آقا ابوالحسن، قدمگاه حضرت عباس و امیرالمومنین(ع) و همچنین جنگل‌های طبیعی و دست کاشت «چاهک» و «کلر وکمالی» را از دست ندهید.

بندر بوشهر را نمی‌توان گذری تماشا کرد،‌ باید ماند و دل به سواحل بی‌انتهای آن داد. بوشهر افزون بر جاذبه‌های طبیعی، به سبب دارا بودن پیشینه تاریخی و سابقه کهن فرهنگی‌اش دارای اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی باارزشی است که از قابلیت‌های تاریخی و معماری این منطقه حکایت دارند

سیاحت در بندر بوشهر

مقصد بعدی سفر بندر بوشهر است. بندری که شهرت بیشتری به واسطه توسعه شهری که داشته نسبت به دیگر بنادر این منطقه دارد. هوای معتدل پاییز و زمستان، چشمه‌های آب معدنی، سواحل دریای مشهور و زیبای خلیج فارس، جزیره‌های متعدد، تالاب‌های کم‌نظیر و ارزشمند، ویژگی‌های زمین‌شناسی منحصر به فرد استان بوشهر است. بندر بوشهر را نمی‌توان گذری تماشا کرد،‌ باید ماند و دل به سواحل بی‌انتهای آن داد. بوشهر افزون بر جاذبه‌های طبیعی، به سبب دارا بودن پیشینه تاریخی و سابقه کهن فرهنگی‌اش دارای اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی باارزشی است که از قابلیت‌های تاریخی و معماری این منطقه حکایت دارند. در این میان دیدن برخی جاذبه‌های این استان را از دست ندهید. عمارت ملک، مدرسه تاریخی سعادت، عمارت حاج رئیس و آب انبار قوام از جمله آنهاست.

 

پرسه در «گوده» بندر کنگان

مقصد بعدی کنگان است. بندری که رونقش درست از زمان مغول‌ها آغاز شد. این بندر البته در قدیم بخشی از بندر تاریخی سیراف بوده است. شاید این گمان برود که شهر‌های ساحلی و بندرهای جنوب شبیه به یکدیگرند اما جالب است که با توجه به مسافت‌های کوتاه میان این بنادر هم سبک زندگی مردم و بافت اجتماعی آن تغییر می‌کند و هم بافت و پوشش محلی آنها.

خلیج فارس ,دیدنی های خلیج فارس ,جاذبه های گردشگری خلیج فارس ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

اما اگر در این بندر چند ساعتی را ماندید محله «گوده» آن را ببینید. گوده محله‌ای در شمال بندر کنگان است که میان بومیان آن منطقه گلستان هم خوانده می‌شود. گوده به دو بخش شمالی و جنوبی(گوده منقلی) تقسیم می‌شود. به‌نظر می‌رسد گوده چندی پیش روستایی همجوار شمال بندر کنگان بوده باشد.

 

تاریخ را در «سیراف» ببینید

اما اغراق نیست بگوییم زیباترین بندر در این کرانه سیراف نام دارد. سیراف یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران است که زمانی دارای رونق فراوانی بوده. شهر باستانی «سیراف» معماری خاصی دارد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور است. سیراف پررونق ترین بندرکشور بود که روابط تجاری زیادی با کانتون چین و... در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشت.

بندر تاریخی سیراف که به شماره 1348 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده از مکان‌های باارزش، زیبا و باستانی استان بوشهر است که متاسفانه در اثر ساخت و سازهای بی‌رویه در آن، زیبایی و طراوت خویش را از دست می‌‌دهد.کوه‌های بلند و زیبای «تنگ شیلو» و «دره لیر» دارای مناظری مسحورکننده است و گورهای سنگی فراوان و زیبایی که در کوه کنده شده و غارهای زیاد و چاه‌های عمیق و پرآب که دردل و کوه ایجاد شده، هر بیننده را به فکر وا می‌دارد که این شهر دارای چه جمعیتی بوده است.

خلیج فارس ,دیدنی های خلیج فارس ,جاذبه های گردشگری خلیج فارس ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

وجود کیلومترها خط ساحلی، آثار تاریخی و حتی باستانی متعدد، جذابیت‌های طبیعی و آب و هوای نسبتا معتدل سیراف در طول سال، باعث شده که بتوان به طور جدی به احداث تله کابین و اتوبوس‌های دریایی، هتل‌ها و موزه‌های متعدد فکر کرد.این شهر می‌تواند پایان سفر کرانه‌ای شما باشد چرا که این بندر آنقدر جاذبه دیدنی دارد که بتوان چند روزی را مهمان مردم خونگرم و مهربانشان بود.

 

با ماهیگیران ماهی بخورید

جنوب بروید و ماهی نخورید!؟ نمی شود. اگر ماهی این منطقه را خورده باشید بدون شک بازهم سراغی از آن می گیرید. فارغ از مزه دلپذیر ماهی های جنوب پیشنهاد ما همسفر شدن با ماهیگیران این منطقه است. از سال‌های قبل تا به امروز این منطقه از طریق صیادی ارتزاق می کرده و همین باعث به وجود آمدن خرده فرهنگ های وی ‍ ‍ ‍ ژه ای برای کار شده است. ماهیگیری برای آنها هم کار است و هم تفریح و رقص. موسیقی تنیده‌شده به این شغل هر فردی را وادار می کند به تماشای آنها بنشیند. البته ناگفته نماند که خرچنگ، میگو و صدف هم از غذاهای سنتی این منطقه محسوب می شود و می توانید طعم واقعی آن را در این منطقه بچشید.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
سفر زمستانه به کرانه‌های خلیج فارس گردآوری توسط بخش شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات