آبشار دلی خلیل

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آبشار دلی خلیل ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: آبشار دلی خلیل در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این آبشار در حشیه روستای پیر سقا در 40 کیلومتری جنوب شهرستان قره آغاج واقع است. این آبشار در شمال شرق روستا در روی روخانه دلی خلیل واقع شده است که ارتفاع آن حدود 8 متر و با شیب کاملا قائم ( درجه ) حادث شده و طرفین آبشار توسط صخره های منشوری سیاه رنگ بازالت پوشیده شده است بالا دست آبشار چمن زار و بخش پائین دست به حالت پرتگاه می باشد.

به گزارش آکاایران: پیرسقا یکی از روستاهای تاریخی وتوریستی استان آذربایجان شرقی بوده که در جنوب شهرستان چاراویماق واقع شده است. این روستا در انتهایی ترین نقطه جنوبی استان قرار گرفته که هم مرز با استان آذربایجان غربی میباشد .و در ناحیه کاملا کوهستانی وسردسیرقرار دارد که 40 کیلومتر از قره آغاجج فاصله دارد که 35 کیلومتر جاده مواصلاتی آن آسفالت ومابقی این راه نیز شوسه مناسب می باشد. این روستا دریک دره سرسبزبا چمنزارهای وسیع وباغات انبوه درخت چنار همانند نگینی در دل این منطقه خودنمائی می کند. روستای یادشده و مناطق همجوار در حدمرز سه استان آذربایجان شرقی ، غربی و زنجان حادث شده و از غرب به روستای باداملو وییلاق عشایری معروف شاه یوردی از توابع شهرستان شاهین دژ واز جنوب به آبادیهای قزلقلعه ،گوچه قلعه و نهایتا به اراضی آبادیهای تخت سلیمان وتکاب واز شرق به آبادیهای قوشجی ، علی کندی وارتفاعات معروف کوه بابا وکوه آتا( جعفر آباد ) ونهایتا به آبادیهای ماه نشان زنجان و از سمت شمال به آبادیهای علی بگلو ها ، شعبان متصل است.

 

آبشار دلی خلیل
,آبشار دلی خلیل,آبشار دلی خلیل قره آغاج,جاذبه های تاریخی ایران,[categoriy]

آکاایران: آبشار دلی خلیل

منبع :

اخبار اکاایران

تبلیغات