آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

استان‌های آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل با وجود آنکه از نظر زیبایی‌های بصری و آرامش جزو بهترین مناطق ایران به شمار می‌روند اما هنوز جزو مقاصد پرطرفدار گردشگری قرار نگرفته‌اند.

در این مطلب قصد داریم تورهای مسافرتی به مقصد دو مرکز استان آذربایجان یعنی تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و اردبیل را معرفی کنیم.

تبریز و کندوان

اگر تا تبریز می‌روید حیف است سری به روستای صخره‌ای بی‌نظیر کندوان نزنید. سفر هوایی به تبریز به مدت دو شب و سه روز و اقامت در یک اتاق معمولی هتل سه ستاره برایتان 385 هزار تومان می‌شود و اگر بخواهید سه شب و چهار روز اقامت داشته باشید این مبلغ به عدد 450 هزار تومان می‌رسد. اگر بخواهید با اتوبوس مخصوص سفر کنید از این مبالغ 85 هزار تومان و اگر بخواهید با قطار چهار تخته سبز سفر کنید از این مبلغ 75 هزار تومان کسر می‌شود.

آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

جاذبه‌های گردشگری

شما در شهر تبریز می‌توانید از یکی از آثار جهانی ایران یعنی بازار تبریز دیدن کنید. دور تا دور بازار تبریز را پیاده‌رو کرده‌اند و با ماشین نمی‌توانید تا نزدیکی آن بروید. مسجد کبود که یکی از بی‌نظیرترین مساجد ایران است و در زمان سلطان جهانشاه پادشاه سلسله قره قویونلو و به دستور دخترش در سال 870 قمری ساخته شد، ‌عمارت شهرداری و برج ساعت، ‌مقبره الشعرا،‌ خانه مشروطه، ‌ائل گلی و ‌برج آتش‌نشانی ‌دیدن کنید. روستای صخره‌ای کندوان نیز در 62 کیلومتری تبریز قرار دارد.کندوان منطقه‌ای ییلاقی از رشته کوه‌های سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به آنجا می‌کشاند.

آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای شش هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است. کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده ‌است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی ‌آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی‌ شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده‌است.

آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

ارومیه

 اگر بخواهید مرکز استان آذربایجان غربی را ببینید به ازای دو شب و سه روز اقامت در هتل سه ستاره و سفر زمینی باید 230 هزار تومان بپردازید و سفر هوایی برایتان 310 هزار تومان آب می‌خورد. هتل چهار ستاره هم فقط 10 هزار تومان گران‌تر است. این تور اقامت در هتل پنج ستاره ندارد.

جاذبه‌های گردشگری

ارومیه یکی از شهرهای قدیمی ‌ایران است که در دوران پهلوی توسط رضا‌خان رضائیه نام گرفت و تا پایان حکومت پهلوی به این نام شناخته می‌شد.

آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به بنای سه گنبد که در جنوب شرقی این شهر قرار دارد و در سال 580 قمری ساخته شده،‌جاذبه طبیعی دره قاسملو که یکی از تفرجگاه‌های مهم شهرستان ارومیه است و با وسعت زیاد و چشم‌اندازهای طبیعی خود همچنین چشمه‌هایی که در داخل باغ‌ها و دره‌ها است، زیبایی خاصی به این منطقه بکر بخشیده است، مسجد جامع شهر که از بناهای نیمه دوم قرن هفتم قمری است،‌ یخچال دوقوز پله که در محله عسگرخان و در کنار شهر کوچکی به نام دره شهر قرار دارد، کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) در خیابان خیام که در سال 1879 ساخته شده،‌ کاروانسرای قدیمی و بازار قدیمی ‌‌اشاره کرد.

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده ‌است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی ‌آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند

هرچند بد زمانی به ارومیه سفر کرده‌اید و فرصت دیدن دریاچه ارومیه را از دست داده‌اید. این دریاچه که در گذشته «چی چست» یا «کبودان» نام داشته، بزرگترین و شورترین دریاچه دائمی ‌ایران و یکی از دریاچه‌های فوق اشباع از نمک دنیا بود که از این نظر به دریاچه بزرگ نمک آمریکا شباهت داشت. آب آن فوق‌العاده شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه رود، سیمینه رود، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شدند اما بخش اعظمی‌ از این دریاچه به دلیل سدهای متعددی که روی رودخانه‌های منتهی به آن ساخته شد ،‌در حال حاضر خشک شده است.

آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

اردبیل

چهار روز و سه شب سفر به سرعین در استان اردبیل به صورت زمینی تا بتوانید گردنه حیران را ببینید برایتان با صبحانه‌،ناهار و شام و اقامت در هتل سه ستاره 225 هزار تومان می‌شود. اگر بخواهید با هواپیما سفر کنید دو شب و سه روز اقامت در هتل سه ستاره برای هر نفر 230 هزار تومان می‌شود اما اگر سه روز اول هفته بروید می‌توانید در هتل لاله سرعین اقامت کنید که یک هتل چهارستاره است و برایتان 292 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

آذربایجان گردی | یک تیر و سه نشان! - آکا

جاذبه‌های گردشگری

سرعین در 25 کیلومتری اردبیل قرار دارد. مهمترین جاذبه گردشگری این منطقه شامل گردشگری سلامت و چشمه‌های آبگرم شفابخش آن می‌شود اما غیر از این جاذبه ‌این شهر چند اثر تاریخی نیز دارد. جاهایی مثل تپه‌های باستانی آناهیتا، ‌غار باستانی کهل لر،‌ جاذبه روستای ییلاقی بیله درق‌ و آبشار گورگور.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از هفت صبح


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات