حکایت سیب و ستاره قطبی! - آکا

زنوز را شهر نظر کرده آذربایجان می دانند. شهری که شهرتش را وامدار طبیعت خوش آب و هوا و سیب های سرخ و درخشانی است  که حکایت های جالبی را  پس پرده خود دارد؛ قدیمی های زنوز معتقدند که ستاره قطبی طوری بر فراز باغ های سیب این شهر قرار می گیرد که بخشی از درخشندگی آن به سیب های سرخ و معروف زنوز منتقل می شود!

زنوز کوهستانی‌ترین نقطه شهر در شهرستان مرند است که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 1600 متر و فاصله آن از مرکز شهرستان به حدود 30 کیلومتر می رسد؛ باغ شهر زیبایی که سومین درالفنون ایران در آنجا تاسیس شد و به همین دلیل سطح تحصیلات عمومی مردم این شهر و روستاهای اطراف بالاست.

بعضی معتقدند باغ های سیب این شهر به گونه ای در جهت شمال به جنوب ساخته شده‌اند که به هنگام تابش ستاره قطبی درخشندگی خیره کننده‌ای را دریافت می‌کنند و به همین دلیل است که تمام سیب هایی که در این منطقه تولید می‌شوند علاوه بر بوی خوش از درخشندگی بالایی برخوردار هستند

سیب سرخ زنوز

آنطور که از شواهد تاریخی بر می آید، ظاهرا زنوز در دوره صفویه اهمیت سیاسی زیادی داشته است.  طوری که تفنگچیان این شهر مسئول حفاظت از قلعه ها و شهرهای مهمی مثل تفلیس و ایروان بوده اند و نقل شهامت های آنها در تاریخ شفاهی مردم آذربایجان همیشه سرزبان ها بوده است.

حکایت سیب و ستاره قطبی! - آکا

در مورد این شهر روایات تاریخی و افسانه‌های زیادی وجود دارد. برای نام زنوز همانند بسیاری از آبادیهای قدیمی معنی و مفهوم روشنی وجود ندارد. برخی معتقدند که زنوز به معنی شن و ماسه‌زار است و تعدادی اعتقاد دارند که زنوز یعنی دو بهاره. به اعتقاد آنها بهار اول زنوز در خود فصل بهار و بهار دوم هنگامی است که سیب ها در تابستان می‌رسند. هر چند این معنی امروزه بیشتر در بین مردم جایگاه دارد اما نظرات دیگری نیز در مورد این شهر وجود دارد. شهر یونس یکی از آنهاست. وجود آرامگاه منتسب به حضرت یونس در زنوز که در زبان ترکی آذربایجانی یونوس تلفظ می‌شود باعث شده این احتمال نیز که نام زنوز از یونس گرفته شده باشد کم رنگ نباشد.

اما آنچه در این سالها زنوز را شهره خاص و عام کرده نام سیب سرخ و درخشان زنوز است. در مورد سیب این شهر هم روایات زیبایی وجود دارد: بعضی معتقدند باغ های سیب این شهر به گونه ای در جهت شمال به جنوب ساخته شده‌اند که به هنگام تابش ستاره قطبی درخشندگی خیره کننده‌ای را دریافت می‌کنند و به همین دلیل است که تمام سیب هایی که در این منطقه تولید می‌شوند علاوه بر بوی خوش از درخشندگی بالایی برخوردار هستند.

سومین درالفنون ایران در زنوز تاسیس شد و به همین دلیل سطح

تحصیلات عمومی مردم این شهر و روستاهای اطراف بالاست

جاذبه های گردشگری

حکایت سیب و ستاره قطبی! - آکا

طبیعت و توپوگرافی زنوز می‌تواند جزو بهترین مجموعه طبیعی ایران محسوب شود. گردهم آمدن جاذبه‌های کوهستانی، آبی، اقلیمی و فرهنگی در کمترین فاصله از یکدیگر این شهر را علی رغم کمبود تاسیسات گردشگری در زمره یکی از بهترین مناطق اکوتوریستی ایران قرار داده است. صخره های ممتد و زیبای سلدرم در حاشیه بستر رودی که از سد زنوز خارج می‌شود چشم انداز و قابلیت منطقه را برای برگزاری تورهایی مانند طبیعت گردی، صخره‌نوردی، کایت سواری و پرش با بانجی مستعد نشان می دهد.

همچنین احداث تله طائر(اتوبوس هوایی) که اولین تله کابین از نوع خود در ایران است این منطقه را برای احداث تاسیسات گردشگری در اولویت نگاه سرمایه گذاران فرهنگی و گردشگری قرار داده است.

پل قدیمی ومشهور قیزیل کورپی (پل طلا)، کالاش (باغ امینی)، تفرجگاه ماهار، کوه سلطان سنجر، تفرجگاه آدنه، تفرجگاه دره چمن، تفرجگاه دامجی قیه و حاشیه سد زنوز از جاذبه های طبیعی و تاریخی زنوز محسوب می‌شوند.

در زنوز قدیم بیش از 500 چشمه وجود داشته و اکثر آنها به علت موقعیت زمین به سوی قبله جاری می‌شدند. در برخی نوشته ها تعداد این چشمه ها 360 یا 370 عدد ذکر شده است و اکنون نیز اکثر آنها در حیاط منازل، باغات وکوچه ها موجود هستند و جریانشان سرسبزی خاصی را در سراسر این منطقه به وجود آورده است. از جمله این چشمه ها می توان عبدالله چشمه سی، پاشا سویی، مرکو یا ملک آب، نهردوشان، کندارخی، ابولفتح چشمه سی (آب


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

حکاست سیب

تبلیغات