روستایی پلکانی در ارتفاعات آذربایجان شرقی - آکا

روستاهاى ماسوله، ابیانه پالنگان از زیباترین روستاهاى ایران هستند، روستاهایى که نام و آوازه آنها به تمام جهان رسیده است. اما زنوزق با وجود این که تمام ویژگى هاى این روستاها را یکجا در اختیار دارد هنوز ناشناخته و گمنام است. روستایى پلکانى مانند ماسوله، سنتى، مهربان و غرق در رنگ مانند ابیانه و محصور در بین کوه هاى بلند مانند پالنگان. زنوزق دورنماى یکى از زیباترین روستاهاى ایران با حفظ تمام سنت ها و آیین هاى خود است. روستایى پلکانى که در تمام حیاط و پشت بام هاى آن طبق هاى برگه زردآلو دیده مى شود.

زنوزق تاریخى ترین روستاى پلکانى ایران است که در مجاورت شهر زنوز قرار دارد. روستایى با4 هزار نفر جمعیت. از اولین نگاه به سربالایى روستا کوچه ها و خانه هایى به تصویر کشیده مى شود که به طرز عجیبى هویت تاریخى خود را حفظ کرده اند.

شاید اگر هر گردشگرى تنها چند قدم در این کوچه ها بردارد و چهره سوخته زنان و کودکان را کنار دیوارهاى کاهگلى ببیند زمان و تاریخ را فراموش کند. آبى، سبز، نارنجى و گاه قرمز عمده ترین رنگى است که در لباس زنان این روستا به چشم مى خورد، زنانى سختکوش و خندان. کمتر چهره اى در این روستا را بدون خنده مى توان دید. زنوز شهرى است از توابع شهرستان مرند و در 25 کیلومترى شمال شهر مرند، شهرى که به گواه اسناد تاریخى یکى از زیباترین باغ شهرهاى ایران است. شهرى که سومین درالفنون ایران در آنجا تاسیس شده است. به این جهت سطح تحصیلات عمومى مردم در این شهر و روستاهاى اطراف بالاست. زنوز کوهستانى ترین نقطه شهر در شهرستان مرند است و در دوره صفویه اهمیت بسیارى داشته، به طورى که تفنگچیان زنوز از قلعه ها و شهرهاى مهمى مثل تفلیس و ایروان محافظت مى کرده اند. اما آنچه در این سال ها زنوز را شهره خاص و عام کرده نام سیب درخشان زنوز است.

روستایی پلکانی در ارتفاعات آذربایجان شرقی - آکا

 

جاذبه هاى گردشگرى

پل قدیمى و مشهور قیزیل کورپى ( پل طلا) کالاش، تفرجگاه ماهار، کوه سلطان سنجر، تفرجگاه آدنه، تفرجگاه دره چمن، تفرجگاه دامجى قیه و حاشیه سد زنوز از جاذبه هاى طبیعى و تاریخى زنوز محسوب مى شوند. زنوز داراى شخصیت هاى فرهنگى و دینى قابل اعتنایى نیز بوده است که مقبره برخى از آنها به عنوان زیارتگاه و جاذبه گردشگرى محسوب مى شود. مقبره میرزا حسن فانى زنوزى، مقبره سیدهاشم ابن سیدحسن، مقبره شیخ زین العابدین زنوزى معروف به شیخ، آرامگاه یونس نبى، پیر عثمانى، مقبره آقا میرعلى اکبر، پیر اویوقلى و پیر درویش قیزى. در زنوز قدیم بیش از 500 چشمه وجود داشته و اکثر آنها به علت موقعیت زمین به سوى قبله جارى مى شدند.

روستایی پلکانی در ارتفاعات آذربایجان شرقی - آکا

در برخى نوشته ها تعداد این چشمه ها 360 یا 370 عدد ذکر شده است و اکنون نیز اکثر آنها در حیاط منازل، باغات و کوچه ها موجود هستند و جریانشان سرسبزى خاصى را در سراسر این منطقه به وجود آورده است. زنوز کوهستانى ترین نقطه شهر در شهرستان مرند است که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 1600 متر و فاصله آن از مرکز شهرستان 30 کیلومتر است. صخره هاى ممتد و زیباى سلدرم در حاشیه بستر رودى که از سد زنوز خارج مى شود، چشم انداز و قابلیت منطقه را براى برگزارى تورهایى مانند طبیعت گردى، صخره نوردى، کایت سوارى و پرش با بانجى مستعد نشان مى دهد.

روستایی پلکانی در ارتفاعات آذربایجان شرقی - آکا

وجود قلعه تاریخى که تاکنون هیچ کاوشى در آن صورت نگرفته گویاى بسیارى از مراحل رشد آن روستا است که کاوش در آن مى تواند بسیارى از ذهنیات تاریخى در مورد زنوز را روشن کند. وجود سد زنوز چاى از عمده ویژگى هاى منابع شهر است. افزون بر آن آب بندهاى متعددى در حوزه موجود است که از آن جمله مى توان به آب بند زنوز در روبه روى قریه قره تپه آب بند روستاى زنوزق( استخر آبیارى) همچون قوشا گوللر، کالاش، طالب، قره گل، مارازا و غیره نام برد. عسل زنوز نیز از تولیدات با ارزش منطقه است. در حدود 10 درصد از ساکنین در زنبوردارى فعال هستند.

 

منبع:روزنامه ایران

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پلکانی ابیانه شهرستان

تبلیغات