به جاذبه های طبیعی علاقه مندید؟ نظرتان درباره یک سرزمین فسیلی چیست؟ اگر عاشق طبیعت گردی هستید و سری هم در مطالعات زمین شناسی دارید، فسیل مراغه خوراک شماست! جایی که با قدمت هفت میلیون ساله اش، به عنوان اولین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران معرفی می شود.

به یاد همه ماموت های تاریخ! - آکا

در خدمت ماموت ها!

فسیل مراغه یکی از غنی‌ترین مناطق سنگواره‌ای جهان است که در آخرین مطالعات صورت گرفته فسیل های اجداد ماموت، زرافه و آهو هم در این منطقه کشف شده است! عمر لایه‌های فسیلی موجود در مراغه به اواخر دوران نوزیستی زمین‌شناسی یعنی چهار تا هفت میلیون سال قبل می رسد که با انجام کاوش های علمی می توان اطلاعات بسیار دقیقی را از زندگی جانوران غول‌پیکر در این منطقه به دست آورد.

این منطقه فسیلی مراغه به دلیل داشتن فسیل ماستادون و ماموت‌ها که سنگواره‌های پیش از تاریخ به حساب می آیند، شهرت جهانی دارد. تعجب نکنید اگر چیزی از این شهرت جهانی به گوش شما نرسیده است. بیشتر طرفداران پژوهش های زمین شناسی هستند که اسم منطقه را شنیده اند و پا به آنجا گذاشته اند. بنابراین بهتر است فکر این را که آخر هفته بار و بنه تان را جمع کنید و با خانواده راهی فسیل مراغه شوید، از سرتان بیرون کنید! فسیل مراغه یکی از مراکز گردشگری علمی است و برای پیک نیک رفتن و چای خوردن و هندوانه در آب انداختن مناسب به نظر نمی رسد!

تا یک قرن پیش، وقتی اهالی منطقه استخوان‌های به جا مانده در منطقه فسیلی مراغه را می دیدند، آنها را به بقایای آدم‌های شاخدار، اسب شاخدار و دیو نسبت می دادند. اما مطالعات انجام شده نشان داد که  این استخوان های عجیب و غریب احتمالا مربوط به جانداران منقرض شده بوده است

فسیل مراغه به دلیل اهمیت ویژه اش و به عنوان اولین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران از بالاترین رده‌های حفاظتی سازمان محیط زیست است و به همین دلیل در حال حاضر مورد حفاظت ویژه سازمان حفاظت محیط زیست است. بنابراین اینجا یک تبصره دیگر هم اضافه می شود: اگر قرار است با همکلاسی هایتان راهی این سفر علمی شوید، باید از قبل با مسئولان سازمان محیط زیست هماهنگ کنید.

البته از سال گذشته که یکی از فسیل های هفت میلیون ساله این منطقه ناپدید شد، سازمان محیط زیست اقدامات امنیتی بیشتری به کار برد تا این بلا سر بقیه آثار ارزشمند کشف شده نیاید. این فسیل که یکی از نادرترین گونه‌های فسیل فیل به شمار می رفت، یک تن وزن داشت و نمونه کاملی از بقایای یک فیل ماقبل تاریخ بود که قرار بود برای انجام تحقیقات لازم به یکی از مراکز تحقیقاتی منتقل شود اما پیش از آن به طرز مشکوکی از محوطه اداره حفاظت محیط زیست مراغه ناپدید شد.

فسیل مراغه یکی از مراکز گردشگری علمی است و برای پیک نیک رفتن و چای خوردن و هندوانه در آب انداختن مناسب به نظر نمی رسد!

نسل آدم های شاخدار

تا حدود یک قرن پیش، وقتی اهالی منطقه استخوان‌های به جا مانده در منطقه فسیلی مراغه را می دیدند، آنها را به بقایای آدم های قوی‌هیکل، آدم‌های شاخدار، اسب شاخدار و دیو نسبت می دادند. اما مطالعات انجام شده در یک قرن اخیر توسط حفاران و مکتشفان داخلی و خارجی نشان می دهد که در این منطقه فسیل های مهره داران وجود دارد و این استخوان های عجیب و غریب احتمالا مربوط به جانداران منقرض شده بوده اند. این فسیل‌ها آنقدر نظر زمین شناسان را به خود جلب کرده که محققان زیادی از روسیه، آمریکا، فرانسه و ژاپن در این ناحیه کار کرده‌اند، به گونه‌ای که بخشی از نمونه‌های فسیلی در موزه‌های تاریخ طبیعی وین، پاریس، لندن و لس‌آنجلس در معرض نمایش قرار دارند. به همین دلیل است که بیشتر فسیل‌شناسان این منطقه را «بهشت فسیلی مراغه» می خوانند.

به یاد همه ماموت های تاریخ! - آکا

در همین راستا، سازمان محیط زیست برنامه‌هایی مثل ادامه مطالعات جامع دیرین‌شناسی، شروع عملیات اجرایی و ساختمانی مرکز تحقیقات و موزه فسیل شناسی و ایجاد اولین موزه صحرایی (field museum) را در این منطقه آغاز کرده تا بیشتر از گذشته این منطقه را به جهانیان معرفی کند. این موزه که ? هزار متر مربع مساحت دارد، آثار مکشوفه این منطقه را به نمایش می گذارد و احتمالا به زودی آثار دیگری هم به آن اضافه می شود؛ آثاری که قبل از انقلاب توسط آمریکایی‌ها برای مرمّت از ایران خارج شدند و دیگر به کشور باز نگشتند! طبق رای دادگاه لاهه این آثار باید هر چه زودتر به کشور مقصد برگردند.

در همین رابطه نماینده موزه تاریخ طبیعی تهران در مراغه به ایسنا می‌گوید: «با توجه به اهمیت این منطقه در فسیل شناسی در نظر داریم تا در قالب یک طرح بزرگ، ژئوتوریسم این منطقه را احیا کنیم، به ویژه در غارهایی چون غار کبوتر که از اعجوبه‌های آفرینش محسوب می‌شوند.»

منطقه فسیلی مراغه با مساحت بیش از 40هزار هکتار به عنوان اولین اثر ملی طبیعی فسیلی ثبت شده و دانشگاه تبریز هم سرپرستی پروژه کاوش و تحقیقات این منطقه را به عهده دارد.


گروه گردشگری


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات