بازار تبریز


بازار تبریز به عنوان طولانی ترین بازار مسقف جهان در انتظار ثبت در فهرست یونسکو است. این در حالی است که برخی سازه‌های ناهمگونی مثل پاساژ شمس تبریزی، پاساژ محمدی و مجتمع غرب بازار تبریز ممکن است ثبت جهانی بازار تبریز را با مشکل مواجه کند.

تراب محمدی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی در این باره گفت: بازار تبریز هیچ مشکلی برای ثبت جهانی ندارد.

او ادامه داد: طی دو سال گذشته تلاش‌های زیادی روی بازار تبریز صورت گرفته و تمام موانع برای ثبت جهانی برطرف شده است. اکنون مرمت اساسی در بازار صورت گرفته و همچنین در حال کف‌سازی سراهای بازار هستیم.

محمدی همچنین درباره حریم بازار تبریز تصریح کرد: حریم بازار تبریز در حال حاضر یک محدوده 70 هکتاری را در بر می‌گیرد که در محدوده خیابان‌های جمهوری، مطهری، دانشسرا، شمس تبریزی و خیابان امام قرار دارد.

وی در پاسخ به سوال CHN مبنی بر اینکه آیا ضوابط موجود میراث فرهنگی برای حفظ و حمایت از حریم 70 هکتاری بازار تبریز کافی است یا خیر، گفت: ضوابط موجود برای حمایت کافی است اما نیازمند این است که تمام دستگاه‌های استانی احساس مسئولیت کرده و برای حفظ حریم بازار تبریز همکاری کنند.

بازار تبریز

محمدی در ادامه با بیان اینکه توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد بازار تبریز ضرورت دارد، اظهار داشت: وجود اصناف مختلف در رشته‌های متفاوت، تیمچه‌ها و سراهای متعدد و قدمت فراوان این بازار می‌تواند با ثبت جهانی در زمره اماکن تاریخی یونسکو به محلی برای بازدید میلیون‌ها گردشگر تبدیل شود. در صورت جهانی شدن بازار تبریز، بازاریان و شهروندان تبریزی و سایر هموطنان از مزایای اطلاع‌رسانی در مورد این سازه در گستره جهانی بهره‌مند می‌شوند و با جهانی شدن این سازه فرهنگی، تاریخی و اقتصادی، نام بازار تبریز در لیست اماکن تاریخی جهان ثبت می‌شود که امر خود در جذب گردشگر به ویژه گردشگر خارجی نقش فراوانی دارد.

به گفته رئیس سازمان میراث آذربایجان شرقی، در این مجموعه بیش از 160 عنصر مختلف و متنوع وجود دارد و بازار را به مکان کامل و جامعی برای هر نوع فعالیتی تبدیل کرده است. وجود 23 کاروانسرا، 22 دالان، 20 تیمچه، 28 مسجد، هشت مدرسه، هفت بازارچه، پنج حمام، دو یخچال و یک زورخانه در این مجموعه نشان از اهمیت بازار تاریخی تبریز برای ساکنان شهر و فعالان در این مجموعه دارد.

وی با بیان این مطلب که اهمیت بازار در زندگی مردم قدیم تا حدی بوده که چهار دروازه از دروازه‌های شهر تبریز در محدوده بازار بودند، اظهار داشت: درب نوبر، درب خیابان، درب سرخاب و درب باغمیشه که از دروازه‌های مهم شهر بودند به دلیل اتصال این مجموعه با شاهراه ارتباطی ابریشم، در بازار قرار داشتند.


گروه گردشگری تبیان

منبع: CHN

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات