loading...

«سیس» نام عجیبی برای یک شهر به نظر می رسد اما شبستری ها سال ها قبل این نام را برای یکی از شهرهای کوچک خود انتخاب کرده بودند. شهری که تا همین چند وقت قبل، در زیر زمین جا خوش کرده بود و در اردیبهشت ماه امسال سر از خاک درآورد.

منظورمان از سیس، شهری که امروز حدود 5هزار نفر جمعیت دارد نیست؛ شهری را می گوییم که در زیر زمین قرار داشته و در دل سیس جا خوش کرده است. شهر تاریخی سیس، یک مجموعه جالب در دل شهر امروزی سیس است که در نزدیکی مقبره شیخ اسماعیل سیسی قرار دارد و در زیر زمین حفر شده است.

مسیر دسترسی به این شهر زیر زمینی از راهرویی باریک با عرض 60 سانتی متر می گذرد. در طول مسیر کم کم  به شیب راهرو اضافه می‌شود تا در نهایت به آب روان قنات ظهرآباد سیس می‌رسد.

شهری در زیرزمین شبستر! - آکا

ظاهرا این شهر برای پناه گرفتن مردم در مقابل حمله مهاجمان مغول احداث شده بود اما سیس زیر زمینی در دوره‌های تاریخی مختلف کاربردهای دیگری هم داشته است. مثلا در دوران قاجار که امنیت داخلی کم شده بود، اهالی شهر «سیس» اموال گرانبهای خود را در آنجا پنهان می‌کردند. در زمان جنگ جهانی دوم هم این شهر یک‌بار دیگر به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار گرفت.

اتاق های زیر زمینی

بعد از آنکه چهار متر از دهانه راهرو به جلو حرکت کردید، به دو اتاق در دو طرف دالان می‌رسید؛ این اتاق‌ها 10 متری هستند و پنج شش نفر به راحتی در آن جا می شوند. اگر تصورتان از چنین اتاق هایی دخمه های تنگ و تاریک است، اشتباه می کنید. ارتفاع سقف این اتاق ها گاهی به دو متر هم می رسد و در دیوارهای آنها، طاقچه به چشم می خورد.

شهری در زیرزمین شبستر! - آکا

معماران همچنین در گوشه و کنار این شهر، سوراخ‌هایی ایجاد کرده اند که از طریق کانال‌هایی به فضای بیرون راه دارند و هوای داخل کانال را فراهم می کنند. پایین تر این اتاق ها، یعنی در عمق 10متری زمین هم دو اتاق دیگر خواهید دید که در میان آنها یک راه برای ورود هوا از سطح زمین در نظر گرفته شده است.

جاذبه های این شهر زیرزمینی به همین جا ختم نمی شود. در ادامه مسیرتان یک تالار بزرگ ساخته شده که روی چهار ستون قرار گرفته و اگر مسیر آن را ادامه دهید، سر از قنات ظهرآباد در می آورید.

سیس در لغت نامه دهخدا به معنی اسب جلد و تند و تیز و نیز به معنی زمین کوفته آمده است. در بعضی فرهنگ نامه ها هم به معنی اسب تیزرو و و تندرو – چابک- جهنده است. به همین دلیل است که اگر به شهر سیس بروید، در میدان اصلی آن مجسمه اسب بزرگی را می بینید که نماد سیس به حساب می آید

سیس چه جور جایی است؟

سیس در لغت نامه دهخدا به معنی اسب جلد و تند و تیز و نیز به معنی زمین کوفته آمده است. در بعضی فرهنگ نامه ها هم به معنی اسب تیزرو و و تندرو – چابک- جهنده است. به همین دلیل است که اگر به شهر سیس بروید، در میدان اصلی آن مجسمه اسب بزرگی را می بینید که نماد سیس به حساب می آید.

شهری در زیرزمین شبستر! - آکا

سیسی ها می گویند سیس به خاطر اسب های تند رو و جنگی که داشته است به این نام مشهور شده. با تمام این تفاسیر، اگر دوست داشته باشید این شهر را از نزدیک ببینید، باید به 60 کیلومتری غرب تبریز سفر کنید. این شهر در مسیر ارتباطی تبریز به سلماس قرار دارد و جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی برای دیدن دارد.عمر سیس به تاریخ قبل از اسلام بر می گردد.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات