شبستر آذربایجان شرقی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد شبستر آذربایجان شرقی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

شهرستان شبستر

شهرستان شبستر از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی در ایران است. مرکز این شهرستان شهر شبستر است.شهرستان شبستر در غرب آذربایجان شرقی با وسعت ۲۷۵۰ کیلومتر مربع قرار گرفته و در بین شهرستان‌های مرند، تبریز، ورزقان، خوی، سلماس و دریاچه ارومیه قرار گرفتته‌است. شهرستان شبستر از شهرستان‌های واقع در جادهٔ ترانزیت تبریز – ارومیه بوده و در مسیر خط آهن ایران - ترکیه واقع شده‌است. کوه می‌شو با جهت شرقی–غربی با طول بیش از یکصد کیلومتر و عرض سی کیلومتر مانند دیواری سرتاسر شمال منطقه را می‌پوشاند و این شهرستان را از شهرستان مرند و خوی جدا می‌کند. این کوهها در امتداد کوههای قره داغ قرار گرفته و بلندترین قله آن علی علمدار می‌باشد.


شبستر آذربایجان شرقی ,دیدنی های شبستر آذربایجان شرقی ,جاذبه های گردشگری شبستر آذربایجان شرقی ,[categoriy]

مردم
ساکنان شهر شبستر، همانند سایر مناطق آذربایجان، به‌زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. جمعیت این شهر، در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، بالغ بر ۱۳٬۸۵۷ نفر (۷٬۰۸۰ نفر مرد و ۶٬۷۷۷ نفر زن) بوده‌است که از این‌جهت، هفدهمین شهر پرجمعیت در استان آذربایجان شرقی محسوب می‌گردد. همچنین ۱۱٬۶۴۱ نفر از مردم شهر، باسواد و ۱٬۰۵۱ نفر، بی‌سواد بوده‌اند. اهالی شهر شبستر به کشاورزی، دامداری و قالی‌بافی می‌پردازند. البته به‌دلیل اداری‌بودن شهر، عده‌ای نیز در ادارات و سازمان‌های دولتی، مشغول به‌کارند


مکان های دیدنی و تاریخی شبستر
شبستر یک منطقه ی کشاورزی است و باغ های میوه و تاکستان ها، این منطقه را در بر گرفته اند. فرآورده ها و محصولات کشاورزی شبستر را گندم، جو، بنشن، دانه های روغنی، گیاهان علوفه ای، گلابی، سیب، گردو، زردآلو، گیلاس، آلبالو، گوجه، آلو و هلو تشکیل می دهد. دریاچه ارومیه و جزایر و بنادر آن، آبشار عیش آباد و ارتفاعات منطقه از جاذبه های طبیعی شهرستان شبستر محسوب می شوند. منطقه ی کوزه کنان شبستر مهم ترین ناحیه ساخت صنایع دستی سفالی این ناحیه است. بناهای تاریخی و دیدنی متعدد حکایت از قدمت تاریخی منطقه دارند. مساجد شبستر در ردیف مکان های دیدنی به شمار می آیند. در تسوج مسجد زیبایی وجود دارد که مسجد یادگار شاه نامیده می شود. هم چنین قبور عارفان و مشاهیر مانند: مقبره شیخ محمود شبستری و مزار پیررجب در کنار روستای تاریخی سیس از مکان های دیدنی منطقه به شمار می آیند.
دریاچه ارومیه و جزایر و بنادر آن، آبشار عیش آباد و ارتفاعات منطقه از جاذبه های طبیعی شهرستان شبستر محسوب می شوند. بناهای تاریخی و دیدنی متعدد حکایت از قدمت تاریخی منطقه دارند. مساجد شبستر در ردیف مکان های دیدنی به شمار می آیند. در تسوج مسجد زیبایی وجود دارد که مسجد یادگار شاه نامیده می شود. هم چنین قبور عارفان و مشاهیر مانند: مقبره شیخ محمود شبستری و مزار پیررجب در کنار روستای تاریخی سیس از مکان های دیدنی منطقه به شمار می آیند.

شبستر آذربایجان شرقی گردآوری توسط بخش شهرهای آذربایجان شرقی - دیدنی های آذربایجان شرقی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات