لذت دیدار از تاکستان‌های پربار و باغ‌های میوه و دریاچه ارومیه را از خود دریغ نکنید. با ما به آذربایجان غربی بیایید. سرزمینی که به آن سفر می‌کنیم مهد تمدن و مرکز علم و دانش بوده است. براساس منابع تاریخی، آذری، زبان متداول مردم آذربایجان بوده و زبان ترکی با نفوذ تدریجی ترکان سلجوقی در این منطقه رایج شده است. زبان آذری از نظر دستوری بسیار غنی است و شاید حتی بتوان آن را یکی از غنی‌ترین و کامل‌ترین ادبیات‌ شفاهی جهان به شمار آورد.

سفر به سرزمین کهن - آکا

دیدنی‌های آذربایجان غربی

بی‌شک، یکی از زیباترین جاذبه‌های آذربایجان غربی، دریاچه ارومیه است. این دریاچه در فاصله 21 کیلومتری جاده دریا واقع شده و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور است. آب این دریاچه شور و تلخ است و در داخل آن 102 جزیره بزرگ و کوچک وجود دارد. مساحت تقریبی آن 4810کیلومترمربع، طول آن 130 الی 140 کیلومتر و عرضی برابر با 15 تا 40 کیلومتر دارد. عمق متوسط دریاچه ارومیه، پنج الی شش متر است. در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم که بیمارستان صلیب سرخ در تهران گشایش یافت، از لجن ساحل دریاچه ارومیه برای معالجه بیماران استفاده می‌کردند. تنها موجودات زنده این دریاچه، نوعی میگو و خرچنگ به اندازه دو سانتی‌متر است. پرواز دسته جمعی فلامینگوها، پلیکان‌ها و کاکایی‌ها در دریاچه ارومیه از دیدنی‌های طبیعت ایران است.

در شهر ارومیه «مدرسه هدایت» از آثار زیبای شهر است و روزگاری از خانه‌های اشرافی شهر ارومیه به شمار می‌رفت که با توجه به تخریب کتیبه های مربوط به بنا، تاریخ دقیق احداث و نام معمار سازنده آن مشخص نیست، اما در زمان احداث، متعلق به خوانین قاجار بوده است. در ضلع شرقی این مدرسه، بازار تاریخی ارومیه قرار دارد که از قسمت‌های مختلف و سراهای متعدد تشکیل شده است و در هر سرا صنف خاصی فعالیت دارد. قسمتی از بازار، دو طبقه است و درون آن مسجد و حمام‌های مختلفی تعبیه شده است.

در بازار ارومیه، انواع صنایع دستی ایران به خصوص فرش و گلیم موجود است. فرش و گلیم آذربایجان غربی، به علت طرح و رنگ ثابت آن از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است. در کنار صنعت فرش و گلیم باید از صنایع سفال و سرامیک، ریزه‌کاری و نازک‌کاری چوب، معرق‌کاری و بافتنی‌های دستی نام برد.

سفر به سرزمین کهن - آکا

 در 45 کیلومتری غرب ارومیه، دریاچه طبیعی به وسعت تقریبی پنج هکتار وجود دارد که محل زیست انواع آبزیان از جمله ماهی قزل‌آلا است همچنین محل مناسبی برای صید ماهی و گذران اوقات فراغت دوستداران طبیعت می‌باشد. این دریاچه بسیار زیبا، «مارمیشو» نام دارد. در فاصله35 کیلومتری غرب ارومیه و در مسیر جاده، پیست اسکی «خوشاکو» قرار گرفته که یک مجموعه تفریحی و ورزشی بسیار زیباست و چندین ماه از سال پوشیده از برف می‌باشد.

سفر به سرزمین کهن - آکا

اگر از شهر ارومیه به سمت سلماس بروید، 76کیلومتر پس از ارومیه، در روستایی به نام خان تختی، بر روی قطعه سنگ صاف و بزرگی، نقوش حجاری شده‌ای به همین نام خواهید دید. این کتیبه‌ها، حاوی نقش مردی است که بر اسب راهواری سوار است و نقوش دو سوار دیگر در کنار آن به چشم می‌خورد. لباس این مردان مانند البسه دوران ساسانی است.

شهرستان خوی نیز از شهرهای دیدنی استان آذربایجان غربی است. یک برج تاریخی بسیار زیبا در این شهر واقع شده که با شاخ‌های آهو، بزکوهی و قوچ‌های شکار شده توسط شاهان صفوی زینت داده شده است. این برج، مناره شمس تبریزی نام دارد.

یکی از شهرهای دیدنی آذربایجان غربی که سفر به آن را به شما توصیه می‌کنیم، شهرستان ماکو است که آثار و جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد. یکی از این آثار که در پنج کیلومتری شرق جاده ماکو – تبریز واقع شده، پل پنج چشمه نام دارد. تاریخ احداث پل به زمان صفویه می‌رسد.

سفر به سرزمین کهن - آکا

 در فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب، قصر بزرگ و باشکوهی به نام تخت سلیمان واقع شده که مرکز آتشکده بزرگ شهریاران ساسانی به نام آذرگشب و یکی از آتشکده‌های معروف زمان ساسانی می‌باشد.

سفر به سرزمین کهن - آکا

شهر سردشت آبشار بسیار زیبایی به نام «شلماش» دارد، با دره‌ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل‌های پراکنده و زیبا. این آبشار از شاخه‌های رودخانه معروف زاب کوچک محسوب می‌شود.

سفر به سرزمین کهن - آکا

چنانچه علاقه‌مند به دیدن غارها هستید، حتما از غار زیبای «سهولان» دیدن کنید. این غار از شگفتی‌های بی‌نظیر آفرینش است و بعد از غار علیصدر همدان، دومین غار آبی ایران به شمار می‌آید. کافی است 43 کیلومتر از شهرستان مهاباد به سمت بوکان بروید تا این غار بی‌نظیر را ببینید.

سفر به سرزمین کهن - آکا

 قره کلیسا (کلیسای تاتاووس) که به نام «تادی مقدس» معروف است، در روستای قره کلیسا از توابع چالدران قرار دارد و از دو قسمت سیاه و سفید تشکیل شده است. کلیسای سیاه، قسمت قدیمی و کلیسای سفید که جدیدتر و بزرگ‌تر از کلیسای سیاه است. تعداد دیرهای اطراف کلیسا 44 باب و مساحت کل مجموعه کلیسا با حصار دیرها حدود 6300 مترمربع است.

سفر به سرزمین کهن - آکا

موسیقی آذری

مهم‌ترین خصوصیت موسیقی زیبای آذری، بدیهه‌نوازی است. هنرمند، نیروی خلاقیت خویش را به کار می‌اندازد و به خلق موسیقی زیبایی می‌پردازد. عاشیق‌های آذربایجان که سروده‌های آذری می‌سرایند، مالک گنجینه هنر و ادبیات تاریخی مردمان این سرزمین هستند. آنها در وصف سرزمین مادری و دلاوران و قهرمانان آن، در مراسم عروسی و حتی در مراسم عزاداری می‌خوانند. یک نوع موسیقی دیگر نیز در آذربایجان رواج دارد که بیشتر به هنگام کاشت و برداشت محصول و توسط کشاورزان اجرا می‌شود.

 

پوشاک آذربایجان، تلفیق زیبای رنگ‌ها

مردان آذری «کونیک» که پیراهن نخی بدون یقه، آستین‌دار و به رنگ سفید است می‌پوشند. شلوارهای‌شان معمولا از جنس کتان یا پارچه‌های نخی و به رنگ‌های تیره است. کت بلندی به تن می‌کنند که بیشتر شبیه به کت‌های دوره قاجار است و نیم‌تنه بلند آن با چند دکمه بسته می‌شود ولی نیم تنه پایین آن گشاد و جلو باز است و در پشت چین دارد. زمستان‌ها پابندی دارند که ساق‌ها را می‌پوشاند و از جنس پشم است و برای تزئین آن از پشم‌های رنگی نیز استفاده می‌شود.

زنان آذری نیز پوشاک خاصی دارند. بانوان مسن از چرقد زیاد استفاده می‌کنند. چرقد معمولا از جنس پارچه‌های نخی گلدار است و به صورت چهارگوش دوخته می‌شود و آن را به صورت سه گوش روی سر انداخته و زیر گردن به هم می‌بندند. عرقچین دارند که کلاهی است کاسه‌ای با نقش و نگارهای سوزن‌دوزی شده که قسمت جلوی آن را سکه‌دوزی می‌کنند و در مراسم عروسی بر سر می‌گذارند، همچنین دامن کوتاه و پرچینی دارند به نام شیلیته. جوراب‌شان ساپ نام دارد که از جوراب مردان آذربایجان لطیف‌تر است. پاپوش که بین زنان و مردان آذری مشترک است از جنس لاستیک سیاه و کف داخل آن قرمز رنگ است. زیورآلات زنان آذری، گوشواره و اشرفی است. سنگ سیاهی به نام «شوح» را نیز با عقیق به بند می‌کشند و برای تزئین از آن استفاده می‌کنند.

منبع:آفتاب

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات