برای کسانی که اهل تماشای بناهای تاریخی هستند و حاضرند برای دیدن این آثار سختی راه را هم به جان بخرند، یک پیشنهاد ویژه داریم. سفر به آذربایجان شرقی با آب و هوای خنک این روزهایش و دیدن قلعه جوشین در شهرستان ورزقان.

ورزقان در شمال استان آذربایجان شرقی قرار دارد و برای دیدن قلعه جوشین باید به دهستان جوشین در بخش خاروانای این شهرستان بروید و قلعه جوشین را در 6 کیلومتری روستای جوشین و در منطقه‌ای کوهستانی و سخت‌گذر ببینید.

قلعه ای برای کوهنوردان - آکا

قدمت این قلعه به هزاره اول قبل از میلاد و قرون اولیهء اسلامی می‌رسد. در کاوش‌هایی که در این قلعه صورت گرفته‌است، سفالینه‌هایی پیدا شده‌اند.

این قلعه روی کوهی قرار دارد که سه طرف آن را شیبی دیوار مانند احاطه کرده است و تنها راه ارتباطی آن گذری کوهستانی تنگ است که فقط یک یا دو نفر می توانند به زحمت از آن بالا روند، به این علت نگهبانی و دفاع از این قلعه حتی با تعدادی معدوم هم ممکن بوده است

قلعه تاریخی جوشین را با نام جوشون هم می شناسند. این قلعه روی کوهی قرار دارد که سه طرف آن را شیبی دیوار مانند احاطه کرده است و تنها راه ارتباطی آن گذری کوهستانی تنگ است که فقط یک یا دو نفر می توانند به زحمت از آن بالا روند، به این علت نگهبانی و دفاع از این قلعه حتی با تعدادی معدوم هم ممکن بوده است.

قلعه ای برای کوهنوردان - آکا

قلعه جوشین که درست روبروی امامزاده سید ابراهیم خلیل قرار گرفته است، کاربرد دفاعی داشته و به این جهت حداقل اتاق های سرپوشیده را جهت زندگی در داخل قلعه تهیه کرده اند. اغلب این اتاق ها از سنگ لاشه و ملاط گچ و آهک ساخته شده اند و در نزدیکی آن می توانید حوضچه های متعددی را ببینید که در سطوح مختلف کوه برای جمع آوری آب باران، ایجاد شده است. در گذشته قلعه دارای یک آسیاب و سه استخر سنگی بوده که به طور کامل با دست تراشیده شده بودند. همچنین مسیر پله ای که به استخر ها  ختم می شوند هم سنگی و دست ساز هستند.

قلعه ای برای کوهنوردان - آکا

ارتفاع قله ای که باید از آن بالا بروید تا به قلعه جوشین برسید، از سطح دریا در حدود 1800 متر است. در واقع این ارتفاع برای کوهنوردی چندان زیاد نیست اما نکته مهمی که باعث می شود برای رفتن به این قلعه نیاز به مهارت های حرفه ای داشته باشید، سختی مسیر عبوری از روی کوه است. برای فتح قله جوشین باید لوازم حرفه ای صخره نوردی همراه داشته باشید.

قلعه ای برای کوهنوردان - آکا

روستای جوشین که حدودا 100 کیلومتر با تبریز فاصله دارد روستایی بسیار سر سبز است و دور و اطرافش را رشته کوهای بلندی احاظه کرده اند. این روستا با هشت روستای دیگر همسایه است که اگر گذارتان به منطقه افتاد، می توانید سری هم به آنها بزنید. روستاهای گال، علی یار، اوانسر، کلو، قره قیه، گیومت، بیشک، سقای، سرکش که عمده ترین کار مردمان آنها کشاورزی، دامداری و زنبور داری است.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات