کدام آب | کدام خواص؟ - آکا


آب درمانی شاید در نگاه اول آب تنی کردن در چشمه های معدنی به نظر برسد. اما تنوع و تفاوت چشمه های معدنی آنقدر زیاد است که می توان گفت هر کدام از این چشمه ها به شیوه های خاصی برای بهره بردن از تمام مزایایشان نیاز دارند.

به طور کلی آبهای معدنی بر حسب ترکیبات شیمیایی موجود در آنها به چند دسته بندی می شوند:

 


 

1- آبهای گوگردی: این آبها را می توان از طریق تنفسی، به صورت بخور و نوشیدن به کار برد و اکثرا در مورد بیماری های تنفسی، جلدی و رماتیسمی به کار می روند. نمونه این آب ها،چشمه سادات محله در سخته سر تنکابن است که برای استفاده از آب آن باید به شرق رامسر و شهر سادات محله سفر کنید.

2- آبهای سولفاته: آبهای سولفاته، کاتیونهای سدیم و منیزیم دارند، ملین و صفرا آورند و برای دفع مواد زائد بدن مانند اوره کاربرد دارند. این آبها در صورتی که همراه با آبهای کلریددار باشند خاصیت تسکین دهندگی، ضد خارش و ملین پیدا می کنند. نمونه این آب های سولفاته را می توانید در چشمه آب گرم سراب ببینید که در جنوب غربی شهر سراب قرار دارد.

کدام آب | کدام خواص؟ - آکا

3- آبهای بیکربناته:

آب های بیکربناته هم در صورت نوشیدن و هم در صورت آب تنی و شستن تن و بدن می توانند مفید باشند. این آبها گازدار هستند و آب تنی در آنها باعث ازدیاد ادرار، کند شدن نبض و باز شدن عروق می شود. نوشیدن آنها هم سبب ازدیاد ترشحات معدی، ازدیاد صفرا، بهبود فعالیت کلیه، دفع اسیداوریک و بهبود متابولیسم پروتئیدها، گلوسیدها و کلسترول خواهد شد. نمونه این چشمه ها را می توانید در قزوین (چشمه های کربناته خرقان) و چشمه بیکربناته سرعین اردبیل  ببینید.

4- آبهای کلروره: این آبها به خوراکی یا تماسی برای درمان بیماری های رماتیسم، راشیتیسم و یا تورم موضعی به کار می روند. استحمام با آبهای کلروره باز شدن عروق محیطی را در پی دارد و در صورت غرغره و شست و شوی بینی می تواند در درمان بیماری های دستگاه تنفسی موثر باشد. این آبها همچنین محرک، مدر و تسکین دهنده اند و سبب تحریک دستگاه گوارش می شوند. برای استفاده از این چشمه ها می توانید سری به کرمان بزنید و در بخش لاله‌زار شهرستان بردسیر، سراغ چشمه قلعه عسکر را بگیرید.

کدام آب | کدام خواص؟ - آکا

5- آبهای آهن دار:

این آبها ترکیبات مختلف آهن دارند و سبب ازدیاد گلبول های قرمز و هموگلوبین می شوند و به این ترتیب می توانند در درمان کم خونی، بهبود گوارش و رشد بدن موثر باشند. چشمه های آهن آبعلی و آب گرم لاریجان از چشمه های معروف این دسته هستند.

6- آبهای پرتوزا: این آبها گازهای رادیواکتیو به ویژه گاز رادون دارند و آب تنی در آنها فعالیت بافت ها را افزایش می دهد. این چشمه ها در درمان دردهای رماتیسمی، مفصلی و عصبی موثرند و در مورد بیماری های جلدی مانند اگزمای پرخارش و بیماری های زنانگی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. نوشیدن از آب این چشمه ها دفع اسیداوریک موجود در ادرار و در نتیجه تسکین دردهای مفصلی را در پی دارد. نمونه این چشمه ها را می توانید در رامسر (چشمه آب سیاه) و البته بیشتر آب گرم  های اردبیل ببینید.

گروه گردشگری تبیان

برگرفته از:

درمان با آبهای معدنی.نوشته تورج مهدی زاده،مریم پنجعلی اصل.انتشارات باغ اندیشه 1382


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات